Prezident Xalq qabulxonalari, Oliy sud, Adliya vazirligi hamda qator huquqni muhofaza qiluvchi idoralar mas’ullarining Namangan viloyati mahallalaridagi o‘rganishlari davomida davlatimiz rahbarining mahalla va oila institutlarini uyg‘un rivojlantirish, mahalla raislari, hokim yordamchilari, xotin-qizlar faollari, yoshlar yetakchilari, profilaktika inspektorlarining o‘zaro hamkorlikda yanada samarali ishlashi, hududlardagi muammolarni hal qilishi uchun yaqindan yordam berildi.
Uch kun davomida Namangan viloyatida 1 ming 540 dan ziyod xonadon va qariyb 1 ming 460 ta ob’ekt o‘rganilib, aniqlangan 478 ta masaladan 416 tasiga yechim topildi.
Masalalarga avvalo mahalliy sharoitlardan kelib chiqib yechim topish, shart-sharoit va imkoniyatlar yaratish bilan bog‘liq jihatlar, amalga oshiriladigan ishlar, loyihalaru rejalar eng quyi tizim vakillari bilan muhokama qilindi va muammolarga yechim izlandi.
Masalan, Yangiqo‘rg‘on tumanida o‘tkazilgan o‘rganishlarda Abdufattoh Barnoyev «Gulshan» mahallasida 5 yildan beri ishlamayotgan oilaviy shifokorlik punktini zamonaviy asosda qayta ishga tushirish, Madina Mamajonova esa Yangi Bog‘iston mahallasida yangi maktab barpo qilish bilan bog‘liq masalalarga yechim so‘radi. Bu ikki masala viloyat darajasida hal qilib beriladigan bo‘ldi. «Oqsuv» mahallasida yashovchi Salimaxon Ermatovaning ham uy-joy bilan bog‘liq muammosiga o‘sha yerning o‘zida yechim topildi.
Aslida aksariyat muammoning ildizi – ro‘zg‘ordagi yetishmovchilik, daromad kamligi bilan bog‘liq. Shu bois ham Xalq qabulxonalari va sektorlar rahbarlari oilalar daromadlarini oshirish, osuda, obod va farovon turmushning mustahkam poydevorini yaratishda mahalla raislari boshchiligidagi yangi tizim vakillariga har tomonlama ko‘mak bermoqda. Ayni shu hamkorlikning ilk natijalari esa ko‘plab mahallalarda bo‘y ko‘rsatib qoldi.
Aytaylik, Kosonsoyda parrandachilik – qo‘shimcha daromad drayveriga aylanmoqda. Ayni paytda tumandagi 37 mingdan ortiq xonadonning qariyb 16 mingtasida 150 mingdan ziyod tovuq boqilmoqda. Bu – tumandagi 43,2 foizdan ortiq xonadon vakillari nainki qo‘shimcha daromad manbaiga, balki tovuq parvarishlash bo‘yicha yaxshigina malakaga ham ega bo‘lmoqda, degani.
Yana bir misol: «Ququmboy» mahallasida yashovchi 27 yoshli Oqilbek Xoldorov akasi bilan uyida 8 turdagi «Bramma» zotli 100 dan ziyod tovuqlarni boqib, yaxshigina foydaga kirgan. Mo‘’jaz inkubatorida jo‘jalar ochirib, ko‘paytirmoqda. Oqilbekning aytishicha, bir dona «Bramma» tuxumini eksportyorlar 6 dollardan sotib olib, MDH davlatlari, Ruminiya va Fransiyaga eksport qilmoqda. Mas’ullarning hokim yordamchisi va yoshlar yetakchisi bilan o‘rganishlaridan so‘ng bu aka-uka faoliyatini rivojlantirish, birinchi qo‘l eksportchiga aylantirish, shu asosda boshqa kam daromadli oilalarni ham kooperatsiya asosida ularga biriktirish reja qilindi. Buning uchun Oqilbek Xoldorovga dastlab 33 million so‘m kredit ajratiladigan bo‘ldi.
