Guliston haqiqiy gulistonga aylanmoqda
Andijon viloyatidagi tanlab olingan to‘rtta – Qo‘rg‘ontepa tumanidagi Qizilto‘qay, Jalaquduq tumanidagi Qutlug‘, Bo‘ston tumanidagi Mehnatobod, Izboskan tumanidagi Guliston mahallalarida “Obod mahalla – obod xonadon – obod ko‘cha" dasturi doirasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan ushbu dastur asosida viloyat hokimligi, respublika ishchi guruhi, umuman, barcha mutasaddi va mas’ul tashkilotlar vakillari tomonidan mahallalarda olib boriladigan qurilish, obodonlashtirish hamda targ‘ibot ishlari yuzasidan rejalar ishlab chiqilib, amaliy ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, ana shu ishlar natijasida Izboskan tumanidagi Guliston mahallasi haqiqiy gulistonga aylanmoqda. Ayni kunda mazkur mahalladagi 756  xonadon, 1 ming 273 oila tarkibida 3 ming 900 nafarga yaqin aholi istiqomat qiladi. Ularning 2 ming 300 nafardan ortig‘i xotin-qizlardir. Mahalladagi har bir ko‘cha, xonadonda obodonlashtirish, shuningdek, tabiiy gaz, ichimlik suvi hamda elektr energiyasi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Bundan kattayu kichik behad xursand.
Tuman tibbiyot birlashmasi shifokor va hamshiralari, ko‘cha boshilar, mahallaning "Oqila ayollar" harakati faollari mahalladagi har bir xonadonga kirmoqda, ular bilan suhbatlar o‘tkazmoqda, salomatliklarini tekshirmoqda. Bundan tashqari, aholi vakillari ishtirokida sog‘lom turmush tarzi ko‘nikmalarini shakllantirish, xonadonlar pokizaligi va ozodaligini saqlash, fuqarolarning tibbiy va huquqiy savodxonligi yuksaltirishga qaratilgan targ‘ibot tadbirlari ham o‘tkazilmoqda.
Mahalladagi ijtimoiy soha ob’ektlarini ta’mirlash, obodonlashtirish bo‘yicha ham ishlar belgilangan. Viloyat hokimi Shuhratbek Abdurahmonov hududdagi 30-umumta’lim maktabida bo‘lib, ushbu maktabni rekonstruksiya qilish, faollar zalini ta’mirlash bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berdi. Maktabning bitiruvchi sinf o‘quvchilari bilan bo‘lgan suhbatda o‘z tadbirkorligini boshlamoqchi bo‘lgan 11-sinf o‘quvchilari Shohista Kozimjonova va Farzona Shuhratovaga universal tikuv mashinalari topshirdi. Endi ular darsdan keyin o‘z xonadonida tikuvchilik bilan shug‘ullanish, daromad topish imkoniga ega bo‘ldi.
Umuman, mahallada dastur doirasida amalga oshirishi belgilangan keng ko‘lamli ishlar qizg‘in davom etmoqda.

В отобранных четырех махаллях Андижанской области – махалле «Кызылтукай» Кургантепинского района, махалле «Кутлуг» Джалакудукского района, махалле «Мехнатабад» Бустанского района, махалле «Гулистан» Избасканского района в рамках программы «Обод махалла – обод хонадон – обод куча» («Благоустроенная махалля – благоустроенный дом – благоустроенная улица») осуществляются широкомасштабные работы.
На основе данной программы, осуществляемой по инициативе Президента страны, представителями хокимията, республиканской рабочей группы, всех уполномоченных и ответственных организаций были разработаны планы по проведению в махаллях строительных, благоустроительных, агитационных работ. На их основе и осуществляются практические работы.
В частности, в результате осуществленных работ махалля «Гулистан» Избасканского района стала превращаться в поистине цветущий край. В настоящее время в махалле 756 домовладений, в них проживают около 3 900 жителей (1 273 семьи). Из них 2 300 составляют женщины. На каждой улице в махалле, в каждом доме проводится практическая работа по благоустройству, улучшению обеспечения электроэнергией, питьевой водой, газом. Этому рады и стар, и млад.
Врачи и медсестры медицинского объединения района, активистки женского движения и старшие улиц побывали в каждом доме махалли. Провели беседы с их жителями, провели медосмотр. Кроме того, с участием представителей населения проводятся агитационные мероприятия, направленные на повышение правовой грамотности, формирования у них навыков здорового образа жизни, сохранения чистоты в доме.
Также намечены работы по ремонту и благоустройству объектов социальной сферы в махалле. Хоким области Шухратбек Абдурахмонов побывал в общеобразовательной школе № 30, которая расположена на данной территории, и дал поручения ответственным по реконструкции школы и ремонту актового зала. В ходе встречи с учащимися выпускных классов школы Шохисте Козимжоновой и Фарзоне Шухратовой, пожелавшим начать предпринимательскую деятельность, передал универсальные швейные машины. Теперь они получили возможность в свободное от учебы время заниматься на дому швейным делом и получать доходы.