Davlatimiz rahbarining Oliy Majlisga Murojaatnomasida inson resurslarini rivojlantirish, xususan, davlat boshqaruvi sohasini isloh qilish borasidagi ishlarni yangi sifat bosqichiga olib chiqish, davlat xizmatchilarini muntazam o‘qitish hamda bilimini baholab borish tizimini yo‘lga qo‘yish, kadrlarni tanlashda ochiq va oshkora tanlov tizimini joriy etish, kadrlarni bilimli, qat’iyatli, korrupsiyaga toqatsiz qilib tayyorlash borasida qator vazifalar belgilab berilgandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi tomonidan ushbu vazifalarga muvofiq, kadrlarni tanlashda eski usullardan voz kechib, ularning intellektual salohiyati, ma’naviy fazilatlarini baholaydigan ochiq va oshkora tanlov tizimini joriy etishga qaratilgan ishlar jadallashtirildi. Agentlik tomonidan bir qator davlat idoralari bilan hamkorlikda davlat fuqarolik xizmatiga kirishda inson omilini kamaytirish hamda barcha fuqarolarga teng imkoniyatlar yaratish maqsadida Davlat fuqarolik xizmatchilari vakant lavozimlarining yagona ochiq portali — vacancy.argos.uz platformasi ishlab chiqildi.
Mazkur portal davlat organlari va tashkilotlaridagi vakant lavozimlarni egallash uchun nomzodlarning ochiq mustaqil tanlovlarini tashkil etadigan elektron tizim bo‘lib, Internet tarmog‘ida “bir darcha” tamoyili asosida faoliyat ko‘rsatadi.
– Hozirgi kunga qadar mazkur portalga 50 ta vazirlik va idora, 12 ta viloyat hamda 190 ta tuman (shahar) hokimliklari ulangan bo‘lib, mavjud 3 ming 415 ta vakant lavozim bo‘yicha ochiq tanlovlar e’lon qilingan, – dedi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi departament mudiri Ilhom Qurbonov. – Ushbu vakant lavozimlarga jami 60 mingdan ortiq nomzoddan hujjatlar kelib tushgan, bitta vakant lavozim o‘ringa o‘rtacha 17-20 kishi hujjat topshirgan. Davlat xizmatiga kirish uchun hujjat topshirgan nomzodlarning 25 foizi, ya’ni 15 mingdan ortig‘i xotin-qizlarni tashkil etadi. Portal faoliyati yo‘lga qo‘yilgandan buyon bir kunda o‘rtacha 2-3 nafar fuqaro davlat xizmatiga ochiq tanlov orqali ishga qabul qilinmoqda.
Vakant lavozimlar uchun tanlovlar nafaqat mutaxassis kadrlar, balki rahbar lavozimlar bo‘yicha ham o‘tkazilmoqda. Jumladan, bugungi kunga qadar Bo‘ka, Bekobod va Yangiariq tumanlari hokimi o‘rinbosarlari lavozimlariga ochiq mustaqil tanlov asosida kadrlar ishga qabul qilindi.
— Davlat xizmatini rivojlantirish agentligining ushbu tashabbusi malakali kadrlar zaxirasini raqobat asosida shakllantirishga hamda ular tomonidan davlat fuqarolik xizmatchilarining vakant lavozimlari o‘z vaqtida egallanishiga yo‘l ochmoqda, – dedi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Buxoro viloyati filiali bosh inspektori lavozimiga o‘tkazilgan ochiq mustaqil tanlov g‘olibi Murod Aminov. – Bu, o‘z navbatida, nomzodlardan yuksak salohiyat talab etadi. Men ham davlat fuqarolik xizmatchilari vakant lavozimlarining yagona ochiq portali — vacancy.argos.uzplatformasi orqali ishga joylashish uchun ariza topshirdim. Muhimi, jarayonlar shaffof, adolatli mexanizm asosida amalga oshirildi. Ushbu ochiq jarayon kadrlar bilan ishlashning zamonaviy tamoyillariga asoslanganligi sabab korrupsiyadan ham yiroq.
