Namangan viloyatida hududlarni obod qilish, aholi uchun munosib turmush sharoitini yaratishga qaratilgan tizimli ishlar bajarilmoqda.
Xususan, To‘raqo‘rg‘on tumanida Prezidentimizning 2022 yil 25 oktyabrdagi “2022-2023 yillarda mahallalar infratuzilmasini yanada yaxshilash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida birgina ichki yo‘llarni yaxshilash uchun 12 milliard so‘m ajratilib, 15 ta mahallaning ichki ko‘chalari zamonaviy holga keltirildi.
Ushbu ishlar Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 13 iyundagi tegishli farmoyishiga asosan davom ettirilib, 7 ta MFYda 8,4 kilometr ichki yo‘llarni asfaltlash uchun 4,3 milliard so‘m mablag‘ ajratildi. Hozirda Porosmon, Sharq, Kujron mahallalarida yo‘lsozlik ishlari yakunlandi.
Ayni paytda pudratchi tashkilot “401-XMKK” MCHJ tomonidan Hamid Olimjon mahallasidagi ichki ko‘chalarni asfaltlash ishlari olib borilmoqda.
- Ko‘chalarimizga 45 yil oldin asfalt qoplangan, - deydi mehnat faxriysi Rahmonberdi Rahimov. - Ta’mirtalab holga kelib qolgan yo‘lda harakatlanish aholiga ancha noqulayliklar tug‘dirayotgan edi. Shukrki, davlatimizning mahallalarni obod qilishga qaratayotgan e’tibori samarasi, yo‘llar sozlanib, ravon bo‘lmoqda.

В Наманганской области ведется системная работа, направленная на благоустройство территорий и создание достойных условий жизни для населения.
В частности, в рамках реализации постановления Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему улучшению инфраструктуры махаллей в 2022-2023 годах» от 25 октября 2022 года на улучшение состояния внутренних дорог в Туракурганском районе было выделено 12 миллиардов сумов. За счет этих средств были отремонтированы внутренние дороги в 15 махаллях.
Работа в этом направлении продолжается на основе очередного распоряжения Кабинета Министров от 13 июня 2023 года. Так, на асфальтирование внутренних дорог протяженностью 8,4 км в 7 махаллях было выделено 4,3 миллиарда сумов. В махаллях «Поросмон», «Шарк», «Кужрон» ремонтные работы уже завершены.
В настоящее время подрядчик – ООО «401-ХМКК» – выполняет работу по асфальтированию внутренних дорог в махалле «Хамид Олимжон».
– Наши улицы были заасфальтированы 45 лет назад, – говорит ветеран труда Рахмонберди Рахимов. – Движение по этим дорогам доставляло жителям массу неудобств. Но благодаря вниманию, уделяемому нашим правительством, махалли благоустраиваются, внутренние дороги ремонтируются.