Qashqadaryo viloyati sudi raisi o‘rinbosari O‘.Mamadaliyev va viloyat sudi sudyasi F.Yusupov Kitob tumanida sayyor qabul o‘tkazdi.
Qabulda hudud fuqarolarining sud-huquq sohasi bilan bog‘liq muammolari tinglandi. Aksariyat murojaatlar joyida hal etildi. Shuningdek, qabul davomida jinoyat ishlari bo‘yicha Kitob tuman sudi tomonidan 2 nafar shaxs jazoni o‘tash muddatidan oldin ozod qilindi. 3 nafar shaxsning jarimasini kamaytirish bo‘yicha so‘rab qilgan murojaatlari ijobiy hal etildi. 2 nafar shaxs yarashganligi munosabati bilan jarima jazosidan ozod etilib ogohlantirildi.
Jumladan, jinoyat ishlari bo‘yicha Kitob tuman sudining 2020 yil 6 avgustdagi hukmiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi JK 266-moddasi 2-qismi bilan aybli deb topilgan Taniqulov Nusratillo Musurmon o‘g‘liga tayinlangan 2 yil 6 oy ahloq tuzatish ishlari jazosini 1/3 qismidan ko‘prog‘ini jamoat tartibini buzmasdan, mehnatga halol munosabatda bo‘lib o‘taganligi uchun O‘zbekiston Respublikasi JK 73-moddasiga asosan jazoni o‘tash muddatidan oldin shartli ravishda ozod qilindi.

На выездном приеме обращения решены на месте
Заместитель председателя Кашкадарьинского областного суда У.Мамадалиев и судья областного суда Ф.Юсупов провели выездной прием в Китабском районе.
В ходе приема были выслушаны проблемы граждан в области судебного права. Большинство обращений решено на месте. Кроме того, на приеме Китабским районным судом по уголовным делам двое граждан были освобождены раньше истечения срока наказания. Обращения трех человек с просьбой о сокращении штрафа решены положительно. В связи с примирением двух лиц они освобождены от штрафа и предупреждены.
В частности, по решению Китабского районного суда по уголовным делам от 6 августа 2020 года Таникулов Нусратилло Мусурмон угли, осужденный по статье 266 части второй Уголовного кодекса Республики Узбекистан, освобожден условно-досрочно в соответствии со статьей 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан за добросовестный труд и примерное поведение.
В ходе мероприятия заместитель председателя областного суда У.Мамадалиев выступил с докладом на тему «Прочная правовая база для искоренения коррупции».