Jamoat xavfsizligini ta’minlashda yangi tizim: hamma xizmatlar bir joyda
Jumladan, ichki ishlar organlari barcha bo‘g‘inlarining tuzilmasi va vakolatlari qayta ko‘rib chiqilib, xodimlarning 65 foizi aholiga yaqin bo‘lishi uchun mahallalarda ishlaydigan bo‘ldi. Asosiy e’tibor jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profilaktikasiga qaratildi. Buning uchun profilaktika inspektorlari soni qo‘shimcha 1 ming nafarga ko‘paytirildi, ularning bevosita joylarda samarali xizmat o‘tashi uchun munosib ijtimoiy-maishiy sharoit yaratib berildi.
“Xavfsiz shahar”, “Xavfsiz turizm”, “Xavfsiz xonadon” tizimlari joriy etilgani, 24 soat patrullik xizmati yo‘lga qo‘yilgani natijasida odamlarda “adolat va qonun ustuvorligi”ga ishonch paydo bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidentining 2018 yil 14 fevraldagi qaroriga muvofiq, Toshkent shahrida jamoat tartibini saqlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashishning sifat jihatidan yangi tizimi joriy etildi.
Yunusobod tumanidagi 7-ichki ishlar bo‘limida ham shunday zamonaviy tizim tashkil etilgan. Tezkor navbatchilik qismi, profilaktika bo‘linmasi, tergov bo‘linmasi, jinoyat qidiruv bo‘linmasi, pasport xizmati, psixolog faoliyati, yong‘in xavfsizligi, tez yordam, favqulodda yordam va boshqa xizmatlar bir joyda mujassamlashgan. Shuningdek, xotin-qizlar bilan yaqindan ishlash uchun ayol inspektorlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Tezkor navbatchilik qismiga hududni tunu kun nazorat qilish imkonini beradigan videokuzatuv tizimi joriy etilgan. Bo‘lim tumandagi 7 ta mahallada yashovchi  aholiga xizmat ko‘rsatadi.
Prezidentimiz poytaxt ichki ishlar organlarini aholiga yanada yaqinlashtirish maqsadida tashkiliy-shtat bo‘linmasini maqbullashtirish loyihasi bilan tanishdi. Unga ko‘ra, ichki ishlar xodimlarining 86 foizini quyi bo‘g‘inga tushirish, tuman hokimligi, prokuraturasi, soliq inspektsiyasi va boshqa idoralar bilan hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu taklifni ma’qullab, jinoyatchilikning oldi olinishi, buni odamlar sezishi uchun pastda tizim mustahkam bo‘lishi zarurligini ta’kidladi.
– Profilaktika ishlari tahlilga asoslanishi kerak. Har bir huquqni muhofaza qilish organida jinoyatchilikning joyi va turi bo‘yicha chuqur ma’lumot bo‘lishi, buning uchun davlat idoralari, jamoat tashkilotlari muntazam birga ishlashi zarur. Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, prokuratura – hammasi xalqqa xizmat qilishi kerak. Shu bilan birga, jamiyatda ham jaholatga qarshi ma’rifat kuchli bo‘lishi lozim. Muhit shunday bo‘lishi kerakki, hech kim jinoyatga qo‘l ura olmasin, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Prezidentimiz profilaktika inspektorlarini faoliyat samaradorligiga qarab rag‘batlantirish, professionallik darajasini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Profilaktika inspektorlari va ularning o‘rinbosarlarini o‘qitish, malakasini oshirish bo‘yicha Toshkent davlat yuridik universitetining maxsus filialini tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Shu erda tezkor navbatchilik qismidagi innovatsion texnologiyalar, ichki ishlar xodimlarining o‘zaro xabar almashishini ta’minlaydigan «Minor» dasturi, xodimlar xizmat o‘tayotgan joy to‘g‘risida axborotni ko‘rsatish va tashvish xabarini jo‘natish uchun mo‘ljallangan «UzGPS» tizimi haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari ichki ishlar bo‘limidagi yangi mutaxassislar - psixolog, voyaga etmaganlar va xotin-qizlar bilan ishlash bo‘yicha profilaktika inspektorlari bilan suhbatlashdi.
– Xalq bilan ishlaydigan xodimlar psixologiyani chuqur bilishi, odamlarga ko‘mak, mehr berishi kerak. Jinoyatga qo‘l urgan yoshlar, xotin-qizlarning avvalo muammolarini o‘rganish, maishiy muammolari bo‘lsa, mas’ul tashkilotlar orqali yordam berish, ruhan qo‘llab-quvvatlash zarur. Shundagina ularning dunyoqarashi o‘zgaradi, natija bo‘ladi, – dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoev mazkur ichki ishlar bo‘limidagi pasport xizmati xonasida bo‘lib, biometrik pasportlarni rasmiylashtirish jarayonini kuzatdi. Jahon standartlari asosida tashkil etilgan tergov xonasini ko‘zdan kechirdi.
