Inson huquq va manfaatlarini ta’minlash, fuqarolarning murojaatlarida ko‘tarilgan masala va muammolarni hal etish, inson qadrini ulug‘lash bugungi islohotlarning bosh mezoniga aylandi.
Bugungi kunda har bir tashkilot va idora, mansabdor shaxs fuqarolarning murojaatlariga alohida e’tibor qaratib, ularda aks etgan muammolarni hal etish choralarini ko‘rmoqda.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda uning mintaqaviy vakillari tomonidan jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlarni qonunda belgilangan tartibda ko‘rib chiqilishi muntazam ravishda ta’minlanmoqda. 2022 yilning o‘tgan sakkiz oyi davomida Vakil nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 9 ming 166 ta murojaat kelib tushgan.
Ularning 5,4 foizi, ya’ni 495 tasi Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillariga yuborilgan. Murojaatlarning 2 ming 448 tasi takroriy ravishda kelgan bo‘lsa, 70 tasi belgilangan tartibda anonim deb topildi.
Bu haqda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha 8 oylik faoliyati natijalariga bag‘ishlangan brifingda aytib o‘tildi.
— Murojaatlarning 14,2 foizi fuqarolarning shaxsiy huquq va erkinliklariga oid, 33 foizi ijtimoiy huquqlar, 25,8 foizi iqtisodiy huquqlar, 15 foizi siyosiy huquqlar va 1 foizi ekologik huquqlarga tegishlidir, — dedi brifingda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning matbuot kotibi Fotima Madrahimova. — Murojaatlarning 16 tasi xorijiy davlatlarning inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanlaridan kelib tushgan. Yuqorida tasnif etilganlardan tashqari, fuqarolarning davlat ijro hokimiyati, davlat boshqaruvi organlari xodimlarining murojaatchilarga nisbatan muomala madaniyatiga amal qilmaganligi yuzasidan 822 ta murojaat kelib tushgan.
Ombudsmanning o‘ziga yuborilgan 8 ming 671 ta murojaatdan 2 ming 532 tasi parlament nazorati sub’ekti sifatida nazoratga olingan. 979 ta murojaat bo‘yicha murojaatchiga batafsil huquqiy maslahat va tavsiyalar berilgan. Qolgan 5 ming 160 ta murojaat tegishliligi bo‘yicha vakolatli tashkilotlarga mazmunan ko‘rib chiqish uchun yuborilgan. Murojaatlarning 26 foizi nazoratga olinib, 88,4 foizi esa ijobiy hal etilgan.
Murojaatlar hududlar kesimida tahlil qilinganda, eng ko‘p murojaat Qashqadaryo viloyati (1 650 ta), Toshkent shahri (1 510 ta), Surxondaryo (1184 ta), Toshkent (696 ta), Samarqand (668 ta) viloyatlari hissasiga to‘g‘ri keladi. Eng kam murojaatlar esa Sirdaryo viloyatidan (216 ta) va Qoraqalpog‘iston Respublikasidan (212 ta) kelib tushgan, — dedi axborot beruvchi.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan hisobot davrida fuqarolarning manfaatlari yuzasidan tashkilotlarga 52 ta ta’sir choralari qo‘llanilgan. Fuqarolarning qarzdorligi, sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va ma’naviy zararlar va boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 143 million so‘mdan ortiq mablag‘lar fuqarolar foydasiga undirilgan. Bundan tashqari, 31 million so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi ta’minlangan. 4 nafar fuqaro ishga tiklangan, 2 nafar fuqaro ish bilan ta’minlangan.
Vakil tomonidan fuqarolarning davlat organlari va tashkilotlar mansabdor shaxslari xatti-harakatlaridan norozi bo‘lib yozgan murojaatlari ham batafsil o‘rganildi. Natijada huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 3 nafar mas’ul xodimi o‘z vazifasini lozim darajada bajarmaganligi uchun intizomiy javobgarlikka tortilgan, 1 nafariga qattiq ogohlantirish berilgan. Shuningdek, Ombudsman so‘roviga asosan vakolatli davlat organlari tomonidan mas’ul mansabdor shaxslarning harakatlarida qonunbuzilish holatlari mavjudligi aniqlanib, 1 nafar mansabdor shaxs egallab turgan lavozimidan ozod etilgan. 3 nafar mas’ulga “xayfsan” intizomiy jazosi qo‘llanilgan, 4 nafar mas’ulga o‘rtacha oylik ish haqining 30 foiz miqdorida “jarima” intizomiy jazosi qo‘llanilgan, 2 nafar mas’ul ishiga sovuqqonlik bilan yondashgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortilgan.
