Sayyor qabul o‘tkazish amaliyoti odamlar mushkulini oson qilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining topshirig‘i asosan Oliy sud rahabriyati ham joylarda sayyor qabullar o‘tkazmoqda.
Oliy sud raisining o‘rinbosarlari Ikrom Muslimov va Baxtiyor Isakov Toshkent shahrida o‘tkazgan sayyor qabullari davomida 232 nafar fuqaroni qabul qildi.
Fuqarolar murojaatlarining 120 tasi jinoyat, 72 tasi fuqarolik, 29 tasi ma’muriy, 11 tasi iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlarga taalluqli bo‘ldi.
Shundan 79 nafar fuqaroning og‘zaki murojaati, 153 nafar  fuqaroning yozma murojaati qabul qilindi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha huquqiy tushuntirishlar berildi. 105 murojaat qanoatlantirilib, joyida ijobiy hal etildi.
Yuzga yaqin arizalar Oliy sud tomonidan nazorat tartibida xal qilish uchun qabul qilindi. Ularning 47 tasi qanoatlantirilib, tegishli sudlov hay’atlariga ko‘rib chiqish uchun o‘tkazildi.
Tuman sudlariga ko‘rib chiqish uchun o‘tkazilgan ishlar natijalariga to‘xtaladigan bo‘lsak, Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tumani sudi tomonidan 9, Yunusobod tumani sudi tomonidan 2, Yashnobod tumani sudi tomonidan 2 , Sirg‘ali tumani sudi tomonidan 11, Chilonzor tumani sudi tomonidan 4, Yakkasaroy tumani sudi tomonidan 1, Shayxontohur tumani sudi tomonidan 6, Uchtepa tumani sudi tomonidan 15, Bektemir tumani sudi tomonidan 1, jami 51 nafar shaxs jazoni o‘tashdan muddatidan oldin ozod qilindi.
Shuningdek, 7 nafar shaxsga nisbatan qo‘zg‘atilgan ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi ishlar sayyor sud majlisida ko‘rildi. Ularning arizasi qanoatlantirilib, ma’muriy javobgarlikdan ozod qilindi.
Albatta, bu raqamlar zamirida inson taqdiri, uning muammodan qutilib, oilasiga bag‘riga qaytishi, oilalardagi xursandchilik, minnatdorlik, jamiyatdan rozilik kabi katta ma’no-mazmun mujassam.
Shu ma’noda sayyor qabul o‘tkazish amaliyoti murojaatini qayerga yo‘llashni bilmay qiynalayotgan kishilar uchun ayni muddao bo‘layotgani, odamlar mushkulini oson qilayotgani bilan ahamiyatga molik.
Qabuldan so‘ng fuqarolar tadbir tashkilotchilaridan,  Prezidentimizdan minnatdor bo‘layotgani bejiz emas.

Выездные приемы облегчают жизнь людей
По поручению Администрации Президента Республики Узбекистан руководство Верховного суда также организует выездные приемы на местах.
В ходе прошедших в Ташкенте таких выездных приемов заместители председателя Верховного суда Икром Муслимов и Бахтиер Исаков приняли 232 гражданина.
Из поступивших от граждан обращений 120 касались вопросов уголовного, 72 – гражданского, 29 – административного и 11 – хозяйственного судов. Из них 79 – устные, 153 – письменные обращения. По некоторым обращениям были даны юридические разъяснения. 105 обращений были удовлетворены и положительно решены на месте.
Около ста обращений были приняты для рассмотрения в Верховном суде в контрольном порядке. 47 из них удовлетворены и переданы на рассмотрение в соответствующие судебные коллегии.
Что касается результатов дел, переданных для рассмотрения в районные суды, согласно решениям, вынесенным Мирзо-Улугбекским районным судом, досрочно освобождены от прохождения наказания девять человек, Юнусабадским районным судом – двое, Яшнабадским районным судом – двое, Сергелийским районным судом – 11, Чиланзарским районным судом – четверо, Яккасарайским районным судом – один, Шайхантахурским районным судом – шестеро, Учтепинским районным судом – 15, Бектемирским районным судом – один. Всего досрочно освобожден 51 человек.
Также на выездном судебном заседании были рассмотрены дела об административной ответственности, возбужденные в отношении семи граждан. Их исковые заявления были удовлетворены, и они освобождены от административной ответственности.
В основе этих простых, казалось бы, цифр лежит судьба человека, его возвращение к родным и близким, счастье и благополучие в семье. В этом смысле практика проведения выездных приемов пришлась как никогда кстати для граждан, которые не знают, куда и к кому обратиться для решения своей проблемы. Неслучайно после таких приемов граждане выражают благодарность организаторам мероприятия и Президенту.