Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish va aholining daromad manbaini kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 20 avgustdagi tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida belgilangan vazifalarning ijrosini ta’minlash hamda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida kreditlar ajratish mexanizmini soddalashtirish, aholining bandligini oshirish, daromad manbaini kengaytirish va mehnat faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida:
1. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022 yil davomida oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari (keyingi o‘rinlarda – dasturlar) doirasida:
a) loyihalarni moliyalashtirish uchun maqsadli jamg‘armalar hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasining (keyingi o‘rinlarda – jamg‘armalar) resurslari tijorat banklariga yillik 10 foiz stavkada joylashtiriladi;
b) imtiyozli kreditlar yillik 14 foiz stavkada:
oilaviy tadbirkorlik, daromad topishga qaratilgan muayyan mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish va faoliyat turini kengaytirish istagini bildirgan aholi hamda tadbirkorlik sub’ektlariga – 3 oydan 6 oygacha bo‘lgan imtiyozli davr bilan 3 yilgacha muddatga;
chorvachilik (qoramol, qo‘y, echki), baliqchilik va parrandachilik (tuxum yo‘nalishi) uchun – 1 yilgacha imtiyozli davr bilan 3 yilgacha muddatga;
bog‘dorchilik, uzumchilik va limonchilikni tashkil etish, issiqxona, qishloq xo‘jaligi texnikasi va asbob-uskunalarni xarid qilish uchun – 3 yilgacha imtiyozli davr bilan 7 yilgacha muddatga;
“Hunarmand” uyushmasi a’zolariga ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun asbob-uskuna, ehtiyot qismlar va xomashyo materiallarini xarid qilish, hunarmandchilikni rivojlantirish markazlari, “usta-shogird” maktablarini tashkil etish, uy-muzeylar va ustaxonalar qurish yoki shu maqsadlarda bino va inshootlar sotib olish uchun – 3 yilgacha muddatga hamda aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun 18 oygacha muddatga ajratiladi;
v) kreditlar mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimi yordamchisining (keyingi o‘rinlarda – hokim yordamchisi) o‘ziga biriktirilgan mahallada istiqomat qilayotgan (joylashgan) qarz oluvchiga beradigan tavsiyasi asosida ajratiladi;
g) chorvachilikni rivojlantirish yo‘nalishida kreditlar ustuvor ravishda kamida 10 dan 50 boshgacha chetdan keltirilgan naslli chorva mollarini (qoramol, qo‘y, echki) boqish uchun kichik fermalarni tashkil etishga beriladi;
d) “yetakchi” tadbirkorlik sub’ektlariga dehqon xo‘jaliklari yer maydonlari va aholi tomorqalarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini kooperatsiya asosida yetishtirish va yetishtirilgan mahsulotlarni xarid qilish uchun aylanma mablag‘larni to‘ldirishga kreditlar ajratiladi.
