Yurtimiz mo‘min-musulmonlari va butun xalqimizni yer yuzidagi islom ummati tomonidan keng nishonlanayotgan ulug‘ va muborak ayyom – Ramazon hayiti bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
El-yurtimiz uchun insonparvarlik, sabr-qanoat, xayru saxovat va shukronalik timsoli bo‘lgan ushbu qutlug‘ bayram kunlarida barchangizga o‘zimning chuqur hurmat-ehtiromim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
Hammamiz guvohi bo‘lib turganimizdek, keyingi bir yildan ziyod vaqt davomida butun dunyo mamlakatlari qatori jonajon O‘zbekistonimiz ham pandemiya bilan bog‘liq murakkab sinovlarni boshidan o‘tkazmoqda.
Bunday sharoitda Ramazon oyi va hayit bayramining mohiyatida mujassam bo‘lgan mehr-muruvvat, ehtiyojmand toifalarga har tomonlama ko‘mak va yordam ko‘rsatish, hayot tashvishlari va muammolarini birgalikda, o‘zaro yelkadosh bo‘lib hal etishdek olijanob qadriyatlar ayniqsa muhim ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zining milliy urf-odat va an’analariga sodiq, mehnatkash, va saxovatli xalqimiz ana shunday yuksak fazilatlarni yaqqol namoyon etib, muqaddas Ramazon oyini tinchlik va osoyishtalik, o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitida o‘tkazgani hamda ushbu e’zozli ayyomni katta shodu xurramlik bilan kutib olayotgani unga alohida fayzu shukuh bag‘ishlamoqda.
Bugungi kunda keng ko‘lamli islohot va tub o‘zgarishlar natijasida yangilanib borayotgan yurtimizda xalq bilan muloqot, inson huquq va manfaatlarini, jumladan, vijdon erkinligini ta’minlash davlat siyosati darajasiga ko‘tarilib, bu borada ulkan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bu haqda so‘z yuritganda, xalqimizning boy va qadimiy diniy-ma’naviy merosini tiklash va faol targ‘ib etish, buyuk ajdodlarimizning tabarruk qadamjolarini obod qilish bo‘yicha olib borilayotgan salmoqli ishlarni alohida ta’kidlash lozim.
Jumladan, Qashqadaryo viloyatida – kalom ilmining atoqli namoyandasi Abu Muin Nasafiy, Namangan viloyatida – tasavvuf ta’limotining yirik vakili Sulton Uvays Qaraniy, Toshkent shahrida Suzuk ota yodgorlik majmualari bunyod etildi. Ko‘plab masjidlar, madrasa va diniy obidalar qayta qurilmoqda va ta’mirlanmoqda, poytaxtimizdagi Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi jadal davom ettirilmoqda.
Muborak Ramazon oyida yana bir ulkan xayrli ishni boshlaganimiz – buyuk muhaddis bobomiz Imom Buxoriyning Samarqand viloyatidagi yodgorlik majmuasini ul zotning musulmon olamidagi beqiyos obro‘-e’tibori va nufuziga munosib holda barpo etishga kirishganimiz sizlarga yaxshi ma’lum, albatta.
Milliy tariximizda birinchi marta ko‘p jildli “Islom” ensiklopediyasi nashr etila boshlagani ham muqaddas dinimizning asl mazmun va mohiyatini xalqimiz o‘rtasida keng targ‘ib etish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Ko‘lami va miqyosi tobora kengayib borayotgan bunday amaliy ishlarimiz yangi O‘zbekistonni barpo etish, mamlakatimizda Uchinchi renessans poydevorini yaratish, Vatanimiz ravnaqi, xalqimiz farovonligini oshirishdek ezgu maqsadlarimizga uyg‘un va hamohang bo‘lib, barcha yurtdoshlarimizni ana shu g‘oyalar atrofida yanada birlashtirishga xizmat qilayotgani ayniqsa e’tiborlidir.
Bugungi shiddatli zamon barcha jabhalar qatori diniy-ma’rifiy sohada ham oldimizga yangi-yangi vazifalarni qo‘ymoqda.
Ayniqsa, dunyo miqyosida raqobat tobora keskin va shafqatsiz tus olayotgani, barqarorlikka nisbatan tahdidlar jiddiy tus olayotgani bizni doimo hushyor va ogoh bo‘lib yashashga, farzandlarimizni jismoniy va ma’naviy barkamol etib tarbiyalashdek g‘oyat mas’uliyatli ishga har qachongidan ham ustuvor ahamiyat berishga da’vat etmoqda.
Zero, islom dini – avvalo, tinchlik va do‘stlik, ahillik va birdamlik, bilim va ma’rifat dinidir. Mana shu oliy haqiqatni hech qachon esimizdan chiqarmasligimiz lozim.
Bugungi osuda hayotimizning qadriga yetish, jamiyatimizda hukm surayotgan turli millatlar va elatlar, diniy konfessiyalar o‘rtasidagi bag‘rikenglikni, fuqarolar orasidagi o‘zaro hurmat, mehr-oqibat muhitini yanada mustahkamlash barchamizning asosiy burchimizdir.
Ma’rifatparvar bobomiz Mahmudxo‘ja Behbudiyning “Dunyoda turmoq uchun dunyoviy fan va ilm lozimdur”, degan so‘zlari bugun ham dolzarb ahamiyatga ega.
