Ommaviy qabullar: “Bugun men uchun moʻjiza roʻy berdi!”
Prezident Xalq qabulxonalari sud-huquq masalalari boʻyicha tashkil qilayotgan ommaviy qabullarning navbatdagi manzili – Orolboʻyi hududi.
Asosan eng olis-chekka, chegaradosh va ijtimoiy-iqtisodiy ahvoli nisbatan ogʻir hududlardagi qabullarda har bir masala hududiy mutasaddilar va murojaatchilar ishtirokida muhokama qilindi, muammolarga yechim topish uchun bor kuch-imkoniyat safarbar qilindi.
Muloqotlarda Bosh prokuratura masʼullari 340 ta masalaning 143 tasini joyida hal qildi. Qabulga kelgan insonlarning muammolari turfa, taqdirlari turli, biroq ularni birgina tuygʻu – qonun ustuvorligi taʼminlanishi, adolat va haqiqat qaror topishiga ishonch, muammosiga yechim topish umidi birlashtirib turibdi. Bu jarayonda Prezident Xalq qabulxonalari va sektor rahbarlariga ijtimoiy uy bilan taʼminlash boʻyicha yoʻllangan murojaatlar mahalliy hokimliklar, hududiy maxsus komissiyalar bilan birga koʻrib chiqilgani katta hayot yoʻliga chiqib olish uchun najot soʻrab kelgan toʻrt ayolning ham koʻp yillik orzu-umidlarini roʻyobga chiqardi. Deylik, xoʻjaylilik Azima Odilova ayni shu kabi murojaatlaridan soʻng 60 yoshida oʻz boshpanohiga ega boʻldi. Ijarama-ijara yurgan ayolga doimiy foydalanish huquqi asosida turar-joy ajratildi.
Shu yerning oʻzida Azima opa kabi yana 2 nafar xoʻjaylilik ogʻir ijtimoiy ahvoldagi ayolning ham mushkuli oson boʻlib, ularning-da koʻp yillik dardu tashvishlari aridi. Oʻtgan yili Sarvinoz Xudoybergenovaning turmush oʻrtogʻi vafot etgach, ikki farzandni ulgʻaytirish, roʻzgʻor yuki ayolning yelkasiga tushdi. Holbuki bu oilani 2014-yildan buyon uy-joy masalasi qiynab kelar, toʻrt xoʻjalik bir xonali uyda kun kechirishga majbur edi. Bugungi ommaviy qabulga najot istab kelgan Sarvinoz va farzandlariga ham Xoʻjayli tumanidagi ijtimoiy shaharchadan bir xonali uy ajratib berildi.
Erkinoy Qilicheva ham turmush oʻrtogʻi va toʻrt farzandi bilan ijarama-ijara sarson yurgan edi. Kamiga katta farzandida bolalikdan nogironlik bor. “Inson qadri uchun” gʻoyasining amaliy roʻyobi bu oilaga ham nur, yangi hayot olib kirdi. “Bugun men uchun moʻjiza roʻy berdi”, - deydi Erkinoy quvonchini yashirmasdan...
Xoʻjaylilik Rita Qalbayeva esa qabulga bolalarining halol haqqi – bir necha oydan buyon toʻlanmagan aliment pullarini undirib berishni soʻrab kelgan edi. Murojaatidan soʻng Majburiy ijro byurosi xodimlari bu masalani ayol kutmagan darajada hal qilib berdi. Sobiq turmush oʻrtogʻi ham mardlik qilib, 3 nafar farzandining aliment pullari evaziga ularga uy olib berdi.
Oliy sud, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, tuman-shaharlar sudlari masʼullari birgalikda 236 ta masalani koʻrib chiqib, shuning 86 tasiga joyida yechim topdi. Jinoyat ishlari boʻyicha Qoʻngʻirot, Xoʻjayli, Taxiatosh, Shumanay, Toʻrtkoʻl tumanlari va Nukus shahri sudlari murojaatlar asosida tashkil qilgan sayyor sud majlislarida 37 ta ish koʻrib chiqildi.