2. “Agrobank” ATB, AT “Xalq banki” va “Mikrokreditbank” ATB (keyingi o‘rinlarda – vakolatli tijorat banklari) 2022 yil 1 martdan dasturlar bo‘yicha kreditlarning to‘liq raqamlashgan holda Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlarining yagona elektron platformasi (keyingi o‘rinlarda – Yagona elektron platforma) orqali ajratilishini ta’minlasin. Bunda:
kredit olish uchun arizalar barcha bosqichlarda onlayn tarzda ko‘rib chiqiladi va har bir bosqichda qabul qilingan qaror to‘g‘risida Yagona elektron platforma (SMS-xabarnoma, elektron pochta yoki shaxsiy kabinet) orqali ma’lumot berib boriladi;
kredit mablag‘larini ajratish bo‘yicha hujjatlar elektron ko‘rinishda shakllantiriladi va masofadan imzolanadi;
kredit olish uchun arizalar masofadan qarz oluvchi tomonidan mustaqil ravishda yoki tegishli mahallaga biriktirilgan hokim yordamchisining ko‘magi bilan taqdim etiladi;
Yagona elektron platforma orqali aholiga o‘zini o‘zi band qilish uchun kreditlar belgilangan mezonlar asosida skoring baholash natijalariga ko‘ra, avtomatlashtirilgan holda ajratiladi;
ajratilgan kreditlar hisobiga tovar va xizmatlarni bozor tamoyillari asosida erkin sotib olish yoki sotish Yagona elektron platformada yaratilgan “marketpleys” tizimi yordamida amalga oshiriladi;
o‘z mahsulot va xizmatlarini sotish bo‘yicha takliflar asbob-uskunalar va mahsulotlar yetkazib beruvchi (ish bajaruvchi) tashkilotlar (keyingi o‘rinlarda – ta’minotchilar) tomonidan “marketpleys” tizimida erkin joylashtiriladi;
ta’minotchilar tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar foydalanuvchilar tomonidan baholanadi va ularning reytingi avtomatik ravishda shakllantiriladi;
ta’minotchilarning o‘z majburiyatlarini o‘z vaqtida va sifatli bajarishi yuzasidan monitoring tuman (shahar) oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash markazlari tomonidan amalga oshiriladi. Monitoring natijalariga ko‘ra, ta’minotchilarning “marketpleys” tizimidagi o‘z xizmatlarini taklif etish imkoniyati davriy ravishda o‘rganib chiqiladi;
kreditlar qarz oluvchiga u tomonidan mustaqil tanlangan ta’minotchi bilan tuzilgan shartnoma asosida kelishilgan narxda mahsulot yetkazib berilganidan (ish bajarilganidan) va qarz oluvchi tomonidan qabul qilib olingandan so‘ng hamda hokim yordamchisi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijasiga ko‘ra, qarz oluvchini identifikatsiyalash orqali ta’minotchiga o‘tkazib beriladi;
hokim yordamchilari o‘ziga biriktirilgan mahallalarda dasturlar doirasida ajratilgan kreditlardan maqsadli foydalanilishini va ularning samaradorligini monitoring qilib boradi hamda kreditlarning o‘z vaqtida qaytarilishi bo‘yicha sektor rahbarlari va tijorat banklari bilan birgalikda tegishli choralarni ko‘radi.
3. Markaziy bank Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda:
bir oy muddatda Yagona elektron platformadan foydalanish, shu jumladan, kreditlarni ajratish, rasmiylashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlarning o‘zaro elektron hamkorligini tartibga solishni nazarda tutuvchi tegishli nizom loyihasini tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
2022 yil 1 fevralga qadar Yagona elektron platforma Ichki ishlar vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Moliya vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, tijorat banklari va boshqa tegishli tashkilotlarning axborot tizimlari bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin.
4. Qishloq xo‘jaligi vazirligiga Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “Hunarmand”, “O‘zto‘qimachiliksanoat”, “O‘zcharmsanoat”, “O‘zbekbaliqsanoat”, “Parrandasanoat”, “O‘zbekiston asalarichilari”, “Limon yetishtiruvchilar va eksport qiluvchilar” uyushmalari va boshqa uyushmalar, tegishli idoralar bilan birgalikda “marketpleys” tizimida ta’minotchi korxonalar o‘rtasida raqobat muhitini shakllantirish hamda taklif etilayotgan tovar va xizmatlarning muqobil narxda va sifatli yetkazib berilishini ta’minlash maqsadida mazkur tizimga takliflarning ishonchli (namunali) ta’minotchi korxonalar tomonidan kiritib borilishini, asbob-uskunalar va ko‘rsatilayotgan xizmatlar turi va quvvatlari yetarlicha bo‘lishini ta’minlash tavsiya etilsin.
