Gurlanda ham “Hokim, vazir va yoshlar” uchrashuvi o‘tkazildi
Unda Gurlan tumani hokimining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Davlatov, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi o‘rinbosari To‘lqin Sattorov va boshqalar ishtirok etdi.
Uchrashuvda 27 yanvar kuni yoshlar bandligini ta’minlash va ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga oid chora-tadbirlarga bag‘ishlangan yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash va joriy yilning “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash” yili deb e’lon qilinganligi bois mazkur sohalarda tumanda amalga oshirilayotgan ishlar, xususan, “Yoshlar daftari”ni yuritish bo‘yicha barcha mahallalarda yoshlarni xatlovdan o‘tkazish ishlari olib borilayotgani ma’lum qilindi.
Hozirga qadar 50 ta mahalla fuqarolar yig‘inida xatlov o‘tkazilib, 28 ming 700 nafar yoshning yashash tarzi va hayoti o‘rganib chiqildi. Natijada “Yoshlar daftari”ga 4873 nafar yigit-qiz kiritildi.
Mazkur uchrashuvda Gurlan, Shovot va Yangibozor tumanlaridan yoshlar  bandligini ta’minlash va ijtimoiy muammolarini yechish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar xususida aytib o‘tildi. Ko‘plab yoshlar o‘zlarini qiynayotgan  o‘ttizdan ortiq muammoli masalalar haqidagi savollarga javob oldi. Shundan, 8 ta masala kredit, 3 ta murojaat Oliy ta’lim muassasasida o‘qiyotgan yoshlarning kontrakt to‘lovlari, 11 ta murojaat ishga joylashish, 11 ta murojaat yer ajratish masalalarida edi.
Gurlan tumani Qatariq mahallasida yashovchi Sarvar Rajapboyev vaqtincha ishsizligi bois mahallada turgan qarovsiz  yerdan tadbirkorlik maqsadida foydalanish istagi borligi, Bog‘iston mahallasida yashovchi Jumabayev Xurshid Qo‘shnazarovich akfa romlarini ishlab chiqarish uchun imtiyozli kredit olish va yer masalasida murojaat qildi. Yangibozor tumani, Iftixor mahallasida yashovchi Yangibayev Farid chorvachilik bilan shug‘ullanish uchun  kredit olish, Shovotlik Sevara Sadiqova ishga joylashish va uy-joy olishda amaliy yordam berilishini so‘rab murojaat qildi.

В Гурленском районе Хорезмской области состоялась встреча «Хоким, министр и молодежь».
В ней приняли участие первый заместитель хокима Гурленского района Улугбек Давлатов, заместитель председателя Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Тулкин Сатторов и другие.
На мероприятии была представлена подробная информация о проводимой в области работе по обеспечению исполнения задач, определенных на совещании, состоявшемся под председательством главы государства 27 января и посвященном мерам по обеспечению занятости и содержательной организации досуга молодежи, и намеченных к реализации в рамках Года поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.
Участники встречи обсудили процесс регистрации незанятой молодежи всех махаллей в «молодежной тетради». Так, в настоящее время изучен образ жизни 28 700 молодых людей, проживающих в 50 махаллях. В «молодежную тетрадь» внесены 4 873 юноши и девушки.
В ходе диалога отмечалась работа по обеспечению занятости и решению проблем молодежи Гурленского, Шаватского и Янгибазарского районов области. Были рассмотрены более 30 обращений молодых людей. Из них 8 касались вопросов получения кредита, 3 – оплаты контрактов в высших учебных заведениях, 11 – трудоустройства, еще 11 – выделения земельных площадей.
К примеру, временно безработный житель махалли Катарик Гурленского района Сарвар Ражапбоев обратился с просьбой о выделении ему земли для налаживания предпринимательской деятельности, а житель махалли Богистон Жумабоев Хуршид – с просьбой об оказании ему помощи в получении льготного кредита для организации производства оконных рам и выделении для этой цели земельной площади. Житель махалли Ифтихор Янгибазарского района Янгибаев Фарид просил о содействии в получении льготного кредита для налаживания животноводческой деятельности, а Севара Содикова из Шаватского района – о содействии в трудоустройстве и получении жилья.