9-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan uchrashuviga tayyorgarlikning borishi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Bugungi kunga qadar tadbirkorlardan 13 ming 500 dan ortiq taklif va mulohazalar kelib tushgan. Bu borada tuzilgan respublika shtabi a’zolari ularni birma-bir o‘rganib, har kuni muhokama qilib bormoqda. Tadbirkorlar ko‘targan 12 mingdan ziyod shaxsiy masalalarning yarmidan ko‘pi hozirgi kungacha hal etilgan.
Joriy yilning yetti oyida ajratilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 35 foizga o‘sib, 92 trillion so‘mni tashkil qilgani ta’kidlandi. Shunga qaramay, tijorat kreditlari bo‘yicha foiz stavkalari va muddati qisqaligi tadbirkorlar uchun eng dolzarb masala ekani ayon bo‘lmoqda. Murojaatlarning 42 foizi shu sohaga oid.
Prezidentimiz iqtisodiyotga uzoq muddatli resurslarni olib kelish, dollarlashuv darajasini kamaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Ikkinchi dolzarb masala yer va bino ajratish bilan bog‘liq. Bunday murojaatlar 21 foizni tashkil etgan. Tadbirkorlarga bu borada imkoniyatlarni kengaytirish uchun hududlarga ishchi guruhlar yuborib, joriy yil 1 sentyabrdan auksion savdolariga chiqariladigan yer maydonlari va binolar ro‘yxatini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Xususiy mulkni huquqiy himoya qilish, litsenziya va ruxsatnomalar olish bo‘yicha mingga yaqin murojaatlar kelib tushgani bu yo‘nalishda tizimli muammolar saqlanib qolganini ko‘rsatmoqda. Shuningdek, murojaatlardan infratuzilmaga ulanish borasida ham ko‘plab muammolar borligi ma’lum bo‘lmoqda.
Soliq va bojxona sohalari, imtiyoz va preferensiyalardan foydalanishga oid masalalar ham tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari har bir murojaatni alohida nazoratga olib, ularga to‘liq yechim topish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Каждое обращение предпринимателей – под вниманием Президента
9 августа состоялось совещание о ходе подготовки ко встрече Президента Республики Узбекистан с предпринимателями.
На сегодняшний день от предпринимателей поступило более 13,5 тысячи предложений и мнений. Каждое из них ежедневно изучается членами соответствующего республиканского штаба. Из более чем 12 тысяч индивидуальных вопросов, поднятых предпринимателями, к настоящему времени решено более половины.
Отмечалось, что объем выданных кредитов за первые семь месяцев текущего года увеличился на 35 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составил 92 триллиона сумов. Тем не менее, судя по обращениям, наиболее актуальной проблемой предпринимателей остаются процентные ставки и короткие сроки кредитов. На сферу кредитования приходится 42 процента обращений.
Президент дал указания по привлечению в экономику долгосрочных ресурсов и снижению уровня ее долларизации.
Второй по актуальности вопрос - доступ к земле и зданиям. Таких обращений - 21 процент. Поручено направить в регионы рабочие группы для расширения возможностей предпринимателей в этой сфере и сформировать перечень земельных участков и зданий, которые будут выставлены на аукцион с 1 сентября текущего года.
Поступление около тысячи обращений по вопросам правовой защиты частной собственности, получения лицензий и разрешений свидетельствует о том, что в этих сферах сохраняются системные проблемы. Изучение обращений показывает также наличие множества проблем с подключением к инфраструктуре.
Также проанализированы вопросы, касающиеся налоговой и таможенной сфер, использования льгот и преференций.
Глава государства дал ответственным лицам указание взять под контроль и проследить за решением каждого обращения.