Yoshlar muammolari o‘rganilmoqda
Joriy yilning 27-yanvar kuni yoshlar bandligini ta’minlash va bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida davlatimiz rahbari tomonidan ikkita muhim yo‘nalish: yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, kasb-hunarga o‘qitish orqali ularning bandligini ta’minlash hamda yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish ilgari surilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasi, 4 ta sektor, Davlat xavfsizlik xizmati, Yoshlar ishlari agentligi,  vazirlik va tashkilotlar raӽbarlari tomonidan «Temir daftar» va «Yoshlar daftar»ga ro‘yxatga olingan yoshlar bilan joylarda uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda. Navbatdagi uchrashuv Bo‘zatov tumanida o‘tkazildi.
Unda dastlab, ro‘yxatga olingan yoshlar orasida tadbirkorlikka qiziquvchi fuqarolarga berilayotgan imkoniyatlar, tumandagi yangi ish o‘rinlari, Yoshlar «1+1» dasturining ahamiyati, biznes g‘oyani amalga oshirish va ajratilayotgan subsidiyalarning yangi mexanizmi bo‘yicha interfaol usulda seminar trening tashkil etildi. Shuningdek, kiber jinoyatning oldini olishga oid videorolik namoyish etildi.
Uchrashuvda yoshlarni qiynayotgan muammolar o‘rganilib, ular tomonidan fikr va takliflar bildirilmoqda. Jumladan, yoshlar tomonidan bandlik, tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun imtiyozli kredit olish masalalari ko‘tarildi. Tadbir davomida bandlik masalasi bo‘yicha murojaat qilgan 16 nafar yosh ishga joylashtirildi.
– Bunday tadbirlarning tashkil etilishi yoshlar muammolarining joylarda hal etilishida muhim ahamiyat kasb etadi, – deydi “Qushxonatog‘” ovul fuqarolar yig‘inidan Kunsuluv Qutlimuratova. –Mening murojaatim ijobiy hal etilib, tumandagi 3-sonli maktabgacha ta’lim tashkilotiga ishga qabul qilinadigan bo‘ldim.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasi matbuot xizmatining  ma’lum qilishicha, navbatdagi uchrashuv reja asosida 3 fevral kuni Amudaryo tumanida bo‘lib o‘tadi.

Изучаются проблемы молодежи
На состоявшемся 27 января видеоселекторном совещании, посвященном определению актуальных задач по адресной и системной работе с молодежью, главой нашего государства был определен ряд важных направлений: поддержка молодежного предпринимательства, обеспечение занятости молодежи за счет профессионального обучения и содержательная организация ее досуга.
Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан, руководителями четырех секторов, Службы государственной безопасности, Агентства по делам молодежи, министерств и ведомств на местах проводятся встречи с молодежью, внесенной в “железную” и “молодежную” тетради. Очередная такая встреча состоялась в Бозатауском районе.
В рамках мероприятия был организован интерактивный семинар-тренинг о предоставляемых молодежи, желающей заниматься предпринимательством, возможностях, выделении субсидий, новых рабочих местах в районе, значении молодежной программы “1+1”, механизмах реализации бизнес-идей. Также был продемонстрирован видеоролик о борьбе с киберпреступностью.
На встрече были изучены проблемы, с которыми сталкивается молодежь. Юноши и девушки высказали свои мнения и предложения, в частности, они затронули вопросы трудоустройства и получения льготных кредитов для налаживания предпринимательской деятельности. В ходе мероприятия 16 молодых людей, обратившихся с просьбой о содействии в трудоустройстве, получили направления на работу.
– Проведение таких мероприятий имеет важное значение для решения проблем молодежи на местах, – говорит Кунсулув Кутлимуратова, жительница схода граждан аула «Кушхонатог». – Мое обращение было решено положительно, и меня направили на работу в районную дошкольную образовательную организацию №3.
Как сообщает пресс-служба Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан, очередная встреча ответственных лиц с молодежью состоится 3 февраля в Амударьинском районе.