Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlar iqtisodiyoti, aholi turmush sharoiti bilan yaqindan tanishish, istiqboldagi rejalarni belgilash maqsadida 1-2 iyun kunlari Surxondaryo viloyatida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari 2 iyun kuni Hakim at-Termiziy maqbarasini ziyorat qildi.
Yaratgandan yurtimizga tinchlik-farovonlik tilab duolar qilindi. Ziyolilar bilan suhbatda alloma bobolarimizning ma’rifiy merosini chuqur o‘rganish, yoshlarni bilimli va fazilatli insonlar etib tarbiyalash haqida so‘z yuritildi.
Termiz shahrida Surxondaryo viloyati mahalliy kengash deputatlari, tadbirkor va fermerlar, nuroniylar, yoshlar, jamoatchilik faollari ishtirokida yig‘ilish bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev viloyatni kompleks rivojlantirish, “mahallabay” tizimda aholi hayotini yaxshilash bo‘yicha ustuvor vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Sizlar bilan uchrashib, muammolarni hal etish uchun kelganmiz. Bu tashrifga anchadan beri tayyorgarlik ko‘rdik. Toshkentga bog‘liq masala qolmadi. Endi berilgan mablag‘ va tizimni aql bilan ishlatib, joylarda manzilli bajarish kerak. Men kuyib-pishganim bilan sizlar jon kuydirmasangiz, xalqning biri ikki bo‘lmaydi. Surxondaryoning ichki imkoniyatlaridan foydalansak, odamlarning dardiga darmon bo‘lish uchun hamma sharoit bor. Buning uchun sektor rahbarlari fidoyi bo‘lib, joyiga tushib, “mahallabay” tizimda ishlashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tadbirkorlikni rivojlantirish va aholi bandligini ta’minlash birinchi yo‘nalish sifatida belgilandi.
Davlatimiz rahbari Bandixon, Qiziriq, Muzrabot va Sherobod tumanlari rivojiga turtki berish maqsadida ushbu tumanlarda yangidan tashkil etiladigan tadbirkorlik sub’ektlarini yer, mol-mulk, kichik korxona aylanmasidan olinadigan soliqlar, yakka tartibdagi tadbirkorlarning qat’iy miqdordagi daromad solig‘idan 2024 yil 1 yanvarga qadar ozod qilishni taklif qildi.
Surxondaryo viloyatida 2021-2022 yillarda umumiy qiymati 16 trillion 800 milliard so‘m bo‘lgan 1 ming 177 ta hududiy investitsiya loyihalari amalga oshirilishi qayd etildi. Ularning natijasida 25 mingta yangi ish o‘rni tashkil etish mo‘ljallangan.
– Viloyatda qurilish materiallari, yengil, charm, oziq-ovqat, elektrotexnika, mahalliy sanoat kabi “drayver” sohalarni jadal rivojlantirish va yangi loyihalarni ko‘paytirish zarur, – dedi Prezident.
Shu maqsadda, qurilish materiallarini eksport qilishda transport xarajatlari va kredit foizlarini qisman qoplab berish, import o‘rnini bosuvchi maishiy tovarlar ishlab chiqaruvchi mahalliy sanoat korxonalariga xomashyo va yarim fabrikatlarni import qilishda imtiyozlar berish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Boysun, Sariosiyo, Sherobod tumanlarini qurilish materiallari, Qiziriqni yengil sanoat, Oltinsoyni oziq-ovqat, Angorni charm, Bandixon va Muzrabot tumanlarini mahalliy sanoatga ixtisoslashtirib, klasterlar tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Xususan, Sariosiyoda qurilish materiallari ishlab chiqarish innovatsion industrial zonasi tashkil etilishi aytildi.
Ushbu 8 ta ixtisoslashtirilgan tumanda sanoatni rivojlantirish uchun zarur bo‘ladigan, jami 674 kilometr suv, elektr, gaz, yo‘l, aloqa tarmoqlarini qurish bo‘yicha manzilli loyihalar ro‘yxati shakllantiriladi.