Yana bir misol – Uchqo‘rg‘on tumani «Sohil» mahallasida yashovchi yosh tadbirkor Dilshodbek Otamirzayev «Har bir oila – tadbirkor» dasturi asosida xonbaliq yetishtirish bo‘yicha 9,2 mlrd. so‘mlik loyihani amalga oshirmoqda. Kooperatsiya usulidagi bu yangi loyihaga Uchqo‘rg‘onning besh mahallasidagi ijtimoiy himoyaga muhtoj ellikka yaqin oila vakillari qamrab olinmoqda. Hozirda intensiv usulda baliq yetishtirish uchun qurilish ishlari olib borilmoqda. O‘rganishlar davomida bu kooperatsiyalarni xonadonlarga olib kirish, shu asosda aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Uchqo‘rg‘onlik Shahnoza Sayfiddinova ham kooperatsiya asosida baliq parvarishlashni niyat qilgan ekan, 2-sektor rahbari va mahalla mas’ullari unga bu borada yordam berishga kirishdi. Umuman, o‘rganishlar davomida viloyatda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 77 nafar kishiga 1 mlrd. 213 mln. so‘m kredit ajratildi, 634 nafar fuqaro ishga joylashtirildi, 200 nafar kishi kasbga o‘qitishga yuborildi.
O‘rganishlar davomida ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar holidan ham xabar olindi, olis-chekka va chegaradosh qishloqlardagi qariyb 81 ming nafar kishi chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi, 70 nafar bemorga davolanish uchun yo‘llanma, 10 ming 860 nafardan ziyod insonlarga bepul dori-darmonlar berildi, ijtimoiy yordam ko‘rsatildi.
Ichki ishlar vazirligi mas’ullari Kosonsoy tumanidagi ko‘zi ojiz bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati faoliyati bilan ham tanishib, qalb ko‘zlari ravshan yigit-qizlar bilan suhbatlashdi. Maktabning 243 nafar o‘quvchisiga maktab kiyimlari, sport anjomlari va boshqa sovg‘alar topshirildi. Dasturxon yozilib, konsert va xayriya tadbiri tashkil etildi.
Bundan tashqari, Respublika idoralararo ishchi guruhining Namangan viloyatidagi faoliyati yakuni bo‘yicha Xalq qabulxonalari, sektorlar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, mahalla raislari, hokim yordamchilari, yoshlar yetakchilari va profilaktika inspektorlari hamkorligini mustahkamlash bo‘yicha o‘quv-seminarlar tashkil qilindi.
O‘rganishlar natijalari tanqidiy tahlil qilingan yig‘ilishda «Inson qadri uchun!» g‘oyasini amalga oshirish, islohotlar natijalari har bir oilada, har bir inson hayotida sezilishi uchun «mahallabay» ishlashning yangi tizimini samarali amalga oshirishdagi o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlash bo‘yicha sektorlar kesimida aniq vazifalar, muddat va mas’ullar belgilanib, ijrosi nazoratga olindi. Viloyatdagi ijtimoiy-iqtisodiy ahvoli nisbatan og‘ir bo‘lgan 54 ta mahallani har tomonlama rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirish va ijtimoiy muhitni yanada yaxshilash bo‘yicha har bir mahallaning «Yo‘l xaritasi» ishlab chiqildi.

В Наманганской области в течение трёх дней Республиканской межведомственной рабочей группой вплоть до самых отдаленных селений проведено подворовое изучение. Данное изучение охватило более 1540 домохозяйств и почти 1460 объектов. Решены 416 из выявленных в этом процессе 478 вопросов.
В состав рабочей группы были включены ответственные лица Народных приемных Президента, Верховного суда, министерства юстиции и ряда правоохранительных органов, которые оказали практическое содействие по обеспечению совместной, слаженной и эффективной работы на местах председателей махаллей, помощников хокимов, женских активистов, лидеров молодежи, инспекторов профилактики.
Отдельное внимание в ходе изучений было уделено созданию необходимых условий для решения насущных проблем в самом регионе. Подобный подход расширяет возможности по эффективному внедрению новой системы по анализу и решению проблем населения, улучшению инфраструктуры территорий, обеспечению занятости молодежи и женщин, развитию предпринимательства, повышению доходов семей, оказанию помощи социально уязвимым слоям населения.
Так, благодаря вышеуказанному подходу, свои решения нашли обращения жителя Янгикурганского района Абдуфаттоха Барноева о вводе в эксплуатацию неработающего уже 5 лет семейного врачебного пункта в махалле «Гулшан», а также Мадины Мамажоновой, обратившейся касательно строительства новой школы в махалле «Янги Богистон». Салимахон Эрматова из махалли “Оқсув” обратилась по поводу жилья, что также нашло сове положительное разрешение.
