Erkinjon Turdimov deputatlarga 50 million so‘mdan pul berishni taklif qildi
Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining bugun o‘tkazilgan yigirma uchinchi sessiyasida kambag‘al oilalarni kambag‘allikdan chiqarish, iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik sub’ektlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi masala ham muhokama qilindi.
Aholini kambag‘allikdan chiqarish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar tahlil qilinib, e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan masalalar qayd etildi. Xususan, Kengash raisi E.Turdimov viloyat Kengashining har bir deputatiga 50 million so‘mdan mablag‘ ajratishni taklif qildi.
Deputatlar o‘z okrugidagi kamida 10 ta kambag‘al oila ro‘yxatini shakllantiradi va bu xonadonlarning tadbirkorlik bilan shug‘ullanishi, imtiyozli kredit ajratilishini nazoratga oladi. Ushbu mablag‘ hisobidan ularga yordam beradi.
Shuningdek, deputatlar kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha bajarilayotgan ishlar natijadorligini monitoring qilib, yo‘nalishlar kesimida o‘z takliflarini berishi taklif qilindi.

Эркинжон Турдимов предложил выдать депутатам по 50 миллионов сумов
На 23-й сессии Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов обсуждены результаты работы по выведению нуждающихся семей из бедности, всесторонней поддержке субъектов предпринимательства и развитию секторов экономики.
Проведен анализ принятых мер, отмечены вопросы, требующие внимания. В частности, председатель Кенгаша Э.Турдимов внес предложение по выделению каждому депутату областного Кенгаша по 50 миллионов сумов.
В настоящее время депутаты формируют список, состоящий из не менее 10 нуждающихся семей своего округа, намереваясь взять под личный контроль налаживание ими предпринимательской деятельности. Предложение, внесенное руководителем Кенгаша, содержит инициативу о том, чтобы депутаты за счет данных средств оказали адресную финансовую помощь гражданам в реализации их деловых проектов.
Также народным избранникам поручено вести мониторинг результативности выполняемых работ по выведению населения из бедности, вносить полезные предложения по развитию бизнес-проектов в разрезе отраслей и территорий.