Viloyatda import o‘rnini bosuvchi yangi loyihalarni moliyalashtirish, zarur infratuzilmani yaratish, eksportyorlarni aylanma mablag‘ bilan ta’minlash maqsadida Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 50 million dollar miqdorida imtiyozli moliyaviy resurs ajratiladigan bo‘ldi.
“Termiz” erkin iqtisodiy zonasi va Termiz xalqaro savdo markazini Osiyo davlatlari uchun eksport mahsulotlari ishlab chiqarish va sotishga xizmat qiladigan asosiy maydonchaga aylantirish vazifasi qo‘yildi.
Prezident yetarli e’tibor berilmayotgan yana bir muhim masala – mahalliy sanoat korxonalari bilan jiddiy shug‘ullanish kerakligini qayd etdi. Ularni qo‘llab-quvvatlash uchun import o‘rnini bosuvchi ijtimoiy-maishiy tovarlar ishlab chiqaruvchi mahalliy sanoat korxonalarini mamlakatimizda ishlab chiqarilmaydigan xomashyo va yarim fabrikatlarni import qilishda 2026 yil 1 iyulgacha bojxona to‘lovlaridan ozod qilish, viloyatda sanoat sohalarini jadal rivojlantirish uchun maxsus Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish taklifini bildirdi.
Investitsiya loyihalarining 3 trillion 121 milliard so‘mligi qishloq xo‘jaligi sohasiga oid. Xususan, 1 ming gektar issiqxonalar tashkil etishga 950 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Oltinsoy, Uzun, Bandixon, Denov, Jarqo‘rg‘on, Muzrabot, Termiz va Sariosiyo tumanlarida zaytun plantatsiyalari, Sherobod, Muzrabot va Qiziriqda anorzorlar barpo etiladi.
Yig‘ilishda Surxondaryo viloyatining 60 ta sektor rahbari o‘z hududidagi mahallalarda “o‘sish nuqtalari”ni belgilab, ularni rivojlantirish uchun ish vaqtining kamida 50 foizini mahallada o‘tkazishi, tomorqadan oqilona foydalanish bo‘yicha yangi tizim yaratilishi qayd etildi.
– Surxondaryo misolida tomorqadan samarali foydalanish bo‘yicha xonadon egasi – tayyorlovchi korxona – qayta ishlovchi va eksportyorlarni bog‘lovchi, yangi yaxlit tizim yaratamiz. Buning uchun unumdorligi past, g‘alladan bo‘shaydigan maydonlardan tomorqa yer egalariga sabzavot-poliz mahsulotlari yetishtirish uchun o‘rtacha 15-20 sotixdan 10 yil muddatgacha ijaraga yer berishning huquqiy asoslari ishlab chiqiladi. Ushbu ajratilgan yerlarda yetishtiriladigan mahsulotlarga meva-sabzavot va tomorqa klasterlari buyurtma beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buyurtmachilar mahsulot yetishtirish uchun barcha moddiy resurslar bilan ta’minlaydi va yetishtirilgan mahsulotni sotib oladi.
Mazkur meva-sabzavot klasterlari faoliyati samaradorligini oshirish va yana yangi klasterlarni tashkil etish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi. 60 ta sektorning har birida tomorqada mahsulot yetishtiruvchi xonadonlarni klasterlar bilan bog‘lovchi, tayyorlovchi korxonalar tashkil etiladi. Ushbu korxonalar tomorqa yer egalaridan yetishtirilgan mahsulotni sotib oladi va saralab klasterlarga eksport qilish hamda qayta ishlash uchun beradi.
Klasterlar tomonidan tomorqada yetishtirilgan mahsulotlarni tashqi bozorlarda sotishni tashkil etish uchun Rossiyadagi elchixonamiz va vakolatxonalarda Surxondaryo viloyati vakillari faoliyatini yo‘lga qo‘yish kerakligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda viloyatga tadbirkorlik va o‘zini o‘zi band qilishni kengaytirish uchun oilaviy tadbirkorlik hamda xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish dasturlari doirasida 727 milliard so‘m kredit ajratilishi ma’lum qilindi.