Ichki ishlar bo‘limi bazasida joylashgan favqulodda xizmatlarni tezkor boshqarishning yagona tizimi faoliyati amaliy ko‘rsatib berildi. Bunga «Qutqarish xizmati – 1050», «Yong‘in xavfsizligi – 101», «Tez yordam – 103», «Qo‘riqlash – 102» ekipaji, shtatdagi texnika va anjomlari bilan namoyish etildi. Bu favqulodda holatlarni tezkor bartaraf etishga xizmat qiladi.
Prezidentimiz jamoat xavfsizligini ta’minlashning moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash, jumladan, Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasiga zamonaviy vertolyotlar ajratish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoev raisligida xalqimiz tinchligi va xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikning oldini olish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkaziladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 января посетил отдел внутренних дел №7 Юнусабадского района города Ташкента. Как отметил глава нашего государства, главное – обеспечить мир в обществе и здоровье людей, все остальные проблемы – решаемы. Поэтому в нашей стране осуществляется системная работа по обеспечению мира и спокойствия, охране общественного порядка. За последние два года в сфере принято более 100 актов законодательства.
В частности, пересмотрены структура и полномочия всех звеньев органов внутренних дел, 65 процентов сотрудников начали работу непосредственно в махаллях. Основное внимание уделяется профилактике преступлений и правонарушений. Для этого численность инспекторов по профилактике увеличена на тысячу, созданы достойные социально-бытовые условия для несения ими службы непосредственно на местах.
Внедрение систем “Безопасный город", "Безопасный туризм", "Безопасный дом", налаживание круглосуточного патрулирования укрепило в людях веру в справедливость и верховенство закона.
В соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 14 февраля 2018 года в городе Ташкенте внедрена качественно новая система охраны общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
На этой основе организована и работа отдела внутренних дел №7 Юнусабадского района. Здесь в одном месте действуют оперативная дежурная часть, отделения профилактики, следствия, уголовного розыска, паспортная служба, служба психолога, пожарной безопасности, скорой помощи, чрезвычайных ситуаций и других. Для тесной работы с женщинами здесь работают женщины-инспекторы.
В оперативной дежурной части внедрена система круглосуточного видеонаблюдения за закрепленной территорией. Отдел обслуживает жителей 7 махаллей района.
Президент ознакомился с проектом оптимизации организационно-штатной структуры для дальнейшего приближения органов внутренних дел к населению. Так, планируется перевести 86 процентов сотрудников внутренних дел в нижнее звено, расширить их взаимодействие с хокимиятом, прокуратурой, налоговой инспекцией и другими ведомствами района.
Глава государства одобрил это предложение и отметил, что для предупреждения преступности необходима эффективная и ориентированная на граждан работа прежде всего нижних звеньев внутренних дел.
- Профилактическая работа должна базироваться на анализе. Каждый правоохранительный орган должен обладать широкой информацией о криминогенной обстановке, для чего все государственные ведомства и общественные организации должны взаимодействовать на постоянной основе. Министерство внутренних дел, Министерство обороны, Служба государственной безопасности, Национальная гвардия, прокуратура - все должны служить народу. Вместе с тем следует усилить в обществе просветительскую работу. Необходима атмосфера всеобщей нетерпимости к преступлениям, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент затронул вопросы стимулирования инспекторов по профилактике исходя из эффективности деятельности, повышения их профессионального мастерства. Он отметил необходимость организации специального филиала Ташкентского государственного юридического университета по обучению и повышению квалификации инспекторов по профилактике и их заместителей.
Здесь же представлена информация об инновационных технологиях, применяемых в оперативной дежурной части, программе "Минор", обеспечивающей обмен информацией между сотрудниками внутренних дел, системе «UzGPS» для определения дислокации несения службы сотрудниками и отправки тревожных сообщений.
Глава государства побеседовал со специалистами отдела внутренних дел - психологами, инспекторами профилактики по работе с несовершеннолетними и женщинами.
– Сотрудники, тесно работающие с населением, должны глубоко знать психологию, помогать и заботиться о людях. Необходимо изучать проблемы молодежи, женщин, пошедших на преступление, оказывать им помощь через ответственные организации, моральную поддержку. Только так изменится их мировоззрение, будет результат, – сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев посетил кабинет паспортной службы и ознакомился с процессом оформления биометрических паспортов. Осмотрел следственное помещение, оснащенное по мировым стандартам.
Продемонстрирована на практике деятельность единой системы оперативного управления чрезвычайными ситуациями, функционирующей на базе отдела внутренних дел.
Представлены экипажи, штатная техника и снаряжение служб спасения «1050», пожарной безопасности «101», скорой медицинской помощи «103», охраны «102». Система способствует оперативному устранению чрезвычайных ситуаций.
Президент поручил еще более укрепить материально-техническую базу обеспечения общественной безопасности, в частности, выделить современные вертолеты Главному управлению внутренних дел Ташкента.