Mehr va e’tibordan munavvar dillar
Ezgulik, mehr-oqibat insonparvarlikka xos fazilatlardan. Keyingi yillarda aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qo‘llab- quvvatlash, mehr- muruvvat ko‘rsatish, kundalik hayot tarzi uchun zarur bo‘lgan shart-sharoitlar yaratib berish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar yanada kengaydi, yangi tashabbuslar quloch yoydi.
“Mahalla” xayriya jamoat fondi Farg‘ona bo‘limi boshqaruvi, shahar va tuman bo‘linmalari tomonidan ijtimoiy himoyaga muhtoj keksalar, nogironlarga har tomonlama mehr-saxovat ko‘rsatib kelinmoqda.
Marg‘ilon shahar “Toshloqtepa” mahalla fuqarolar yig‘ini Shohimardon ko‘chasida yashovchi Marhabo Davronova bolalikdan nogiron bo‘lib, yura olmaydi, o‘zgalar parvarishiga muhtoj. Otasi olamdan o‘tgan, onasi Nigoraxon Asqarova “Ayollar daftari”da turadi, 4 nafar farzandi bor.
Mehr-saxovat tadbirlari doirasida bu xonadonda bo‘lgan mutasaddilar Marhaboxonga nogironlik aravasi va oziq-ovqat to‘plamlari olib kelishdi.
– Ming shukurki yaxshilar mehrini his qilib yashayapmiz,– deydi Nigora Aqsarova. – Qizimga nogironlik aravasi berilgani yanada yaxshi bo‘ldi. Endi u ham boshqalar qatori ko‘chalarga chiqib sayr qilish, tengqurlari bilan hamsuhbat bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Hammasi uchun katta rahmat.
Farg‘ona tumanidagi “Dilkusho” mahalla fuqarolar yig‘ini Yangi turmush ko‘chasida umrguzaronlik qilayotgan birinchi guruh nogironi Abduraim ota Zaripov xonadonida 14 kishi yashaydi. Ko‘p bolali oila ijtimoiy himoya muhtojlar ro‘yxatida turadi. Bu oila holidan xabar olgan “Mahalla” xayriya jamoat fondi mutasaddilari nogironlik aravachasi va yetti turdagi oziq-ovqat jamlanmalarini olib borishdi.
“Log‘on” mahalla fuqarolar yig‘ini Turon ko‘chasida yashovchi Masturxon Mo‘sinovaning qizi Oyshabonu tug‘ma nogiron. Mushfiq ona farzand tarbiyasi bilan andarmon. Bu oilaga ham maxsus aravacha tuhfa qilindi.
– Mehr-saxovat amallariga boy bo‘lgan bunday xayrli tadbirlar viloyatning barcha shahar va tumanlari, mehnat jamoalarida katta uyushqoqlik, hamjihatlik bilan o‘tkazilmoqda, – deydi “Mahalla” xayriya jamoat fondi viloyat boshqaruvi raisi Bahodirjon Yulbarsov. – Joriy yilning shu kuniga qadar 14 nafar fuqarolarga nogironlik aravachasi olib berildi, 58 nafar fuqaroning bandligini ta’minlash maqsadida 23 million 300 ming so‘mlik tikuv mashina va boshqa maishiy-texnika vositalari olib berilgan bo‘lsa, 1 ming 27 nafar fuqarolarga 152 million 357 ming so‘mlik kundalik iste’mol mahsulotlari yetkazib berildi, 409 nafar fuqarolarga umumiy qiymati 345 million 400 ming so‘mlik bir martalik moddiy yordam pullari ajratildi. Joylarda bo‘lib o‘tayotgan ko‘ngilochar bayram tadbirlari dillarga quvonch va shodlik ulashmoqda.

Доброта, стремление совершать благие дела – лучшие человеческие качества. В последние годы расширились масштабы работы, реализуемой на пути оказания поддержки представителям социально уязвимых слоев населения, проявления о них заботы, создания необходимых условий для их повседневной жизни. Все шире реализуются новые инициативы.
Правлениями Ферганского областного, районных и городских отделений Благотворительного общественного фонда «Махалла» постоянно оказывается всестороннее внимание пожилым людям, инвалидам.
Мархабо Давронова, проживающая по улице Шахимардан в махалле «Тошлоктепа» города Маргилана – инвалид с детства, не ходит и нуждается в посторонней помощи. Отец умер, мать Нигорахон Аскарова включена в «Женскую тетрадь», имеет четверых детей.
Ответственные работники, посетившие эту семью в рамках акций доброты, доставили Мархабохон инвалидную коляску и продовольственные продукты.
– Слава Всевышнему, мы живем, чувствуя заботу и поддержку добрых людей, – говорит Нигора Аскарова. – Дочь получила инвалидную коляску, что очень нас обрадовало. Теперь она сможет бывать на улице, как и все ее сверстники, общаться с ними. Благодарим за помощь.
В семье инвалида первой группы Абдураима аты Зарипова, проживающего по улице Янги турмуш в махалле «Дилкушо», 14 человек. Эта многодетная семья включена в список социально уязвимых граждан. Ответственные работники Благотворительного общественного фонда «Махалла» доставили инвалидную коляску и ему, а также продовольственные продукты семи наименований.
Дочь Мастурахон Мусиновой Ойшабону, проживающая по улице Турон в махалле «Логон», – инвалид с рождения. Самоотверженная женщина посвятила себя уходу за дочерью. Им также вручена инвалидная коляска.
– Такие акции доброты проводятся во всех городах и районах области, в трудовых коллективах, – говорит председатель правления Ферганского областного отделения Благотворительного общественного фонда «Махалла» Баходиржон Юлбарсов. – В этом году 14 гражданам выданы инвалидные коляски. Для обеспечения занятости 58 граждан приобретены швейные машины и другие средства бытовой техники на общую сумму 23 миллиона 300 тысяч сумов. 1027 гражданам выданы продукты первой необходимости на сумму 152 миллиона 357 тысяч сумов, 409 гражданам выделена единовременная материальная помощь на общую сумму 345 миллионов 400 тысяч сумов.
Кроме того, людям дарят радость и праздничные программы, проводимые на местах в рамках акций доброты.