Joriy yilda jamoat ishlari, kooperativ va tomorqa xo‘jaligida 50 ming nafar ishsizning bandligini ta’minlash vazifasi qo‘yildi. Bunga Bandlikka ko‘maklashish va Jamoat ishlari jamg‘armalaridan 32 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish masalalariga ham alohida to‘xtaldi.
Bu yil viloyatda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturi doirasida 483 ta qishloq va mahallada obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. Buning uchun 1,6 trillion so‘m mablag‘ ajratilgan.
1 ming 230 kilometr yo‘llar ta’mirlanishi, yana ming kilometr elektr tarmog‘i tortilishi qayd etildi.
Prezident yaqin 2-3 yilda viloyatda 1,5 million aholining ichimlik suvi muammolarini to‘liq hal qilish, buning uchun “To‘palang” suv omboridan 400 kilometr magistral tarmoqlar tortish bo‘yicha loyiha ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Moliya vazirligiga viloyatda ijtimoiy, kommunikatsiya va yo‘l infratuzilmasini rivojlantirishga 2021 yil uchun qo‘shimcha 200 milliard so‘m ajratish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Prezidentimiz viloyatning milliy qadriyatlarini yanada rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratdi. Xonadonlarda qorabayir otlar, do‘ppilar, do‘mbira bo‘lishi o‘zgacha fayz berishi aytildi. Surxondaryoda chavandozlik maktabini tashkil etish topshirig‘i berildi. Kelgusi yil yilqichilik, do‘mbira, do‘ppi kabi milliy qadriyatlarimiz bo‘yicha Navro‘z sayli Surxondaryo viloyatida bo‘lishini ta’kidladi.
Yig‘ilishda shahar va tuman studiyalaridagi aholi bilan ochiq muloqot bo‘ldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Termiz shahrida qurilgan ko‘p qavatli uylarni borib ko‘rdi.
Ushbu 9 qavatli uylarda 208 ta xonadon bor. Bino fasadi uch qoplamadan iborat bo‘lib, uylar qishda issiq, yozda salqin bo‘ladi. Har bir xonadon alohida isitish qozoni bilan jihozlangan. Birinchi qavatda savdo va servis shoxobchalari joylashgan.
Uylarga xizmat ko‘rsatish uchun boshqaruv kompaniyasi tashkil etilgan. U yerda elektr, gaz, lift va santexnika ustalari navbatchiligi yo‘lga qo‘yiladi. Shuningdek, kompaniya huzurida o‘quv markazi ham bo‘lib, yoshlar ko‘p qavatli uylarga xizmat ko‘rsatadigan ishchi kasblarni o‘rganishi mumkin.
Bu yerga ilk oilalar ko‘chib kela boshladi. Ularning ayrimlari xonadonlarni davlat tomonidan berilgan imtiyozlar asosida olgan.
Davlatimiz rahbari shunday ikki oila – Nargiza Rahimova hamda Farrux Egamovning xonadonlarida bo‘lib, ular bilan suhbatlashdi.
– Siyosatimizning eng katta talabi mahallalarda yurib, odamlarning muammolarini eshitib, ularni hal etish. Bugun ham Surxondaryo bo‘yicha katta rejalar belgiladik. Hammasining tagida bitta narsa – inson manfaati bor. Endi bu uylarni aholiga adolatli berish kerak. Adolat bo‘lsa, qadriga yetadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umuman, bu yil Surxondaryo viloyatida 3 ming 500 kvartirali ko‘p qavatli uylar quriladi. 1 ming 460 ta oilaga ipoteka uchun subsidiya beriladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 1-2 июня пребывал в Сурхандарьинской области в целях ознакомления с ходом реформ по социально-экономическому развитию региона, реализуемой масштабной созидательной работой, исполнением ранее выдвинутых поручений и определения планов на перспективу.
2 июня глава государства посетил мавзолей Хакима ат-Термези.
Были прочитаны дуа с просьбой ко Всевышнему о мире, спокойствии и благополучии в нашей стране. В беседе с представителями старшего поколения говорилось о глубоком изучении наследия наших предков-ученых, воспитании молодежи образованными и добродетельными личностями.
