Ota-ona qaramog‘idan erta mahrum bo‘lib voyaga yetgan, bugun mustaqil hayotga qadam qo‘ygan yoshlar davlatimiz tomonidan uy-joy bilan ta’minlanib, jamiyatda o‘z o‘rnini topishi uchun barcha shart-sharoit yaratilishiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2021 yil 9 avgustdagi “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning yangi tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 25 oktyabrdagi “Yetim bolalar va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida Sharof Rashidov tumanida 3 nafar ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan yoshlarga barcha sharoitga ega zamonaviy yangi uyning kaliti tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda tuman hokimi Mahmud Xolbo‘tayev, nuroniylar, mehnat faxriylari, Yoshlar ishlari agentligi tuman bo‘limi hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan tuman hokimi xonadon egalarini quvonchli kun bilan samimiy tabriklab, bugungi kunda mehrga muhtoj bo‘lgan farzandlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish borasida mamlakatimizda davomiy ishlar amalga oshirilayotganini alohida ta’kidladi.
Bu yoshlarning uylariga homiy tashkilotlar tomonidan xonadon uchun zarur bo‘lgan barcha uy-ro‘zg‘or buyumlari va maishiy texnika vositalari to‘yona sifatida topshirildi. Endi bu yoshlar Yangi yilni Prezidentimiz sovg‘asi bo‘lgan yangi, barcha sharoit va qulayliklarga ega bo‘lgan yangi uyda kutib oladi.

В новом году – в новых домах
Наше государство уделяет особое внимание обеспечению жильем молодых людей, выросших без попечения родителей и начавших самостоятельную жизнь, создает все условия для того, чтобы они нашли свое место в обществе.
С целью обеспечения исполнения постановления главы государства «О мерах по внедрению новой системы государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» от 9 августа 2021 года и постановления Кабинета Министров «О дополнительных мерах социальной поддержки детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки» от 25 октября 2021 года 3 молодым людям, оставшимся без попечения родителей, торжественно вручены ключи от современных квартир со всеми необходимыми условиями в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области.
В мероприятии приняли участие глава района Махмуд Холбутаев, аксакалы, ветераны труда, представители районного отдела Агентства по делам молодежи.
Выступая на мероприятии, хоким района Махмуд Холбутаев искренне поздравил владельцев квартир и подчеркнул, что в стране ведется постоянная работа по всесторонней поддержке детей, оставшихся без опеки родителей, усилению их социальной защиты. Все необходимые предметы быта и бытовая техника были подарены молодым людям спонсорскими организациями. Теперь молодые люди могут встретить Новый год в новых квартирах со всеми удобствами, полученных в качестве подарка от Президента страны.