Hech kim e’tibor va g‘amxo‘rlikdan chetda emas
Qoraqalpog‘iston Respublikasi To‘rtko‘l tumani «Do‘stlik» mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi Manzura Masharipova yolg‘iz ayol, bir farzandi bor. Yelib-yugurib topgani ro‘zg‘ordan ortmaydi, bir-ikki so‘m pul to‘plab, uy ko‘taray desa, osmon uzoq, yer qattiqlik qiladi.
Shunday kunlarning birida mahalla va tuman hokimligidan vakillar kelib, uning yashash sharoitini o‘rgandilar, dardini tingladilar. Ularning bu tashrifidan Manzura, ochig‘i, unchalik ko‘p narsa kutmadi. “Keldi, yozishdi, ketishdi-da doimgidek”, - ko‘nglidan o‘tkazib umidsiz ortlaridan qarab qoldi ayol. Yo‘q, yanglishgan ekan. Tez orada unga barcha qulayliklarga ega ikki xonali uy qurib berishlarini aytishdi va qurilish ham boshlab yuborildi.
Tumandagi “Tezkor maxsus qurilish” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Manzura Masharipova va uning o‘g‘li uchun yangi uy qurish ishlari yaqin kunlarda yakuniga yetib qoladi. Hozirda so‘nggi pardozlash, elektr, gaz, ichimlik suvi tarmoqlarini tortish hamda isitish uskunalarini o‘rnatish yumushlari bajarilyapti. Mustaqillik bayrami arafasida yangi uyli bo‘ladigan M. Masharipova, o‘zi aytmoqchi, behad quvonchda.

Жительница схода граждан махалли «Дустлик» Турткульского района Республики Каракалпакстан Манзура Машарипова – одинокая женщина, на попечении которой находится ребенок. Того, что она зарабатывает тяжелым трудом, хватает только на пропитание, не говоря уже о ремонте и уж тем более строительстве нового дома.
В один из дней женщину навестили представители махалли и районной администрации, которые поинтересовались ее проблемами. Откровенно говоря, Манзура не ждала от этого визита ничего особенного: «Как пришли, так и ушли, все равно ничего не изменится».
Но оказывается, она ошиблась на этот счет... Скоро строительство нового дома со всеми удобствами для Манзуры Машариповой и ее сына, которое осуществляет ООО «Тезкор махсус курилиш», завершится. В настоящее время идут отделочные работы, проводятся линии электроперадачи, газа, водопровод, осуществляется установка отопительного оборудования. К празднику Независимости Манзура справит новоселье, чему она безмерно рада.