В городе Термезе состоялось заседание с участием депутатов местных Кенгашей, предпринимателей и фермеров, представителей старшего поколения и молодежи.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев обозначил приоритетные задачи по комплексному развитию области, улучшению жизни населения на основе системы "махаллабай".
– Мы приехали, чтобы встретиться с вами и решить проблемы. Мы долго готовились к этой поездке. Вопросов, зависящих от Ташкента, не осталось. Теперь необходимо с умом использовать предоставленные средства и систему, адресно работать на местах. Как бы я ни старался, если вы сами не будете действовать с полной самоотдачей, благосостояние народа не повысится. Если задействовать внутренние ресурсы Сурхандарьи, будут все условия для решения волнующих людей проблем. Для этого руководители секторов должны проявить самоотверженность, спуститься "вниз" и работать по системе "махаллабай", – сказал Шавкат Мирзиёев.
Развитие предпринимательства и обеспечение занятости определены в качестве приоритетных направлений.
В целях стимулирования развития Бандиханского, Кызырыкского, Музрабатского и Шерабадского районов глава государства предложил освободить вновь созданные предприятия от налогов на землю, имущество, с оборота малых предприятий и фиксированного подоходного налога с индивидуальных предпринимателей сроком до 1 января 2024 года.
Отмечалось, что в 2021-2022 годах в Сурхандарьинской области будут реализованы 1 177 инвестиционных проектов на сумму 16 триллионов 800 миллиардов сумов. В результате планируется создать 25 тысяч новых рабочих мест.
– Необходимо ускорить развитие таких отраслей-драйверов, как индустрия строительных материалов, легкая, кожевенная, пищевая, электротехническая, местная промышленность и увеличить количество новых проектов в регионе, – сказал Президент.
Высказаны предложения по компенсации части транспортных расходов и процентов по кредиту при экспорте строительных материалов, предоставлении льгот местным промышленным предприятиям, производящим импортозамещающие товары для дома, при импорте сырья и полуготовой продукции.
Указано на необходимость организации кластеров, специализировав Байсунский, Сариасийский и Шерабадский районы на производство стройматериалов, Кызырыкский район – на легкую, Алтынсайский район – на пищевую, Ангорский район – на кожевенную, Бандиханский и Музрабатский районы – на местную промышленность. В частности, в Сариасийском районе будет создана инновационная индустриальная зона по производству стройматериалов.
Будут сформированы списки адресных проектов по прокладке в общей сложности 674 километров сетей водо-, энерго-, газоснабжения, дорог и коммуникаций, которые необходимы для развития промышленности в этих 8 специализированных районах.
В целях финансирования новых проектов по производству в области импортозамещающей продукции, создания необходимой инфраструктуры, обеспечения экспортеров оборотными средствами Фондом реконструкции и развития будет выделен льготный финансовый ресурс в объеме 50 миллионов долларов.
Поручено преобразовать свободную экономическую зону "Термез" и Международный торговый центр "Термез" в основную площадку для производства и реализации азиатским странам экспортной продукции.
Президент отметил необходимость заняться местными промышленными предприятиями – это еще один важный вопрос, которому не уделяется должного внимания. Для их поддержки глава государства предложил освободить местные предприятия по производству импортозамещающей продукции социально-бытового назначения от выплаты таможенных платежей на импорт сырья и не производимой в нашей стране продукции до 1 июля 2026 года, создать в области специальный координационный совет для активного развития промышленной сферы.
В сельском хозяйстве намечено реализовать инвестиционные проекты на 3 триллиона 121 миллиард сумов. В частности, 950 миллиардов сумов будет направлено на создание теплиц площадью 1 тысяча гектаров. В Алтынсайском, Узунском, Бандиханском, Денауском, Джаркурганском, Музрабатском, Термезском и Сариасийском районах будут организованы оливковые плантации, в Шерабаде, Музрабате и Кызырыке – гранатовые сады.
На заседании руководители 60 секторов Сурхандарьинской области отметили, что в махаллях на их территориях определены "точки роста" и для их развития, намечено проведение по меньшей мере 50 процентов рабочего времени на местах и создана система эффективного использования приусадебных земель.