Albatta, bu murojaatchilarning barchasi aybini tan olgan, shunga mos belgilangan jazoning maʼlum qismini oʻtagan, qilmishiga ming pushaymon boʻlib hayotini oʻnglab olish uchun yana bir imkon soʻraganlardir. Sud majlisida har bir ish batafsil koʻrib chiqilib, barcha tomon tinglangach, hududlardagi ichki ishlar organlari probatsiya guruhlari taqdimnomalari asosida 28 nafar shaxs jazoni oʻtashdan muddatidan oldin shartli ozod etildi, 8 nafar shaxsga nisbatan tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi yengilrogʻi bilan almashtirildi, taraflar yarashganligi munosabati bilan bitta jinoyat ishi tugatildi.
Ellikqalʼalik Shodiya Rajabboyeva turmushdan ajrashgan boʻlsa-da, voyaga yetmagan uch farzandini bagʻriga ololmay ovora boʻlib yurgan ekan. Fuqarolik ishlari boʻyicha Beruniy tumanlararo sudi bu ayolning ham murojaatini koʻrib chiqib, uning daʼvo arizasini qanoatlantirdi. Bolalar sud tartibida onasiga qaytariladigan boʻldi.
Ichki ishlar vazirligi mutasaddilari surishtiruv va tergov, yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi, fuqarolik, pasport-viza, mol-mulkni olib qoʻyish va qaytarmaslik kabi yoʻnalishlarga oid 140 ta masalani koʻrib chiqdi, ularning 53 tasi joyida hal qilindi.
Ish bilan taʼminlash masalasida amaliy yordam soʻragan 6 nafar insonga 30 sotix yer maydoni ajratildi, 22 nafar murojaatchi ishga joylashtirildi. Oʻzini oʻzi band qilishi uchun ogʻir ijtimoiy ahvoldagi 30 nafar xotin-qizga tikuv mashinasi va pishiriq tayyorlash pechlari, 2 nafar fuqaroga tomorqa yerlarini sugʻorishi uchun nasoslar, 5 nafar murojaatchiga parrandachilik inkubatorlari olib berildi. Boʻzatovlik Paraxat Yusupov ham endi tomorqasiga suv chiqarib, dehqonchilik qiladigan va bu bilan roʻzgʻoriga baraka kiritadigan boʻldi.
Qabullarda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi kengesi, Vazirlar kengashi, mahalliy hokimliklar, adliya, soliq, bojxona, Milliy gvardiya boshqarmalari masʼullari ham 307 ta masalaning qariyb 100 tasini joyida hal qildi, aholiga davlat xizmatlari koʻrsatildi, boʻsh ish oʻrinlari yarmarkalari tashkil qilindi.
Umumlashtirib aytganda, uch kunlik ochiq-jonli muloqotlarda 1 ming 116 ta masala koʻrib chiqilib, ularning 404 tasi joyida hal qilindi, 237 nafar murojaatchiga huquqiy maslahat va tushuntirish berildi, 475 ta murojaat boʻyicha esa aniq muddat va masʼullar belgilanib, Prezident Xalq qabulxonalari tomonidan nazoratga olindi.

Выездные приёмы: “Сегодня для меня свершилось чудо!”
Очередные открытые диалоги по судебно-правовым вопросам, организованные Народными приемными Президента, состоялись в отдалённых аулах Каракалпакстана.
В ходе приёмов тщательно было рассмотрено каждое обращение граждан и принимались соответствующие меры по их скорейшему решению.
Так, в течение трех дней ответственные лица Генеральной прокуратуры на месте решили 143 из 340 поступивших вопроса. К примеру, всестороннее рассмотрение вместе с местными хокимиятами и территориальными специальными комиссиями обращений, направленных в адрес Народной приемной и руководителей секторов, по поводу обеспечения социальным жильем можно сказать воплотило в жизнь многолетние надежды и мечты четырех женщин. Так, после соответствующего обращения обрела собственную крышу над головой и 60 летняя Азима Одилова из Хожелийского района, которая ранее была вынуждена жить на съемных квартирах. Теперь ей выделили жилье с правом постоянного пользования.
