Xalq bilan muloqot xalqchil siyosatning eng muhim ustuvor yo‘nalishidir. Ayni kunlarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari o‘zi saylangan okruglarda bo‘lib, aholi bilan muloqot qilmoqda, ularning muammolarini, murojaatlarini tinglab, shu asosda muayyan chora-tadbirlarni ko‘rishmoqda.
Parlament quyi palatasi deputati Mavjuda Hasanova Surxondaryo viloyati Uzun tumanida bo‘ldi. Deputat dastlab tuman hokimining birinchi o‘rinbosari B.Hasanov va hududdagi boshqa mutasaddilar bilan birga mahallalarda o‘rganish ishlarini amalga oshirdi. Mazkur jarayonda xalq vakili O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoniga asosan “Oqostona” mahalla fuqarolar yig‘inidagi “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan 40 nafardan ortiq fuqaroga 15 sotixdan yer ajratilishida ishtirok etdi.

Диалог с народом является важнейшим приоритетным направлением народолюбивой политики. В эти дни депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса посещают свои избирательные округи, беседуют с населением, выслушивают их проблемы и обращения, и на этой основе принимают соответствующие меры.
Депутат нижней палаты парламента Мавжуда Хасанова посетила Узунский район Сурхандарьинской области. Сначала депутат вместе с первым заместителем хокима района Б. Хасановым и другими должностными лицами района изучила обстановку в махаллях. Народный представитель приняла участие в выделении согласно соответствующему указу Президента Республики Узбекистан по 15 соток земли свыше 40 жителям махалли «Окостона», включенным в «Железную», «Женскую» и «Молодежную» тетради.