Taraqqiyot strategiyasi – demokratik taraqqiyot asosi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Xalq qabulxonasida “Yangi O‘zbekistonning 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi – demokratik taraqqiyotimiz asosi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Biznes ombudsman, Bosh vazirning Tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish qabulxonasi, Adliya vazirligi, Davlat xizmatlari agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi, “Yuksalish” umummilliy harakati Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy bo‘limi, siyosiy partiyalar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etgan tadbirda ta’kidlanganidek, ayni kunlarda mamlakatimiz bo‘ylab, Yangi O‘zbekistonning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi va uni 2022 yilda amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tasdiqlashga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni loyihasi jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilmoqda.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasining mazmun-mohiyati va ahamiyatiga to‘xtaldi. Yettita yo‘nalish va yuzga yaqin maqsadlarni jamlagan mazkur hujjat demokratik taraqqiyotimizning muhim asosi sifatida inson qadir-qimmatini ulug‘lash, erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish orqali xalqchil mamlakat barpo etish, odilona ijtimoiy siyosat yuritish va inson kapitalini rivojlantirish, qonun ustuvorligini mustahkamlashga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Tadbir ishtirokchilari har bir yo‘nalish, shu jumladan, siyosiy partiyalarning faoliyatini takomillashtirish, deputatlarning faolligini oshirish, iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash kabi masalalarda fikr-mulohazalarini bildirdi.

В Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Республике Каракалпакстан состоялась беседа за "круглым столом" на тему «Стратегия развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы – основа демократического прогресса».
На мероприятии с участием Бизнес-омбудсмана, представителей народной приемной Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей, представителей Министерства юстиции, Управления Агентства государственных услуг в Республике Каракалпакстан, территориального отдела Общенационального движения «Юксалиш» в Каракалпакстане, политических партий и средств массовой информации отмечено, что в настоящее время по всей стране проходит общественное обсуждение проекта указа Президента, направленного на утверждение «дорожной карты» по стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы, и ее реализации в 2022 году.
Выступившие особо подчеркнули значимость стратегии развития на 2022-2026 годы. Данный документ, охватывающий 7 направлений и около ста целей, имеет важное значение, так как послужит созданию поистине народного государства, ведению справедливой социальной политики и развитию человеческого капитала, укреплению приоритета закона путем дальнейшего развития свободного гражданского общества, почитания достоинства человека.
Участники мероприятия озвучили свое мнение по каждому направлению, в том числе, по вопросам совершенствования деятельности политических партий, повышения активности депутатов, поддержки талантливой молодежи.