Ayni paytda Samarqandda bo‘lib turgan Oliy Majlis Senati raisi T.Norboyeva Samarqand shahridagi Charmgari mahallasida hududdagi mahalla fuqarolar yig‘inlarida faoliyat ko‘rsatayotgan “beshlik” – rais, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi va profilaktika inspektorlari bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida mahallalarda ijtimoiy muammolarni hal etish, ehtiyojmand oilalarni kambag‘allikdan chiqarish, xotin-qizlar va yoshlar bandligini ta’minlash, notinch oilalar bilan ishlash, huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish borasidagi faoliyat yuzasidan fikr almashildi. Mahalla faollarining ish jarayonidan kelib chiqib, taklif va mulohazalari eshitildi.
Senatorlar “SamAntepGilam” korxonasining mahalladagi tikuvchilik sexi faoliyati bilan tanishdi. Bu yerda mehnat qilayotgan xotin-qizlar bilan suhbatlashdi.
Uchrashuv chog‘ida besh nafar nogironligi bo‘lgan shaxslarga nogironlik aravachasi topshirildi. Shuningdek, aholining murojaatlari eshitilib, ularni qiynab kelayotgan masalalarga mahalliy hokimliklar va mutasaddi idoralar jalb qilingan holda yechim topilishi ma’lum qilindi.

Председатель Сената ознакомилась с деятельностью «пятерки» махалли
Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, которая в настоящее время находится в Самаркандской области, в махалле «Чармгари» города Самарканда провела встречу с «пятерками» сходов граждан махаллей района, то есть с председателями, помощниками хокимов, женскими активистками, лидерами молодежи и инспекторами профилактики.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам решения социальных проблем в махаллях, выведения малообеспеченных семей из бедности, обеспечения занятости женщин и молодежи, работы с неблагополучными семьями, предупреждения преступности и правонарушений. По результатам работы активистов махаллей были выслушаны предложения и замечания.
Сенаторы ознакомились с деятельностью швейного цеха предприятия «СамАнтепГилам» в махалле «Чармгари», побеседовали с работницами цеха.
В ходе встречи пяти гражданам с инвалидностью были переданы инвалидные коляски. Также отмечено, что будут выслушаны обращения жителей, их проблемы будут решены с привлечением местных властей и ответственных органов.