Qoraqalpog‘iston Respublikasida shu yil iyul oyida yuz bergan holatlar va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya tashabbusi bilan yaqinlari bag‘riga qaytarilgan ayblanuvchilar soni 107 nafarga yetdi.
Komissiya tomonidan fuqaro murojaatlarini o‘rganish davomida sodir etgan qilmishiga pushaymon va ijtimoiy sharoiti og‘ir bo‘lgan ayblanuvchilarning ro‘yxati shakllantirilgan va ularni oilasiga qaytarish bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda.
Komissiya a’zolari taklifi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi iltimosnomasiga ko‘ra, Bosh prokuratura tomonidan yana 35 nafar ayblanuvchi jamoat kafilligi asosida o‘z oilasiga qaytarildi.

Число лиц, которые по инициативе комиссии по изучению фактов и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан в июле текущего года вернулись к своим семьям, достигло 107 человек.
В ходе изучения обращений граждан комиссией был сформирован список обвиняемых, искренне раскаявшихся в содеянном и находящихся в тяжелом социальном положении, принимаются соответствующие меры по их возвращению в семьи.
По предложению членов комиссии и запросу Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Генеральная прокуратура на основе гарантий общественности вернула в семьи еще 35 обвиняемых.