Sud raislari Xalq qabulxonasida qabul o‘tkazdi
Tadbirda shuningdek, viloyat sudi raisining o‘rinbosarlari, jinoyat, fuqarolik va iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’atlari raislari ham ishtirok etib, aholining murojaatlarini eshitdi. Qabul davomida jinoyat, fuqarolik, iqtisodiy va ma’muriy masalalar yuzasidan 26 ta murojaat ko‘rib chiqildi. Ularning 17 tasi ijobiy hal qilindi. 9 nafar murojaatchilarga huquqiy tushuntirish berildi.
Mamlakatimizda qonun ustuvor, jinoyatga jazo muqarrar. Har kim qilmishiga yarasha jazosini olishi aniq. Biroq, qilmishining oqibatini anglab yetgan, pushaymon bo‘lgan, o‘ziga xulosa chiqargan shaxslarga qonunlarimizda yengillik bor. Qabul davomida bildirilgan murojaatlar asosida shu yerda jinoyat ishlari bo‘yicha sayyor sud majlisi o‘tkazildi. Majlisda sud tomonidan bir qator shaxslarga tayinlangan jazolar bekor qilindi. Jumladan, A.Xodjakulovga jinoyat ishlari bo‘yicha Toyloq tuman sudining 2021 yil 12 iyundagi hukmi bilan 3 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlangan edi. A.Xodjakulov qilmishidan pushaymonlik bildirib, bundan to‘g‘ri xulosa chiqarganligini ma’lum qildi va tayinlangan jazoning o‘talmay qolgan 1 yil 5 oyini o‘tashdan ozod qilishni so‘radi. Sayyor sud majlisida mazkur murojaat qanoatlantirildi. Xuddi shunday yana 5 nafar shaxs jazoning o‘talmay qolgan qismidan ozod qilindi. Yana 4 nafar shaxsga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari bo‘yicha bu fuqarolarga huquqiy tushuntirish berildi.

Председатель Самаркандского областного суда Олим Хайитов и председатель областного административного суда Тохир Файзиев провели очередной прием в Народной приемной в Тайлакском районе.
В мероприятии участвовали заместители председателя областного суда, председатели судейских коллегий по уголовным, гражданским и экономическим делам, заслушали обращения граждан. Во время приема было рассмотрено 26 обращений по уголовным, гражданским, экономическим и административным делам. 17 из них решены положительно, по 9 обращениям даны правовые разъяснения.
В нашей стране обеспечено верховенство закона, необратимость наказания. Каждое преступное деяние влечет за собой наказание. Однако для лиц, осознавших последствия своего преступления, сделавших правильные выводы, законом предусмотрены послабления. По поступившим во время приема обращениям проведено выездное судебное заседание по уголовным делам. На заседании судом были отменены наказания, назначенные некоторым лицам.
В частности, А. Ходжакулову по приговору Тайлакского районного суда по уголовным делам от 12 июня 2021 года было назначено наказание в виде ограничения свободы сроком на три года. А. Ходжакулов раскаялся в содеянном, сказал, что сделал правильные выводы и попросил освободить его от оставшейся части наказания сроком 1 год и 5 месяцев. На выездном суде его просьба была удовлетворена. Еще пять человек таким же образом были освобождены от оставшейся части наказания.