Многие выявленные проблемы были связаны с малообеспеченностью семей. Потому руководители Народных приемных и секторов оказали всестороннюю поддержку представителям новой системы в работе по повышению доходов граждан, чтобы каждый соотечественник мог реализовывать свои жизненные планы, пользуясь предоставленными широкими возможностями в этом плане.
Так, на сегодняшний день птицеводство в Касансае становится одной из точек роста в повышении доходов семей. В настоящее время в 16 тысячах из более чем 37 тысяч домохозяйств разводят свыше 150 тысяч голов птицы. А значит более 42 процентов населения района имеют дополнительные источник прибыли, приобретают необходимые навыки в птицеводстве. Проживающий в махалле “Кукумбой” 27 летний Оқилбек Холдоров вместе со своим братом на дому разводит более ста голов кур 8 видом породы “Брамма”. Работает компактный инкубатор. По словам, Окилбека Холдорова, предприниматели приобретают у него каждое яйцо кур данной породы по 6 долларов, экспортируют товар в страны СНГ, Румынию, Францию. После изучения помощника хокима и лидера молодежи планируется дальнейшее развитие этой деятельности посредством налаживания экспорта яиц с первых рук, организации кооперации в этом направлении. Для чего Окилбеку Холдорову прежде всего выделят кредит в размере 33 миллионов сумов. Эффективно проводится работа на основе системы махаллабай и в сходе граждан махалли “Намуна”.
В рамках изучения взято под контроль и охватили мониторингом исполнение многих проектов. К примеру, предприятием в Папском районе на 8 гектарах в махалле “Миришкор” возводится современная теплица. Здесь будут выращивать помидоры лучших сортов и отправлять их на экспорт в зарубежные страны. Тем самым будет создано 200 новых рабочих мест. Ответственные лица схода граждан сформировали список безработной молодежи и трудоустраивают ее на этом предприятии. После беседы с предпринимателем разработаны проекты по дальнейшему расширению тепличного хозяйства в домохозяйствах на основе кооперации, созданию дополнительных источников дохода для семей. К опытным предпринимателям прикрепляют только начинающих свое собственное дело представителей молодежи.
Шаҳноза Сайфиддинова Учкурганского района на основе кооперации намерена разводить рыбу интенсивным методом. Руководитель второго сектора и ответственные лица махалли оказывают ей в этом помощь. В целом, по области на развитие семейного предпринимательства 77 гражданам выделены кредитные средства на 1 миллиард 213 миллионов сумов. Трудоустроены 634 человек, еще 200 обучаются профессиям.
В процессе изучения даны поручения ответственным лицам касательно расширения проектов и на других территориях, оказания необходимой помощи в этом населению.
Навестили и семьи, нуждающиеся в социальной защите. В отдаленных, приграничных кишлаках провели углубленный медицинский осмотр почти 81 тысячи человек.70 больных граждан получила направления для лечения, более 10860 лекарственные средства на бесплатной основе, им оказана социальная помощь. Ответственные лица министерства внутренних дел также ознакомились с деятельностью специализированной школы-интерната для детей с проблемами зрения в Касансайском районе, провели беседы с ребятами. 243 учеников данной школы получили в дар школьную форму, спортивный инвентарь. Накрыли дастархан и организовали благотворительное мероприятие.
Кроме того, по итогам деятельности республиканской, межведомтсвенной рабочей группы в Наманганской области организованы учебные семинары, направленные на укрепление сотрудничества Народных приемных, секторов, правоохранительных органов, председателей махаллей, помощников хокимов, лидеров молодежи, инспекторов профилактики. На собрании были критически проанализированы результаты изучения и намечены конкретные задачи в разрезе секторов по претворению в жизнь идеи “Во имя чести и достоинства человека”, эффективную реализацию работы на основе системы махаллабай, чтобы каждая семья, каждый человек на собственном примере видел результаты реформ. Их исполнение взято под контроль. Разработана дорожная карта по всестороннему развитию 54 махаллей области с относительно сложными социально-экономическими условиями, повышению уровня жизни людей, улучшению социальной атмосферы.