5. Belgilansinki:
dasturlar doirasida kreditlar ustuvor ravishda “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan fuqarolarga o‘zini o‘zi daromadli mehnat bilan band qilish yoki ularning doimiy mehnat bilan bandligini ta’minlashga (ish o‘rinlari yaratishga) qaratilgan loyihalarga ajratiladi;
“Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan fuqarolarga kredit ajratilishi ularni ushbu ro‘yxatdan chiqarish uchun asos hisoblanmaydi va fuqarolar mazkur daftarlardan hokim yordamchisi, tuman davlat soliq inspeksiyasi va tegishli sektor rahbarlari tomonidan fuqaroning unga ajratilgan kredit hisobiga amalga oshirgan faoliyatidan doimiy va barqaror daromad manbaini shakllantirganini o‘rganish orqali beriladigan tavsiya asosida chiqariladi;
dasturlar doirasida ilgari ajratilgan kredit mablag‘lari bo‘yicha mavjud qarzdorligi to‘liq so‘ndirilmagan, shuningdek, avval ajratilgan kreditlardan maqsadsiz foydalangan qarz oluvchilarga ushbu dasturlar orqali yangi kredit ajratilishiga ruxsat etilmaydi.
6. Savdo-sanoat palatasiga tijorat banklari bilan birgalikda tuman va shaharlarda samaradorligi yuqori va barqaror ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan loyihalar biznes-rejalarini Yagona elektron platformaga joylashtirib borish tavsiya etilsin.
7. Davlat soliq qo‘mitasi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hokim yordamchilari bilan birgalikda dasturlar doirasida ishsiz fuqaroning o‘ziga ajratilgan kredit hisobiga amalga oshirgan faoliyatidan doimiy va barqaror daromad manbaini shakllantirganini o‘rganish orqali qonunchilikda belgilangan tartibda ushbu fuqaro o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tkazilishini ta’minlasin.
8. Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi dasturlar doirasida loyihalarni moliyalashtirish uchun:
a) ikki oy muddatda “Agrobank” ATBga ajratilgan 2,9 trillion so‘m va “Mikrokreditbank” ATBga ajratilgan 1,3 trillion so‘m miqdoridagi resurslarni mazkur banklarning ustav kapitalini oshirishga yo‘naltirsin. Bunda:
“Agrobank” ATB va “Mikrokreditbank” ATBning ustav kapitalini oshirishga yo‘naltirilgan mablag‘lar hisobidan chiqarilgan aksiyalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri Moliya vazirligi nomiga rasmiylashtiriladi;
Moliya vazirligining mazkur band doirasida tijorat banklarining 50 foiz va undan ortiq aksiyalariga egalik qilishga kirishishi yangidan xarid qilingan aksiyalarga ega bo‘lish deb hisoblanmaydi;
b) vakolatli banklarga dastur koordinatorlarining taqsimotiga muvofiq 3,65 trillion so‘m miqdordagi kredit resurslari 3 yillik imtiyozli davr bilan 7 yil muddatga ajratilishini ta’minlasin.
9. O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi va tijorat banklarining dasturlari doirasida Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tijorat banklariga bog‘dorchilik, uzumchilik va limonchilikni tashkil etish uchun ajratilgan resurslarni mazkur Jamg‘armaga qaytarish grafiklarini ushbu yo‘nalishlarga ajratilgan kreditlar muddatiga mos ravishda uzaytirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
10. 2022 yilda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasidagi loyihalarni moliyalashtirishning manbalar va hududlar kesimidagi maqsadli parametrlari va 2-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
Quyidagilarga:
iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari S.M.Xolxo‘jayev, Markaziy bank raisining o‘rinbosari A.A.Kamalov, moliya vazirining o‘rinbosari D.Sh.Sultanovga (keyingi o‘rinlarda – Dastur koordinatorlari) – haqiqiy ehtiyojdan hamda moliyalashtirish taklif etilayotgan loyihalarning istiqboli va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratishga yo‘naltirilganligidan kelib chiqqan holda, ajratilayotgan mablag‘larni vakolatli tijorat banklari va viloyatlar kesimida tezkor qayta taqsimlash;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari huzuridagi Oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash markazlariga – dasturlar doirasida hududga ajratilgan mablag‘larni har bir mahallada amalga oshirilayotgan loyihalarning istiqboli va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratishga yo‘naltirilganligidan kelib chiqib, tuman (shahar) va mahalla (ovul) kesimida taqsimlash vakolati berilsin.
