Jizzax viloyatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.Islomov rahbarligidagi respublika ishchi guruhi sud-huquq masalalari bo‘yicha sayyor qabullar o‘tkazmoqda.
Mintaqaviy tartibda tashkil etilgan sayyor qabullar Mirzacho‘l tumanidan boshlandi. Bu yerda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining o‘rinbosari I.Muslimov Mirzacho‘l, Do‘stlik va Arnasoy tumanlaridan 60 nafar fuqaro qabul qilindi.
Sayyor qabulda jinoyat ishlari bo‘yicha 44 ta, fuqarolik ishlariga oid 11 ta, ma’muriy ishlar bo‘yicha 2 ta, iqtisodiy ishlarga doir 3 ta murojaat bo‘ldi. Shundan 57 ta fuqaroning og‘zaki murojaati, 3 ta fuqaroning yozma murojaati qabul qilindi.
Jami murojaatlarning 36 tasi bo‘yicha huquqiy tushuntirishlar berilgan bo‘lsa, 21 ta murojaat joyida ijobiy hal etildi. 3 ta murojaat bo‘yicha ariza Oliy sud tomonidan kassatsiya tartibida hal qilish uchun qabul qilinib, tegishli sudlov hay’atiga ko‘rib chiqish uchun o‘tkazildi.
Qabul davomida sayyor sud majlislari o‘tkazilib, 8 nafar shaxs jazoni o‘tashdan muddatidan oldin ozod qilindi. 10 nafar shaxsga nisbatan qo‘zg‘atilgan ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi ish sud majlisida ko‘rilib, arizalar qanoatlantirildi.
Shuningdek, taraflar yarashganligi sababli 2 ta aliment undirish haqidagi sud buyruqlari bekor qilindi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Do‘stlik tumanlararo sudi tomonidan taraflar yarashganligi va da’vogar da’vosidan voz kechganligi sababli merosdan ulushini undirish haqidagi fuqarolik ishi yuritishdan tugatildi.
Qabulda muammolari hal bo‘lgan 15 nafar fuqaro O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga yozma tashakkurnoma bildirdi.
Shu tarkibdagi ishchi guruh tomonidan sayyor qabullar Paxtakor va Zafarobod tumanlari aholisi uchun Paxtakor shaharchasida, Baxmal va G‘allaorol tumanlari aholisi uchun O‘smat shaharchasida, Jizzax shahri, Forish va Sharof Rashidov tumanlari aholisi uchun Jizzax shahrida tashkil qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi topshirig‘iga asosan sud-huquq masalalari bo‘yicha o‘tkazilayotgan sayyor qabullar davom etayotir.

В Джизакской области Республиканская рабочая группа во главе с первым заместителем советника Президента Республики Узбекистан Б. Исломовым проводит выездные приемы по судебно–правовым вопросам.
Мероприятия, организованные в региональном порядке, начались с Мирзачульского района. Здесь заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан И. Муслимов принял 60 граждан из Мирзачульского, Арнасайского и Дустликского районов.
В ходе выездного приема поступило 44 обращения по уголовным делам, 11 – по гражданским, 2- по административным, 3 - по экономическим вопросам. Из них 57 устных и 3 письменных обращения граждан.
По 36 обращениям даны правовые консультации, по 21 меры приняты на месте. З заявления приняты для кассационного рассмотрения Верховным судом и переданы в соответствующие суды для изучения.
В ходе приема проведены выездные судебные заседания, в процессе которых досрочно освобождены 8 лиц. На судебном заседании рассмотрено дело об административной ответственности, возбужденное в отношении 10 лиц, в ходе разбирательства заявления были удовлетворены.
Также, по причине примирения сторон отменены 2 судебных приказа по взысканию алиментов.
Дустликским межрайонным судом ликвидировано делопроизводство по гражданскому делу о взыскании доли наследства по причине примирения сторон и отказа истца от иска.
15 граждан, проблемы которых нашли решение в ходе приема, выразили письменную благодарность в адрес Президента Республики Узбекистан.
Рабочей группой в данном составе организованы выездные приемы в городке Пахтакор для населения Зафарабадского и Пахтакорского районов, в городке Усмат – для жителей Бахмальского и Галляаральского районов, в Джизаке – для населения города, Фаришского и Шараф -Рашидовского районов.
Организуемые на основе поручения Администрации Президента Республики Узбекистан выездные приемы по судебно-правовым вопросам продолжаются.