To‘ra Bobolov: “Bog‘obod mahallasi yanada obod bo‘ladi”
Surxondaryo viloyati hokimi To‘ra Bobolov viloyatdagi iqtisodiy-ijtimoiy ahvoli nisbatan og‘ir mahallalar aholisi bilan uchrashib, hududda amalga oshirilayotgan qurilish-obodonlashtirish ishlari bilan tanishmoqda.
Viloyatda iqtisodiy-ijtimoiy ahvoli nisbatan og‘ir hududlar sifatida 195 ta mahalla tanlab olingan. Ayni paytda mazkur mahallalarda hududni obodonlashtirish, yo‘llarni ta’mirlash, tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash, aholi bandligini ta’minlashga ko‘maklashish bo‘yicha keng qamrovli ishlar olib borilmoqda.
Sherobod tumanidagi Bog‘iobod mahallasi ham iqtisodiy-ijtimoiy ahvoli nisbatan og‘ir hudud ro‘yxatiga kiritilgan. Mahallada olib borilayotgan obodonlashtirish-ko‘kalamzorlashtirish ishlariga aholi ham  faol ishtirok etmoqda.
Viloyat hokimi mahallada amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. Nuroniylar, tuman mahallalaridagi hokim yordamchilari, jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla faollari va tadbirkorlar bilan suhbatlashdi.
–Prezidentimiz tashabbusi bilan e’lon qilingan “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili” da har bir mahallada samarali ish olib borishni rejalashtirib olganmiz, – dedi To‘ra Bobolov. – Bu ishni iqtisodiy-ijtimoiy ahvoli nisbatan og‘ir hudud sifatida tanlab olingan mahallalardan boshladik. Albatta, bu jarayonda xalqimizning barcha qonuniy manfaatlari ta’minlanadi. Bog‘obod ham obod mahallaga aylanadi. Yirik hajmdagi bu ishlarni amalga oshirishda sizlarning taklif va tavsiyalaringiz albatta, e’tiborga olinadi. Endilikda fuqarolarning murojaatlariga o‘z vaqtida yechim izlab, ularni rozi qilish uchun harakat qilgan davlat xizmatchisigina o‘z lavozimida ishlashga haqli bo‘ladi.
Yuzma-yuz muloqot chog‘ida viloyat hokimiga murojaat qilgan 8 nafar fuqaroning muammosiga shu yerning o‘zida yechim topildi. 1-guruh nogironligi bor 2 nafar fuqaroga nogironlik aravachasi topshirildi. 3 nafar fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga fuqarolik pasporti taqdim etildi.
– Turmush o‘rtog‘im birinchi guruh nogironi. Ikkimiz yog‘ochdan turli xil mahsulotlar tayyorlab sotamiz, – deydi Ziyodullo Hamrayev. – Mehnatimiz mahsulini ko‘rib, viloyat hokimi muammolarimiz bilan qiziqdi. Dardimizni tinglagach, shu yerning o‘zida pultda boshqariladigan nogironlik aravachasi berildi. Uyimiz ta’mirlanadigan bo‘ldi. Ko‘rsatilayotgan e’tibor va g‘amxo‘rlik uchun Prezidentimizga rahmat. O‘z xalqiga bunday g‘amxo‘r davlat dunyoning hech bir yerida bo‘lmasa kerak.
Hududni obodonlashtirishga kirishilgan ilk kunda 85-oilaviy poliklinikada malakali shifokorlar bepul tibbiy ko‘rik tashkil etdi. Unda mahallada yashayotgan 1 ming 947 nafar aholining 1 ming 350 nafari bepul chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ularning 700 ga yaqinida turli darajadagi kasalliklar aniqlanib, davolanishi uchun yo‘llanma berildi. 83 nafar fuqaro vaksinatsiya qilindi. Mahallada shuningdek, arzonlashtirilgan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi tashkil etildi.
Shu kuni viloyat rahbari tumanda qishloq xo‘jaligi sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va aholi daromadini oshirish bo‘yicha belgilab olingan chora-tadbirlar bilan tanishib, bu vazifalarni muddatida sifatli bajarish uchun mutasaddilarga tegishli topshiriq va tavsiyalar berdi.

Махалля «Богобод» станет еще более благоустроенной
В эти дни хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов встречается с жителями махаллей с относительно сложной экономической и социальной ситуацией, знакомится с ходом проводимых на местах строительных и благоустроительных работ.
В области в качестве территорий с относительно сложной экономической и социальной ситуацией отобраны 195 махаллей. В настоящее время в этих махаллях проводится масштабная работа по благоустройству, ремонту дорог, повышению качества медицинских услуг, обеспечению занятости населения.
Махалля «Богобод» Шерабадского района также включена в список махаллей с относительно тяжелой экономической и социальной ситуацией. В проводимой в махалле работе по благоустройству и озеленению активно участвует и местное население.
Хоким области тесно ознакомился с работой, проводимой в данной махалле. Побеседовал с представителями старшего поколения, помощниками хокимов, представителями общественных организаций, активистами махалли и предпринимателями.
– В Год обеспечения интересов человека и развития махалли, объявленном по инициативе Президента нашей страны, мы планируем провести эффективную работу в каждой махалле, – сказал Тура Боболов. – Эту работу мы начали с махаллей, которые находятся в относительно сложном положении. Безусловно, в этом процессе будут обеспечены все законные интересы нашего народа. «Богобод» также станет процветающей и благоустроенной махаллей. При проведении этой масштабной работы непременно будут учтены все ваши предложения и рекомендации. Отныне только государственный служащий, добивающийся своевременного изучения и решения обращений граждан, будет иметь право занимать свою должность.
В ходе беседы проблемы 8 граждан, непосредственно обратившихся к хокиму, были решены на месте. Двум гражданам с I группой инвалидности были переданы инвалидные коляски. Трем лицам без гражданства выданы гражданские паспорта.
В первый день работ по благоустройству территории квалифицированные врачи организовали бесплатное медицинское обследование населения. 1 350 из проживающих в махалле 1 947 человек прошли бесплатный углубленный медосмотр. Около 700 из них были направлены на соответствующее лечение. Проведена вакцинация 83 жителей. Также были организованы ярмарки сельскохозяйственной продукции и свободных рабочих мест.
В этот же день глава региона ознакомился с работой, проводимой в районе в сфере сельского хозяйства, принимаемыми мерами по увеличению доходов населения, дал соответствующие поручения и рекомендации должностным лицам по своевременному и качественному выполнению намеченных задач.