11. Belgilansinki:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimlari hamda sektor rahbarlari tijorat banklari bilan birgalikda dasturlar bo‘yicha ajratilgan kreditlarning ularni so‘ndirish grafigiga muvofiq belgilangan muddatlarda qaytarilishiga mas’ul hisoblanadi;
hududlarda har oylik kreditlash hajmlari kreditlarni so‘ndirish grafigi ijrosining bajarilmagan miqdoriga mos ravishda kamaytiriladi.
12. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
mazkur qarorga asosan har bir hududda chorvachilik uchun ajratiladigan kreditlarga mutanosib ravishda chorva mollari uchun ozuqabop ekinlar ekishga mo‘ljallangan yer maydonlarining, shuningdek, ularni o‘tlatishga mo‘ljallangan yaylovlarning muntazam ravishda ochiq elektron tanlovga chiqarib borilishini ta’minlasin;
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi bilan birgalikda kelgusi ikki yilda “Andijon tajribasi” asosida barcha mahallalarda tadbirkorlik sub’ektlari va xonadonlar o‘rtasida iqtisodiy kooperatsiyani kengaytirish orqali aholining bandligini ta’minlash va daromad manbaini kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
Bunda, fuqarolar bilan kooperatsiya asosida faoliyatini tashkil etadigan “yetakchi” tadbirkorlik sub’ektlariga dasturlar doirasida kreditlar ajratiladi, ushbu tadbirkorlik sub’ektlari bilan kooperatsiya asosida ishlayotgan fuqarolarga dasturlar doirasida kredit ajratishga yo‘l qo‘yilmaydi.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по развитию семейного предпринимательства и расширению источников доходов населения
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года, а также упрощения механизма выделения кредитов в рамках программ развития семейного предпринимательства, повышения занятости, расширения источников доходов и поддержки трудовой деятельности населения:
1. Установить порядок, в соответствии с которым в рамках программ развития семейного предпринимательства (далее – программы) в 2022 году:
а) ресурсы целевых фондов и Фонда реконструкции и развития (далее – фонды) для финансирования проектов размещаются в коммерческих банках по ставке 10 процентов годовых;
б) льготные кредиты по ставке 14 процентов годовых выделяются:
населению и субъектам предпринимательства, изъявившим желание заняться семейным предпринимательством, определенной трудовой деятельностью, направленной на получение дохода, и расширить вид деятельности – на срок до трех лет, включая льготный период от трех до шести месяцев;
для животноводства (крупный рогатый скот, овцы, козы), рыбоводства и птицеводства (производство яиц) – на срок до трех лет, включая льготный период до одного года;
для организации садоводства, виноградарства и лимоноводства, закупки теплиц, сельскохозяйственной техники и оборудования – на срок до 7 лет, включая льготный период до трех лет;
членам Ассоциации «Хунарманд» – на закупку оборудования, запасных частей и сырьевых материалов для производственных нужд, создание центров развития ремесленничества, школ «уста – шогирд», строительство домов-музеев и мастерских или приобретение в данных целях зданий и сооружений – на срок до 3 лет и на пополнение оборотных средств – на срок до 18 месяцев;
в) кредиты выделяются на основании рекомендации помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле (далее – помощник хокима), выдаваемой заемщику, проживающему (расположенному) в закрепленной за ним махалле;
г) кредиты в направлении развития животноводства выделяются в приоритетном порядке на создание мини-ферм по разведению от 10 до 50 голов племенного скота (крупного рогатого скота, овец, коз), ввезенного из-за рубежа;
д) ведущим субъектам предпринимательства кредиты выделяются на пополнение оборотных средств для производства сельскохозяйственной продукции на земельных площадях дехканских хозяйств и приусадебных землях населения на основе кооперации и закупки произведенной продукции.