Binobarin, diniy qadriyatlarimizni, milliy o‘zligimizni ulug‘lab yashash bilan birga, davr talabi bo‘lgan zamonaviy ilm-fan yutuqlari, axborot texnologiyalarini egallashga alohida e’tibor qaratishimiz, yosh avlodimizni umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalashimiz kerak.
Hurmatli ulamolarimiz, imom-xatiblarimiz, ota-onalar, ustoz-murabbiylar, muhtaram nuroniylarimiz – keng jamoatchilik yaqin hamkorlikda bu borada yanada faol va samarali ish olib boradilar, deb ishonaman.
Alloh taoloning marhamati yog‘iladigan ushbu barokatli va nurafshon kunda sizlarni yana bir bor azizu mukarram Iyd ul-Fitr bilan chin dildan tabriklayman.
Dunyoning uzoq-yaqin mamlakatlari musulmonlarini ham samimiy qutlab, ularga tinchlik, bardavom taraqqiyot va farovonlik yor bo‘lishiga tilakdoshman.
Mehnatkash va oqko‘ngil xalqimizning mo‘’tabar mohi Ramazonda qilgan barcha ezgu niyat va duolari ijobat bo‘lsin!

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, всех мусульман нашей страны, весь наш народ с великим и священным праздником Рамазан хайит, который широко отмечается во всем исламском мире.
В эти благословенные праздничные дни, являющиеся для нашего народа символом гуманизма, милосердия, великодушия и благодарности, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Все мы являемся свидетелями того, как уже больше года наш родной Узбекистан наряду с другими странами мира преодолевает сложные испытания, связанные с пандемией.
В таких непростых условиях особенно важное значение имеют непреходящие ценности Рамазана – доброта и забота о ближних, всесторонняя поддержка тех, кто нуждается в помощи, совместное решение многих жизненных проблем.
Наш трудолюбивый и благородный народ, преданный своим национальным традициям и обычаям, провел священный месяц Рамазан в атмосфере мира и спокойствия, взаимного уважения и согласия и с большой радостью встречает этот замечательный праздник, наполняющийся еще более глубоким смыслом.
Сегодня в результате широкомасштабных реформ и коренных преобразований наша страна обновляется, на уровень государственной политики подняты диалог с народом, обеспечение прав и интересов человека, в том числе свободы совести. Для решения этих задач осуществляются большие практические меры.
Следует отметить проводимую весомую работу по возрождению и широкой популяризации богатого духовного наследия народа, благоустройству священных мест, связанных с именами наших великих предков.
В частности, в Кашкадарьинской области построен мемориальный комплекс в честь выдающегося мусульманского религиозного деятеля Абу Муина Насафи, в Наманганской области – яркого представителя суфизма Султона Увайс Карани, в городе Ташкенте – комплекс Сузук-ота. Возводится и реконструируется множество мечетей, медресе и культовых сооружений, в столице ускоренными темпами продолжается строительство Центра исламской цивилизации.
Всем вам известно, что в священный месяц Рамазан мы начали еще одно большое, благородное дело – возведение в Самаркандской области в честь великого ученого, мухаддиса Имама Бухари нового мемориального комплекса, соответствующего неоценимой роли и огромным заслугам этой уникальной личности в мусульманском мире.
Впервые в национальной истории начала издаваться многотомная энциклопедия «Ислом», что также стало важным шагом в доведении до широкой общественности гуманистической сути мусульманской религии.
Особого внимания заслуживает то, что эта духовно-просветительская работа, масштабы которой постоянно расширяются, полностью созвучна нашим практическим шагам с целью построения нового Узбекистана, нового Ренессанса, обеспечения процветания Родины, повышения благосостояния народа.
Нынешнее стремительно меняющееся время ставит перед нами все новые задачи в культурно-гуманитарной сфере, как и во всех других областях.
Усиливающаяся и приобретающая все более острый характер конкуренция на мировой арене, возникновение серьезных угроз стабильности общества требуют от всех нас быть особенно бдительными и чуткими, уделять приоритетное внимание воспитанию наших детей физически здоровыми и духовно зрелыми – гармонично развитыми личностями.
Ведь исламская религия – это религия мира и дружбы, согласия и единства, знаний и просвещения. Мы никогда не должны забывать эту важную истину.
Дорожить сегодняшней мирной и созидательной жизнью, укреплять царящую в нашем обществе атмосферу межнациональной и межконфессиональной толерантности, гражданского согласия, дружбы и взаимного уважения является первоочередным долгом для каждого из нас.
Мудрые слова известного узбекского просветителя Махмудходжи Бехбуди: «Чтобы полноценно жить в этом мире и быть равными другим народам, нам вместе с духовными ценностями необходимы светские знания и науки» – и сегодня не утратили своей актуальности.
Следовательно, наряду с возвеличиванием наших духовно-нравственных устоев, национальной самобытности мы должны уделять особое внимание освоению достижений современной науки, информационных технологий, востребованных самой жизнью, воспитывать молодое поколение в духе общечеловеческих ценностей.
Уверен, что наши уважаемые улемы, имам-хатибы, родители, учителя и наставники, ветераны, широкая общественность в тесном взаимодействии еще более активно и эффективно будут работать в данном направлении.
В эти благословенные, светлые дни еще раз от всей души поздравляю вас со священным Рамазан хайитом.
Искренне поздравляю также всех мусульман стран ближнего и дальнего зарубежья, желаю им мира, благополучия и процветания.