2019-yilda qancha qishloq obodonlashtiriladi?
Iqtisodiyot vazirligida “Obod qishloq” dasturining ijrosi va istiqboldagi vazifalar mavzusiga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Unda Iqtisodiyot, Moliya, Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklari, Davlat avtomobil yoʻllari qoʻmitasi, “Oʻzbekenergo”, “Oʻztransgaz” aksiyadorlik jamiyatlari, “Mahalla” xayriya jamoat fondi masʼul xodimlari ishtirok etdi.
“Obod qishloq” dasturining ijrosi ilk bor Jizzax viloyatining Doʻstlik tumanidagi Manas qishlogʻida oʻz amaliy ifodasini topdi. Manas bor-yoʻgʻi 45 kunda tubdan yangilanib, fayzli maskanga aylantirildi. Endilikda Manas tajribasi asosida respublikadagi barcha qishloqlar qiyofasini oʻzgartirish va iqtisodiy-ijtimoiy muhitni tubdan yaxshilashga eʼtibor qaratilmoqda.
Joriy yilda “Obod qishloq” dasturi boʻyicha 416 qishloqda ishlar jadal amalga oshirilmoqda.Dasturga kiritilgan barcha qishloq aholi punktlarining bosh rejalari ishlab chiqildi. Qishloqlar qiyofasini oʻzgartirish uchun birinchi navbatda, uy-joylarni taʼmirlash va tartibga keltirish talab etiladi. Jumladan, 263 mingta uy-joy toʻliq xatlovdan oʻtkazilib, ularning 132,4 mingtasi taʼmirtalab ahvolda ekanligi aniqlandi.
Dastur doirasida aholining ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash uchun 2 ming kilometr ichimlik suvi tarmoqlari va 17,9 mingta oqava suv xandaqlarida taʼmirlash-tiklash, elektr taʼminotini yaxshilash maqsadida 3 ming 971 kilometr past kuchlanishli tarmoqlar va 2 ming 384 dona transformator punktlarini modernizatsiyalash va rekonstruksiya qilish koʻzda tutilmoqda.
Tabiiy hamda suyultirilgan gaz taʼminotini yaxshilash boʻyicha 417 kilometr gaz quvurlarini taʼmirlash, 374 kilometr gaz quvurlarini bosim ostida sinash va 198 kilometr tarmoqlarning texnik holatini maxsus uskunalar yordamida diagnostikadan oʻtkazish belgilab olindi. Bugungi kunga qadar, ushbu tadbirlar doirasida 674 kilometr gaz quvurlari taʼmirlandi, 352 kilometr gaz quvurlari maxsus priborlar yordamida diagnostikadan oʻtkazildi va 1 ming 720 dona gaz taqsimlash punktlari texnik koʻrikdan oʻtkazildi. Bundan tashqari, suyultirilgan gaz taʼminotidagi qishloqlarga 48 ming dona gaz ballonlar tarqatish rejalashtirilgan boʻlib, bugungi kunga qadar 55 ming dona yetkazib berildi.
2 ming 589 kilometr yoʻllarni taʼmirlash, jumladan, 5 kilometr yoʻlda kapital taʼmirlash va 2 ming 584 kilometr yoʻllarda joriy taʼmirlash ishlari bajariladi. Bunda, mavjud asfalt-beton qoplamali yoʻllar joriy taʼmirlanadi hamda tuproq yoʻllar shagʻal yoʻllarga oʻtkaziladi. Bugungi kunga qadar ushbu tadbirlar doirasida 1 ming 469 kilometr avtomobil yoʻllari joriy taʼmirlandi.
Davlatimiz rahbarining topshirigʻiga koʻra, “Obod qishloq” dasturini 2019-yilda amalga oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisidagi qaror loyihasi tayyorlandi. Keyingi yilda mamlakatimizning har bir tumanida 3 tadan qishloq tanlab olish belgilangan. Dastlabki manzilli ruyxatga koʻra, 2019-yilda 159 tumandagi 477 qishloqda qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirilishi koʻzda tutilmoqda. Ushbu qishloqlarda qurilish-obodonlashtirish ishlari joriy yilning 1-oktyabridan boshlanishi koʻzda tutilmoqda va barcha zaruriy tashkiliy masalalar qaror bilan beligilangan.

В Министерстве экономики состоялась пресс-конференция, посвященная исполнению программы «Благоустроенное село» и задачам на перспективу.
В ней приняли участие ответственные работники министерств экономики, финансов, жилищно-коммунального обслуживания, занятости и трудовых отношений, Государственного комитета по автомобильным дорогам, акционерных обществ "Узбекэнерго", «Узтрансгаз», общественного благотворительного фонда «Махалла».
Практическое воплощение программы «Благоустроенное село» впервые нашло свое отражение в селе Манас Дустликского района. Всего за 45 дней Манас был капитально преобразован и превратился в благоустроенную местность. Отныне на примере этого села уделяется внимание изменению облика всех сел и коренному улучшению социально-экономической среды.
В текущем году осуществляется интенсивная работа в 416 селах. Разработаны генеральные планы всех сельских населенных пунктов, включенных в программу. Для изменения облика сел в первую очередь требуется ремонт и упорядочение жилых домов. В частности, осуществлена опись 263 тысяч домов и выявлено, что 132,4 тысячи из них нуждаются в ремонте.
Для улучшения обеспечения населения питьевой водой предусматривается проведение ремонтно-восстановительных работ на 2 тысячах километров оросительных сетей, а для улучшения электрообеспечения – модернизация и реконструкция 3971 километра электросетей и 2384 трансформаторных пунктов.
В целях улучшения обеспечения природным и сжиженным газом намечены ремонт 417 километров газопроводов, испытание под давлением 374 километров газопроводов и диагностика технического состояния 198 километров сетей с помощью специального оборудования. До сегодняшнего дня в рамках данных мероприятий отремонтировано 674 километра газопроводов, проведена диагностика 352 километров газопроводов с помощью специальных приборов и осуществлен техосмотр 1720 газораспределительных пунктов. Кроме того, для сел с соответствующим газообеспечением была предусмотрена раздача 48 тысяч баллонов, на данный момент поставлено 55 тысяч баллонов.
Будет выполнена работа по ремонту 2589 километров дорог, в том числе капитальный ремонт на 5 километрах и текущий ремонт на 2584 километрах. При этом намечен текущий ремонт имеющихся дорог с асфальто-бетонным покрытием, остальные дороги будут покрыты щебнем. До сих пор в рамках этих мероприятий осуществлен капитальный ремонт 1469 километров автомобильных дорог.
По поручению главы нашего государства подготовлен проект постановления о дополнительных мерах по реализации программы «Благоустроенное село» в 2019 году. В следующем году планируется отобрать в каждом районе по 3 села. По предварительному адресному списку, в 2019 году планируется проведение работ по строительству и благоустройству в 477 селах 159 районов. Ожидается, что в этих селах работа начнется с 1 октября текущего года, и постановлением предусмотрены все необходимые организационные мероприятия.