2. АКБ «Агробанк», АКБ «Халк банки» и АКБ «Микрокредитбанк» (далее – уполномоченные коммерческие банки) обеспечить с 1 марта 2022 года выделение кредитов в рамках программ посредством Единой электронной платформы программ развития семейного предпринимательства (далее – Единая электронная платформа) полностью в цифровом формате. При этом:
заявление на получение кредита на всех этапах рассматривается в режиме онлайн, о решении, принятом на каждом этапе, информация представляется посредством Единой электронной платформы (СМС-сообщений, электронной почты или персонального кабинета);
документы о выделении кредитных средств формируются в электронной форме и заверяются дистанционно;
заявление на получение кредита направляется заемщиком самостоятельно либо при содействии помощника хокима, закрепленного за соответствующей махаллей, в дистанционном порядке;
кредиты на самозанятость выделяются населению в автоматизированном режиме посредством Единой электронной платформы на основании установленных критериев по результатам скоринговой оценки;
свободная закупка или реализация товаров и услуг за счет выделенных кредитов на основе рыночных принципов осуществляются с помощью системы «маркетплейс», созданной в Единой электронной платформе;
предложения о реализации своей продукции и услуг свободно размещаются в системе «маркетплейс» организациями, поставляющими оборудование и продукцию (выполняющими работы) (далее – поставщики);
услуги поставщиков оцениваются пользователями, их рейтинг формируется автоматически;
мониторинг своевременного и качественного выполнения поставщиками своих обязательств осуществляется центрами поддержки семейного предпринимательства районов (городов). По результатам мониторинга периодически изучается возможность предложения поставщиками своих услуг в системе «маркетплейс»;
кредиты перечисляются поставщику после поставки продукции (выполнения работы) заемщику и их приема заемщиком по цене, согласованной в договоре, заключенном заемщиком с самостоятельно отобранным поставщиком, а также путем идентификации заемщика по результатам мониторинга, проведенного помощником хокима;
помощники хокимов в закрепленных махаллях ведут мониторинг целевого использования и эффективности кредитов, выделенных в рамках программ, а также совместно с руководителями секторов и коммерческими банками принимают соответствующие меры по своевременному возврату кредитов.
3. Центральному банку совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций:
в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров проект соответствующего положения, предусматривающий использование Единой электронной платформы, включая выделение и оформление кредитов, а также регулирование электронного взаимодействия государственных органов и организаций;
в срок до 1 февраля 2022 года обеспечить интеграцию Единой электронной платформы с информационными системами Министерства внутренних дел, Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства финансов, Государственного налогового комитета, коммерческих банков и иных соответствующих организаций.
4. Рекомендовать Министерству сельского хозяйства совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, ассоциациями «Хунарманд», «Узтукимачиликсаноат», «Узчармсаноат», «Узбекбаликсаноат», «Паррандасаноат», Ассоциацией пчеловодов Узбекистана, Ассоциацией производителей и экспортеров лимонов и иными ассоциациями, соответствующими ведомствами обеспечить регулярное внесение надежными (образцовыми) предприятиями-поставщиками предложений в систему «маркетплейс», а также надлежащую мощность и достаточность оборудования и видов оказываемых услуг в целях формирования атмосферы конкуренции между предприятиями-поставщиками в системе «маркетплейс» и обеспечения качественной поставки предлагаемых товаров и услуг по альтернативным ценам.
5. Установить, что:
кредиты в рамках программ выделяются в приоритетном порядке на проекты, направленные на обеспечение самозанятости граждан, включенных в «железную тетрадь»«женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», доходным трудом или обеспечение их занятости постоянным трудом (создание рабочих мест);
выделение кредитов гражданам, включенным в «железную тетрадь», «женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», не является основанием для их исключения из данных списков, граждане исключаются из данных тетрадей на основании рекомендации, предоставляемой помощником хокима, руководителями государственной налоговой инспекции района и соответствующего сектора, путем изучения сформированности источника постоянного и стабильного дохода от осуществления гражданином деятельности за счет выделенного кредита;
не допускается выделение в рамках программ новых кредитов заемщикам, не погасившим полностью имеющуюся задолженность по кредитным средствам, ранее выделенным в рамках данных программ, а также допустившим нецелевое использование ранее выделенных кредитов.