Ta’kidlash joizki, fuqarolarning Ombudsman nomiga yuborgan hech bir murojaati e’tiborsiz qolmagan. Har biri yuzasidan tegishli tartibda choralar ko‘rilgan. Bu esa mamlakatimizda inson huquqlari, manfaatlari, qadr-qimmati har narsadan ustun ekanligi va doim e’tiborda bo‘lishini namoyon etadi.

Состоялся брифинг по итогам работы Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) с обращениями за 8 месяцев 2022 года.
Как отмечалось, Омбудсманом и его региональными представителями обеспечивается рассмотрение в соответствии с законодательством обращений, поступивших от физических и юридических лиц.
За 8 месяцев 2022 года на имя Уполномоченного поступило 9 166 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсманов зарубежных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц. За 8 месяцев 2021 года их число составляло 8 742.
862 обращения поступили в ходе личных приемов, 41 - во время выездных приемов, 3314 отправлено по почте и телеграфной связи, 63 - переданы по «телефону доверия», 504 - через электронную почту, 175 приняты через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан и 3712 через интернет-портал www.pm.gov.uz
495 обращений направлены региональным представителям Омбудсмана.
Число повторных обращений составило 2448, 70 из которых были признаны анонимными.
14,2% обращений связаны с личными правами и свободами граждан, 33% - с социальными правами, 25,8% - с экономическими правами, 15% - с политическими правами и 1% - с экологическими правами.
53 обращения поступили из-за рубежа, из них 16 - от Омбудсманов зарубежных стран.
822 (10,4%) обращения граждан касались несоблюдения культуры обращения сотрудниками органов государственной исполнительной власти, органов государственного управления.
Из 8 671 обращения, направленного непосредственно Омбудсману, 2 532 были взяты на парламентский контроль.
Подробные юридические консультации и рекомендации были предоставлены по 979 обращениям. 5160 обращений направлены в компетентные организации для рассмотрения по существу. 70 из них объявлены анонимными в установленном порядке.
Из поступивших обращений 1753, т.е. 26%, и еще 88,4 % взятых на контроль обращений были рассмотрены положительно.
В разрезе регионов наибольшее количество обращений поступило из Кашкадарьинской области (1650), города Ташкента (1510), Сурхандарьинской области (1184), Ташкентской области (696) и Самаркандской области (668). Меньше всего обращений поступило из Сырдарьинской области (216) и Республики Каракалпакстан (212).
За 8 месяцев 2022 года Омбудсман применил 52 меры воздействия в отношении организаций в интересах граждан (38 - за 8 месяцев 2021 года). Из них подано 9 представлений в государственные органы и организации и 27 заключений Уполномоченного, а также 26 исковых заявлений в суды.
Сотрудники секретариата Омбудсмана участвовали в судебных заседаниях в качестве наблюдателей 32 раза. 8 раз участвовали в судебных заседаниях по уголовным делам и 24 раза в судебных заседаниях по гражданским делам.
Всего в пользу граждан взыскано более 143 млн сумов по результатам рассмотрения обращений, связанных с интересами и обязанностями граждан, в том числе с долгами, причинением вреда здоровью, материальным и моральным вредом и иными правоотношениями, возникшими в результате обязательных платежей.
Кроме того, обеспечено взыскание более 31 миллиона сумов алиментных платежей.
Общая сумма, взысканная по результатам изучения обращений граждан, связанных с заработной платой и выплатами в рамках трудовых отношений, составляет 163 миллиона 450 тысяч сумов. Также восстановлены на работе 4 гражданина, обеспечены работой 2 гражданина.
На основании запроса Омбудсмана от организаций в суды направлено 7 исковых заявлений.
По итогам изучения обращений гражданам были выделены материальная помощь в размере 15 млн сумов, субсидии на ведение бизнеса и другие виды финансовой поддержки. 5 женщин внесены в «женскую тетрадь», 2 гражданина включены в «железную тетрадь», 1 гражданин обеспечен жильем.
После изучения обращений граждан, недовольных действиями должностных лиц государственных органов и организаций, 3 ответственных работника правоохранительных органов привлечены к дисциплинарной ответственности за неисполнение своих обязанностей в установленном порядке, еще 1 сотрудник получил серьезное предупреждение.
На основании запроса Омбудсмана компетентными государственными органами установлено, что в действиях некоторых ответственных должностных лиц допущены нарушения законодательства. Одно должностное лицо освобождено от занимаемой должности, три должностных лица получили выговоры, четыре должностных лица оштрафованы на сумму в размере 30 процентов их среднемесячной заработной платы, еще два должностных лица привлечены к административной ответственности за халатное отношение к своей работе.