На месте решились многолетние проблемы еще 2 женщин с трудными социальными условиями из Хожелийского района. После кончины супруга с прошлого года Сарвиноз Худойбергенова одна воспитывает двоих детей. Сталкиваясь с проблемой жилья с 2014 года вынуждена была тесниться с ними в доме, где проживают еще три семьи. В процессе данного открытого диалога Сравиноз Худойбергеновой выделили однокомнатное жилье в социальном городке Хужейлинского района.
Эркиной Киличева с супругом и четырьмя детьми также скиталась по съемным квартирам. У старшего ребенка инвалидность. И вот теперь все эти трудности с постоянными переездами из одного места в другое остались позади. “Сегодня для меня свершилось чудо!” – говорит, не скрывая слёз счастья Эркиной.
Рита Калбаева из Хужейлинского района попросила ответственных лиц Генеральной прокуратуры оказать помощь в получении алиментов для своих детей. Вопрос был сразу же решен представителями бюро принудительного исполнения. Бывший супруг вместо алиментов для троих детей приобрел для них новое жилье.
Обратившимся по поводу трудоустройства 6 гражданам выделили 30 соток земли, обеспечена занятость 22 человек. 30 представительницам прекрасной половины, оставшимся в трудном социальном положении, для обеспечения их самозанятости передали швейные машинки и печи для производства кондитерских изделий. Двое обратившихся получили насосы для орошения приусадебных земель, еще пятеро инкубаторы для выведения цыплят в направлении птицеводства. Такой возможностью, к примеру, воспользовался и проживающий в Бозатауском районе Парахат Юсупов, у которого появилась возможность эффективного использования приусадебного участка.
Ответственные лица Верховного суда рассмотрели 236 вопросов, 86 из которых нашли свое разрешение. На выездных судебных заседаниях, организованных на основе обращений Кунгиратским, Хожелийским, Тахиаташским, Шуманайским, Турткульским районными и Нукусским городским судами по уголовным делам, рассмотрено дела 37 лиц. Они относятся к тем, кто чистосердечно раскаялся в содеянном преступлении, отбыл часть наказания и намерен получить еще один шанс в жизни, встать на правильный путь исправления. После тщательного изучения каждого дела, на основе мнений сторон и представлений групп пробации органов внутренних дел, 28 лиц освобождены условно-досрочно. В отношении еще 8 лиц назначенное наказание в виде лишения свободы было заменено на более легкий его вид.
Разведенная с супругом Шодия Ражаббоева Элликқалъалинского района не могла вернуть троих детей. Берунийский межрайонный суд по гражданским делам рассмотрело обращение женщины и удовлетворило исковое заявление. Детей вернут матери в судебном порядке.
Ответственные лица министерства внутренних дел рассмотрели 140 вопросов, связанных, в частности, со следствием и дознанием, обеспечением безопасности дорожного движения, профилактикой правонарушений, гражданством, паспортами-визами, имуществом. 53 из них решены на месте.
Члены республиканской рабочей группы выезжали на места для изучения вопросов занятости населения, обучения безработных представительниц прекрасной половины профессиям. На месте получили свое разрешение многие обращения в этом плане. Так, ответственные лица Жукоргы Кенеса республики Каракалпакстан, Совета министров, местных хокимиятов, управлений юстиции, налоговой, таможенной служб, национальной гвардии на месте решили почти 100 из 307 вопросов. Населению были оказаны государственные услуги, организованы ярмарки свободных рабочих мест.
В целом, в процессе общественных приемов рассмотрено 1116 вопросов. На месте решены 404, 237 обратившимся гражданам даны правовые разъяснения. 475 посредством определения конкретных сроков и ответственных лиц взяты под контроль Народных приемных Президента.