6. Рекомендовать Торгово-промышленной палате размещать совместно с коммерческими банками на Единой электронной платформе бизнес-планы проектов, направленные на создание высокоэффективных и стабильных рабочих мест в районах и городах.
7. Государственному налоговому комитету, Министерству занятости и трудовых отношений совместно с помощниками хокимов обеспечить регистрацию безработных граждан в качестве самозанятых лиц путем изучения сформированности источника постоянного и стабильного дохода от осуществления данным гражданином деятельности за счет кредита, выделенного ему в рамках программ, в установленном законодательством порядке.
8. Фонду реконструкции и развития в целях финансирования проектов в рамках программ:
а) в двухмесячный срок направить ресурсы в размере 2,9 триллиона сумов, выделенные АКБ «Агробанк», а также 1,3 триллиона сумов, выделенные АКБ «Микрокредитбанк», на увеличение уставного капитала указанных банков. При этом:
акции, выпущенные за счет средств, направленных на увеличение уставного капитала АКБ «Агробанк» и АКБ «Микрокредитбанк», оформляются непосредственно на имя Министерства финансов;
вступление Министерства финансов во владение в рамках настоящего пункта 50 процентами и более акций коммерческих банков не является владением приобретенными новыми акциями;
б) обеспечить в соответствии с распределением координаторов программы выделение уполномоченным банкам кредитных ресурсов в размере 3,65 триллиона сумов на срок 7 лет, включая льготный период 3 года.
9. Согласиться с предложением Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и коммерческих банков о продлении сроков в графиках возвращения Фонду поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель ресурсов, выделенных коммерческим банкам за счет средств данного Фонда на организацию садоводства, виноградарства и лимоноводства в рамках программ, соответственно срокам кредитов, выделенных на данные направления.
10. Утвердить целевые параметры финансирования проектов в рамках программ развития семейного предпринимательства в разрезе источников и регионов в 2022 году согласно приложениям № № 1 и 2.
Уполномочить:
первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Холхужаева С.М., заместителя председателя Центрального банка Камалова А.А., заместителя министра финансов Султанова Д.Ш. (далее – Координаторы программы) оперативно перераспределять выделяемые средства в разрезе уполномоченных коммерческих банков и областей исходя из фактической потребности, а также перспективности и направленности на создание дополнительных рабочих мест проектов, предлагаемых для финансирования;
центры поддержки семейного предпринимательства при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента распределять средства, выделенные регионам в рамках программ, в разрезе районов (городов) и махаллей (аулов) исходя из перспективности и направленности на создание дополнительных рабочих мест проектов, реализуемых в каждой махалле.
11. Определить, что:
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также руководители секторов совместно с коммерческими банками являются ответственными за возвращение в установленные сроки кредитов, выделенных в рамках программ, в соответствии с графиками их погашения;
ежемесячные объемы кредитования в регионах уменьшаются на невыполненную часть графиков погашения кредитов.
12. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
обеспечить регулярное выставление на открытый электронный конкурс земельных площадей, предназначенных для посева кормовых культур для скота, а также пастбищ для их выпаса, пропорционально кредитам на животноводство в каждом регионе, выделяемым на основании настоящего постановления;
совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности реализовать в последующие два года на основе «Андижанского опыта» меры, направленные на обеспечение занятости и расширение источников доходов населения путем расширения экономической кооперации между субъектами предпринимательства и домохозяйствами во всех махаллях.
При этом ведущим субъектам предпринимательства, организующим деятельность на основе кооперации с гражданами, выделяются кредиты в рамках программ, гражданам, работающим на основе кооперации с данными субъектами предпринимательства, не допускается выделение кредитов в рамках программ.
13. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.