– На примере Сурхандарьинской области мы создадим новую целостную систему эффективного использования приусадебных земель, цепочку "владелец приусадебной земли – предприятие-заготовитель – переработчик – экспортер". Для этого будут разработаны правовые основы предоставления владельцам приусадебных земель для выращивания овощебахчевых культур в среднем по 15-20 соток земель с низким плодородием, освобожденных от колосовых культур, в аренду сроком до 10 лет. На продукцию, выращенную на выделенных землях, заказы будут давать плодоовощные и приусадебные кластеры, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Заказчики будут обеспечивать всеми материальными ресурсами процесс заготовки продукции и выкупать выращенные культуры.
Будет разработана "дорожная карта" по повышению эффективности действующих и созданию новых плодоовощных кластеров. В каждом из 60 секторов будут образованы предприятия-заготовители, связующие приусадебные земли с кластерами (пункты отбора и хранения продукции), они будут скупать продукцию у владельцев приусадебных земель, проводить сортировку и передавать кластерам для экспортирования.
Отмечалось, что для реализации продукции кластерами на внешнем рынке в посольстве и представительствах нашей страны в России необходимо наладить работу представителей Сурхандарьинской области.
На заседании было сообщено, что для расширения в области предпринимательства и самозанятости в рамках программ развития семейного предпринимательства и предоставления услуг будет выделен кредит в размере 727 миллиардов сумов.
Поручено обеспечить в нынешнем году занятость 50 тысяч человек посредством организации общественных работ, создание коопераций и приусадебных хозяйств. Определено, что на эти цели будет выделено 32 миллиарда сумов из Фонда содействия занятости и Фонда общественных работ.
Глава государства коснулся также развития социальной инфраструктуры.
В этом году в области благоустраиваются 483 села и махалли в рамках программ "Обод кишлок" и "Обод махалла". На эти цели выделено 1,6 триллиона сумов.
Отмечалось, что будет отремонтировано 1 230 километров дорог и проложена 1 тысяча километров линий электропередачи.
Президент подчеркнул необходимость в ближайшие 2-3 года полностью решить проблему обеспечения питьевой водой 1,5 миллиона жителей региона, для чего необходимо разработать проект прокладки 400 километров магистральных сетей от водохранилища "Тупаланг".
Министерству финансов поручено выделить дополнительно 200 миллиардов сумов на развитие социальной, коммуникационной и дорожной инфраструктуры региона в 2021 году.
Президент обратил особое внимание на дальнейшее развитие национальных ценностей области. Он отметил значимость наличия в домах коней карабаирской породы, тюбетеек, домбры. Поручено открыть в Сурхандарье школы наездников. Глава государства также подчеркнул, что в будущем году в Сурхандарье будет организован Навруз-сайиль, связанный с национальными ценностями данного региона.
На заседании состоялся открытый диалог с жителями, находящимися в студиях городов и районов.
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел многоквартирные дома в городе Термезе.
Здесь возведены девятиэтажные дома на 208 квартир. Наружные стены облицованы тремя слоями, что обеспечивает оптимальную температуру в квартирах зимой и летом. Каждая квартира оборудована автономным отопительным котлом. На первых этажах расположены магазины и пункты оказания услуг.
Для обслуживания домов создана управляющая компания. Ею будет налажено дежурство электриков, сантехников, газовиков и лифтеров. Также при управляющей компании действует учебный центр, где молодые люди могут обучаться рабочим профессиям по обслуживанию многоквартирных домов.
Дома начали заселять первые семьи. Некоторые из них приобрели квартиры на основе льгот, предоставленных государством.
Президент побывал в гостях у двух таких семей – Наргизы Рахимовой и Фарруха Эгамова.
– Главное требование нашей политики – постоянно находиться в махалле, быть в курсе проблем, волнующих людей, и решать их. Вот сегодня мы наметили большие планы для Сурхандарьи. В основе всего этого лежит стремление обеспечить интересы человека. Теперь эти дома необходимо распределить справедливо. Если будет справедливость, то и люди будут ценить, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В целом в нынешнем году в Сурхандарьинской области построят жилье на 3,5 тысячи квартир, 1 460 семей получат субсидии на ипотеку.