“Dolzarb 40 kunlik” qizg‘in pallada
Ayni kunlarda Sirdaryo viloyatida ham “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi “Dolzarb 40 kunlik” qizg‘in pallaga kirdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Sirdaryoda ham obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish, ko‘chatlar ekib bog‘ yaratish ishlari keng quloch yozdi. Ushbu tadbirlarda barcha insonlar – keksayu yosh faol ishtirok etib, ko‘chalar, ko‘p qavatli uylar atrofi va  mahallalar hududida ko‘chatlar ekilmoqda.
Viloyat hududida joriy yilning kuz mavsumida 5 million. 987 ming tup ko‘chat ekilishi rejalashtirilgan. Ekilgan ko‘chatlarni sug‘orish ishlarini yaxshilash maqsadida tuman va shahar obodonlashtirish boshqarmalari ob’ektlariga 11 ta suv chiqarish qudug‘ini  qazish hamda 14 kilometr uzunlikda sug‘orish tizimini yaxshilash ishlarini amalga oshirish belgilangan.
–Viloyatning 3 ta shahar va 8 ta tumanidagi 12 gektar maydonda maxsus sug‘orish tizimlarini tashkil qilgan holda 11 ming tup daraxt ko‘chati ekilishi rejalashtirilgan, – deydi viloyat Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi boshlig‘i  Ikromjon Tagayev. – Bundan tashqari, Sirdaryo viloyati “Yashil hudud” DUK tomonidan viloyatning tuman va shaharlarida  21,4 gektar maydonda maxsus sug‘orish tizimi yaratilgan. “Yashil bog‘”lar tashkil etilib, 6 ming 730 dona ko‘chat ekilishi mo‘ljallanmoqda.
Viloyatda “Yashil makon” umummilliy loyihasining kuzgi mavsumi doirasida joriy yilning 9 noyabr holatiga ko‘ra  335 ming 700 tup mevali va manzarali ko‘chat ekildi.
Shuningdek, viloyatning shahar va tuman hokimliklari tomonidan o‘z hududlarida “Hokimlik bog‘lari” hamda yirik sanoat korxonalari tomonidan “Yashil belbog‘lar” tashkil etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bugungi kunda ushbu ishlar uyushqoqlik bilan amalga oshirilmoqda.

«Ударные 40 дней» – в разгаре
В эти дни в Сырдарьинской области также в самом разгаре «Ударные 40 дней», которые проводятся в рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зеленое пространство»).
В рамках данного проекта, осуществляемого по инициативе Президента страны, в Сырдарьинской области широко развернулись работы по озеленению и благоустройству, сажаются фруктовые и декоративные деревья, создаются парки. В этих мероприятиях активное участие принимают все жители  – и стар, и млад. Вокруг многоэтажных домов, вдоль улиц и дорог, на территориях махаллей идут работы по посадке растений.
На территории области осенью этого года запланировано посадить 5 миллионов 987 тысяч саженцев. С целью улучшения полива посаженных деревьев было намечено провести работы в районных и городских управлениях благоустройства по улучшению оросительных систем. На объектах благоустройства запланировано вырыть 11 колодцев для воды, а также улучшить состояние 14 километров системы водопровода.
– На 12 гектарах земли в 3 городах и 8 районах области будет организована специальная систем
а полива, запланировано посадить 11 тысяч саженцев, – говорит начальник областного управления экологии, защиты окружающей среды и изменений климата Икромжон Тагаев. – Кроме того, ГУП «Яшил худуд» Сырдарьинской области в районах и городах области создана специальная система полива на площади 21,4 гектара земли, созданы «Зеленые парки», намечено посадить 6 730 саженцев фруктовых и декоративных растений.
В области в осенний период общенационального проекта «Яшил макон» по состоянию на 9 ноября текущего года было посажено 335 700 фруктовых и декоративных деревьев.
Также запланировано, что хокимиятами городов и районов региона будут организованы на своих территориях «Сады хокимиятов», а крупными промышленными предприятиями – «Зеленые пояса».  На сегодняшний день эта работа осуществляется сплоченно.