2018 -yil 7-sentyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va xalq deputatlari Yakkasaroy tuman Kengashining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, deputatlar, mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari, mahalla raislari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda poytaxt hududlari, shu jumladan Yakkasaroy tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga oid dolzarb masalalar barcha darajadagi davlat hokimiyati organlari diqqat markazida turgan vazifalardan biri hisoblanadi. Bu borada 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturining ijrosi doirasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Shu nuqtai nazardan qo‘shma majlisda mas’ul vazirlik va idoralar hamda Toshkent shahar, Yakkasaroy tumani hokimliklari rahbarlarining Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan vazifalar ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqidagi axborotlari eshitildi. Shuningdek tumanda sog‘lom ovqatlanishni tashkil qilish va aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risidagi masala muhokama qilindi.
Yakkasaroy tumani poytaxtimizning maydoni bo‘yicha eng kichik ma’muriy hududi hisoblanib, Toshkent shahrining markaziy qismida joylashgan. Tumanda bugungi kunga kelib, umumiy qiymati 391 mln. 403,2 ming dollar, shu jumladan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar 147 mln. 600 ming dollar bo‘lgan 66 ta loyiha ro‘yxati shakllantirildi. Shundan 2018 yilda jami 79,6 mln. dollarlik 25 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, sanoat yo‘nalishiga 3,1 mln. AQSh dollari, xizmat ko‘rsatish va turar joy yo‘nalishiga 76,5 mln. AQSh dollari miqdoridagi mablag‘lar yo‘naltiriladi. Buning samarasida 1 448 ta yangi ish o‘rni yaratish nazarda tutilgan.
2018 yilda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar zamonaviy mehmonxona, biznes-markaz, muz saroyi, avtoturargoh va ko‘p qavatli uy-joy qurilishiga yo‘naltirilmoqda.
Ta’kidlanganidek, Yakkasaroy tumanida jami 6512 ta yakka tartibdagi uy va 500 ta ko‘p qavatli uyda 21233 ta xonadon mavjud. Tumanda “Obod mahalla” dasturi ijrosini ta’minlash va uyma-uy yurish jarayonida Respublika ishchi guruhi tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, unda yechimini kutayotgan muammolar yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Majlisda Yakkasaroy tumanidagi Shohjahon, Belariq, To‘qimachi va boshqa qator mahallalar xududida joylashgan, o‘tgan asrning o‘rtalarida qurilgan, bugungi kunda yashash sharoitlari eskirib, antisanitariya holatiga kelib qolgan ko‘plab uy-joylar buzilishi bilan bog‘liq muammolar alohida ko‘rib chiqildi. Me’yoriy hujjatlar talablariga javob bermaydigan uy-joylar o‘rniga xususiy investorlarni jalb etgan holda zamonaviy turar joy komplekslari, mehmonxona, biznes markazlari qurishga oid takliflar kiritildi. Bunda muammoni asosan tijorat banklari kreditlari, xorijiy investorlar mablag‘lari jalb etish hisobiga hal qilishga e’tibor qaratildi.
Qo‘shma majlisda xalq deputatlari Yakkasaroy tuman Kengashi deputatlari tomonidan mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyati ustidan ta’sirchan nazorat olib borish, ko‘tarilgan masalalarni deputatlik so‘rovi, tuman Kengashi komissiyalarida ko‘rib chiqish orqali hal qilishga ko‘maklashish zarurligi uqtirildi.
Shuningdek, majlisda to‘y-hashamlar, oilaviy tantanalar, ma’raka va marosimlar, marhumlarning xotirasiga bag‘ishlangan tadbirlar tartibli o‘tkazilishini deputatlar va keng jamoatchilik tomonidan nazorat qilish masalasi muhokama qilindi.
Majlisda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va xalq deputatlari Yakkasaroy tuman Kengashining qo‘shma qarori qabul qilinib, unda tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi ijrosini parlament, deputatlar va jamoatchilik tomonidan nazorat qilish choralari nazarda tutilgan.

7 сентября 2018 года в городе Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Яккасарайского районного Кенгаша народных депутатов. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, руководители ответственных министерств и ведомств, председатели махаллей, а также представители средств массовой информации.
В ходе заседания отмечалось, что на сегодняшний день вопросы социально-экономического развития территорий столицы, в том числе Яккасарайского района находятся в центре внимания органов государственной власти всех уровней. Проводится масштабная работа в рамках исполнения Государственной программы по реализации Стратегии развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по пяти приоритетным направлениям в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
В этом контексте на совместном заседании заслушана информация руководителей ответственных министерств и ведомств, а также Ташкентского городского и Яккасарайского районного хокимиятов о мерах по исполнению задач, обозначенных Президентом страны, а также обсужден вопрос о состоянии работы в районе по организации здорового питания и пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Яккасарайский район – самая небольшая по площади административная территория столицы, которая расположена в центральной части города Ташкента. В районе на сегодняшний день сформирован перечень 66 проектов общей стоимостью 391 млн. 403,2 тысяч долларов, в том числе иностранных инвестиций - 147 млн. 600 тысяч долларов. Из них в 2018 году запланировано реализовать 25 проектов общей стоимостью 79,6 млн. долларов, при этом в промышленность направляется 3,1 млн. долларов, в сферу жилья и обслуживания 76,5 млн. долларов. В результате этого предусматривается создание 1448 новых рабочих мест.
В текущем году прямые иностранные инвестиции направляются на строительство современных гостиниц, бизнес-центра, ледового дворца, автостоянки и многоэтажных жилых домов.
Отмечалось, что в Яккасарайском районе имеются 6512 индивидуальных домов и 21233 квартир в 500 многоэтажных домах. В районе разработана «дорожная карта» по устранению недостатков, выявленных в ходе изучения Республиканской рабочей группой в процессе обеспечения исполнения программы «Благоустроенная махалля» и обхода домов, обозначены конкретные меры по решению проблем.
В ходе заседания отдельно рассмотрены проблемы, связанные со сносом многих жилых домов, расположенных в ряде махаллей, таких как Шохжахон, Беларик, Тукимачи, построенных в середине прошлого века и пришедших в антисанитарное состояние. Были внесены предложения по строительству современных жилых комплексов, гостиниц, бизнес-центров вместо жилья, не отвечающего требованиям нормативно-правовых актов. При этом уделено внимание решению проблем в основном за счет привлечения кредитов коммерческих банков, средств иностранных инвесторов.
В ходе совместного заседания отмечалась необходимость осуществления депутатами Яккасарайского районного Кенгаша народных депутатов действенного контроля за деятельностью местных органов исполнительной власти, содействия в решении поднимаемых вопросов путем направления депутатских запросов, рассмотрения в комиссиях районного Кенгаша.
Также на совместном заседании обсужден вопрос контроля депутатами и широкой общественностью упорядочения проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.
По обсужденным на заседании вопросам принято совместное постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Яккасарайского районного Кенгаша народных депутатов, предусматривающее меры по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля за реализацией программы комплексных мероприятий по социально-экономическому развитию района.