Namangan viloyati hokimi Shavkat Abdurazzoqov Mingbuloq tumanida bo‘lib, Qizilqum mahallasida «Obod ko‘cha, obod xonadon» dasturi asosida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastur ijrosi doirasida hududda keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilayotgan bo‘lib, hozirga qadar 2,5 milliard so‘mlik 13,7 kilometr toza ichimlik suvi tarmog‘i tortildi, 393 xonadonga suv hisoblagichlar o‘rnatildi. Shuningdek, 2023 yil birinchi yarmida suv inshootlari to‘la ta’mirlandi. Elektr ta’minotini yaxshilash maqsadida joylarga beton tayanch ustunlar va 1 ta transformator o‘rnatildi. 3,7 kilometr elektr tarmoq, 1 ta transformator mukammal ta’mirlandi. Shu bilan birga, 168 ta aholi xonadonida gaz jihozlari joriy ta’mirlandi. Moslashtirilgan hudud bo‘lganligi sababli 1,2 kilometr gaz tarmog‘i demontaj qilindi. Jami 3 kilometr uzunlikda optik tolali aloqa tarmog‘i tortilishi evaziga 40 ta xonadon internet xizmatiga ulandi.
Ayni paytda mahallaning 9,5 kilometr ichki qismi to‘liq asfaltlanmoqda.
- Barcha ko‘chalar asfaltlanadi, - dedi viloyat rahbari aholi bilan muloqot chog‘ida. - Mahalla uchun yangi bino, sport maydonchasi, onalar va bolalar xiyoboni barpo etiladi. Mahalla tamoman yangi qiyofa kasb etadi.

Махалля Кызылкум благоустраивается
Хоким Наманганской области Шавкат Абдуразаков посетил Мингбулакский район и ознакомился с работой, реализуемой в махалле Кызылкум на основе программ «Благоустроенная улица», «Благоустроенный дом».
На сегодняшний день здесь проложено 13,7 километра сети чистой питьевой воды на 2,5 миллиарда сумов, установлены водомеры в 393 домохозяйствах. Также в первом полугодии 2023 года полностью отремонтированы водные сооружения. В целях улучшения электроснабжения на местах установлены бетонные столбы и трансформатор, капитально отремонтированы 3,7 километра электросети. При этом в 168 домохозяйствах произведен текущий ремонт газового оборудования. В связи с тем, что район входит в состав адаптированных зон, демонтировано 1,2 километра газовых сетей. 40 домов подключены к интернету путем прокладки оптоволоконной сети общей протяженностью 3 километра.
В настоящее время 9,5 километра внутренних дорог махалли покрываются асфальтом.
– Все улицы будут заасфальтированы, – сказал глава области в ходе диалога с населением. – Будут построены новое здание махалли, спортивная площадка, сквер для прогулок мам и детей. Махалля приобретет совершенно новый облик.