Chekka qishloqda 50 nafar xotin-qiz ishli bo‘ldi
Jizzax viloyati Yangiobod tumanining barcha mahallalari, ayniqsa eng chekka qishloqlarida ham yangi ish o‘rinlari yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, xotin-qizlar bandligini ta’minlashga qaratilgan bir qator loyihalar amalga oshirilib, bu ishlarda tuman hokimi boshchiligida sektor rahbarlari, hokim yordamchilari va fuqarolar yig‘inlari mas’ullari birdek jon kuydirmoqda.
Ana shunday sa’y-harakatlar natijasida bugun tumanning chekka “Sarmich” mahalla fuqarolar yig‘inida yangi tikuv sexi ish boshladi. Yangiobod tumani hokimi Ibrohim Qarshiboyev yangi ochilgan tikuv sexiga borib, u yerda ishchilarga yaratilgan sharoitlar va ish jarayoni bilan tanishdi, yangidan ish boshlagan tikuvchi ayollar bilan suhbatlashdi.
– Davlatimiz rahbari joriy yil 10 fevral kuni viloyatimizga tashrifi chog‘ida xotin-qizlarni, ayniqsa eng chekka qishloqlarda istiqomat qilayotgan opa-singillarimizning har birini turli kasb-hunarlarga o‘rgatish, ular uchun bo‘sh ish o‘rinlari yaratishga alohida e’tibor qaratgani bejiz emas, – dedi Yangiobod tumani hokimi Ibrohim Qarshiboyev. – Chunki ayollarimiz hunarli bo‘lsa, uylarida xotirjamlik, ro‘zg‘orlarida baraka, oilaviy byudjetida daromad bo‘ladi.
Ushbu tikuv sexi 30 ta yangi va zamonaviy tikuv mashinalari bilan jihozlandi. Bu mahalladagi 50 nafar band bo‘lmagan xotin-qizlarni ish bilan ta’minlashga xizmat qildi.
Tuman hokimi tadbirkorlar va mahalla mas’ullari bilan suhbatlashar ekan, ushbu tikuv sexi faoliyatini yanada kengaytirish va ish o‘rinlari sonini 100 nafarga yetkazish bo‘yicha mutasaddilarga aniq ko‘rsatmalar berdi.

Во всех махаллях, особенно в самых отдаленных селах Янгиабадского района Джизакской области уделяется особое внимание созданию новых рабочих мест.
В частности, реализован ряд проектов, направленных на обеспечение занятости женщин. Посильный вклад в эту работу, осуществляемую под руководством главы района, вносят руководители секторов, помощники хокима и активисты сходов граждан.
Благодаря таким усилиям в отдаленной махалле «Сармич» начал работу новый швейный цех. Хоким Янгиабадского района Иброхим Каршибоев посетил новый швейный цех, ознакомился с условиями труда и рабочим процессом, пообщался со швеями.
– Неслучайно глава государства во время посещения нашей области 10 февраля текущего года уделил особое внимание вопросу обучения женщин профессиям, особенно тех из них, которые проживают в самых отдаленных селах, созданию для них новых рабочих мест, – сказал хоким. – Ведь, если женщина владеет профессией, в ее семье царит спокойствие и достаток.
Швейный цех оснащен 30 новыми и современными швейными машинами. Это помогло обеспечить работой 50 безработных женщин махалли.
Во время беседы с местными предпринимателями и представителями махалли хоким района дал ответственным лицам четкие указания по дальнейшему расширению деятельности швейного цеха и увеличению количества рабочих мест до 100 человек.