— Agentlik davlat organlari va tashkilotlarida xodimlarni boshqarishda va inson resurslarini rivojlantirish sohasida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlarni amaliyotga tatbiq etib kelmoqda, – dedi Jizzax shahar hokimining ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari bo‘yicha maslahatchisi lavozimiga o‘tkazilgan ochiq mustaqil tanlov g‘olibi Surayyo Sherqo‘ziyeva. – Vakant lavozimlarning yagona ochiq portali ana shu ezgu ishning amaliy ifodasi bo‘ldi. Menda ham ushbu ochiq va oshkora tizimli tanlovlar orqali kareramni davom ettirishga ishtiyoq tug‘ildi va u orqali o‘zimni sinab ko‘rdim. Yosh kadr sifatida aytishim mumkinki, ilgari oliy ta’lim muassasasida o‘qib yurgan kezlarimda menda juda katta savol bor edi: kelajakda qanday ish topaman, davlat xizmatiga kirish qanchalik shaffof ekan, degan. Tengdoshlarimga maslahatim, ortiqcha ma’lumotnomalar yig‘ishni to‘xtating va davlat fuqarolik xizmatchilari vakant lavozimlarining yagona platformasi orqali davlat fuqarolik xizmatiga kirishga shoshiling.

Агентство государственных услуг запустило новые платформы
В Послании главы государства Олий Мажлису был намечен ряд задач по развитию человеческих ресурсов, в частности, по поднятию на новый качественный уровень работы в области преобразования государственного управления, постоянному обучению государственных служащих, введению открытого и прозрачного конкурса при подборе кадров, подготовке работников грамотными, решительными, непримиримыми к проявлениям коррупции.
В соответствии с этим Агентство государственных услуг при Президенте Республики Узбекистан, отказавшись от устаревших методов, ускоряет работу, направленную на внедрение открытой и прозрачной системы подбора кадров по их интеллектуальному потенциалу, духовным качествам.
С целью снижения человеческого фактора и создания равных условий для всех Агентством совместно с рядом государственных органов разработан единый открытый портал- платформа vacancy.argos.uz вакантных должностей государственных гражданских служащих.
Данный портал является электронной системой, создающей открытые независимые конкурсы кандидатов. Он действует в сети Интернет на основе принципа «единое окно».
– К настоящему времени к данному порталу подключены 50 министерств и ведомств, 12 областных и 190 районных (городских) хокимиятов, объявлено о наличии 3 тысяч 415 вакантных должностей, - сказал заведующий Департаментом государственных услуг Илхом Курбонов.
– На данные вакансии поступили документы более чем от 60 тысяч кандидатов, на одно вакантное место подали заявки в среднем 17-20 человек. 25 процентов, то есть свыше 15 тысяч кандидатов, подавших документы для поступления на государственную службу, составляют женщины. С момента запуска портала ежедневно на государственную службу принимаются в среднем 2-3 гражданина путем открытого конкурса.
Проводится конкурс и на руководящие вакантные должности. Так, на должность заместителей хокимов Букинского, Бекабадского и Янгиарыкского районов работники приняты на основе открытого независимого конкурса.
– Данная инициатива Агентства государственных услуг способствует формированию резерва квалифицированных кадров на конкурентной основе и их своевременному поступлению на вакантные должности государственной гражданской службы, - сказал победитель открытого независимого конкурса, занявший должность главного инспектора Бухарского областного филиала Агентства государственных услуг Мурод Аминов.
– Это, в свою очередь, требует от кандидатов высокого потенциала. Я тоже сдал документы через единый открытый портал вакансий государственных гражданских служащих - платформу vacancy.argos.uz для поступления на работу. Важно то, что процесс проходит на основе прозрачного, справедливого механизма. Благодаря современным принципам работы с кадрами данная платформа далека от коррупции.
– Агентство внедряет в практику масштабные работы, основанные на использовании современных информационно-коммуникационных технологий в области управления кадрами и развития человеческих ресурсов в государственных органах и организациях, - сказала победитель открытого независимого конкурса, занявшая должность советника хокима города Джизака по вопросам повышения духовно-просветительской работы, обеспечения соблюдения законодательных актов о государственном языке Сурайё Шеркузиева.
– Единый открытый портал вакансий стал практическим отражением благих дел. У меня появилось желание продолжить карьеру через данные открытые и прозрачные конкурсы, в которых я испытала себя. Как молодой специалист могу сказать, что в студенческие годы у меня был очень большой вопрос: на какую работу меня примут, насколько прозрачно поступление на государственную службу? Мой совет сверстникам: прекратите собирать излишние справки и спешите поступать на работу через единую платформу вакансий государственной гражданской службы.