Shu kunlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumani hokimi boshchiligidagi hokim yordamchilaridan iborat ishchi guruh Toshkent viloyatida bo‘lib turibdi.
Nurafshon shahrida ishchi guruh a’zolari va mas’ul rahbarlar ishtirokida suhbat o‘tkazildi. Unda Toshkent viloyatida 2024 yil uchun belgilangan ustuvor vazifalar haqida so‘z bordi. Toshkent viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Abdurasul Abdullayev hudud tadbirkorlariga Mo‘ynoq tumanida yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan tavsiyalar berdi.
Mo‘ynoq tumani hokimi Baxtiyar Menglibekov tumanda tadbirkorlarga yaratilgan imtiyoz va imkoniyatlar xususida atroflicha ma’lumot berdi.
Prezidentimizning 2022 yil Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi davomida bergan topshirig‘iga asosan Toshkent viloyati hokimligiga Mo‘ynoq tumanini har tomonlama ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga yordam berish vazifasi yuklatilgan edi.
Shundan kelib chiqib, o‘tgan davrda mo‘ynoqliklarning turmush sharoitini yaxshilash, yashash farovonligini oshirish hamda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida umumiy qiymati 20,96 milliard so‘m bo‘lgan qator ijobiy ishlar bajarildi. Qiymati 75,5 milliard so‘mlik investitsiya loyihalari amalga oshirilishi natijasida tumanda 7 ta tadbirkorlik sub’ekti tashkil etilib, 318 nafar kishining bandligi ta’minlandi.
Mo‘ynoq tumani hokimi yordamchilariga Nurafshon shahridagi IT-park faoliyati tanishtirildi hamda Toshkent viloyatida axborot texnologiyalarini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida taqdimot namoyish etildi.
Mehmonlar Angren shahrida ham bo‘ldi. Bu yerda mehmonlar “Ecoton sharq” avtoklav gazobeton blok ishlab chiqaruvchi korxona faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Mazkur korxonaning loyiha qiymati 12,2 million dollarni tashkil qiladi. Quvvati esa yiliga 300 ming kub metr mahsulot ishlab chiqaradi. Hokim yordamchilari bu yerdagi ish jarayonini ko‘zdan kechirib, xarajat va foydasi, aholi bandligini ta’minlashdagi o‘rni va eksport talabi kabi masalalarga qiziqdi.
Shaharning Xakkarman va Yangi Jigariston mahallalarida issiqxona sharoitida qulupnay yetishtirayotgan tadbirkor Begzod Madismanovning faoliyati ko‘zdan kechirildi. Bu tadbirkor davlatdan 33 million so‘m imtiyozli kredit olib, qisqa davr mobaynida o‘z daromadiga ega bo‘lgan. U bor yo‘g‘i 2 oy ichida o‘zi yetishtirgan mahsulotdan 40 million so‘m daromad topishga erishgan. Hokim yordamchilari angrenlik tadbirkordan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi. Mo‘ynoqda ham qulupnaychilik faoliyatini yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Viloyat hokimi Zoyir Mirzayev boshchiligida o‘tkazilgan yig‘ilishda esa Mo‘ynoq tumanini “Ishsizlikdan xoli hudud”ga aylantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar muhokama etildi. Unga ko‘ra, joriy yilda ijtimoiy-iqtisodiy yo‘nalishlarda umumiy qiymati 67,7 milliard so‘m bo‘lgan bir qator ishlar amalga oshiriladi. Xususan, 13,6 milliard so‘mlik 9 ta ijtimoiy soha ob’ekti quriladi, borlari esa ta’mirlanib, jihozlash ishlari amalga oshiriladi. Natijada tumanda 423 nafar aholining bandligi ta’minlanadi hamda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 107,2 foizga yetkaziladi.

В эти дни в Ташкентской области находится рабочая группа в составе помощников хокима Республики Каракалпакстан во главе с хокимом Муйнакского района.
В городе Нурафшан состоялась беседа с участием членов рабочей группы и ответственных руководителей. В ней речь шла о приоритетах, поставленных на 2024 год в Ташкентской области. Первый заместитель хокима Ташкентской области Абдурасул Абдуллаев дал рекомендации предпринимателям региона по реализации новых инвестиционных проектов в Муйнакском районе.
Хоким Муйнакского района Бахтияр Менглибеков подробно рассказал о льготах и возможностях, созданных для предпринимателей в районе.
Исходя из поручений, данных Президентом в ходе его визита в Республику Каракалпакстан в 2022 году, перед хокимом Ташкентской области была поставлена задача оказать помощь Муйнакскому району по всем направлениям социально-экономического развития.
Исходя из этого за истекший период в целях улучшения условий жизни муйнакцев, повышения их благосостояния и социальной поддержки был осуществлен ряд мероприятий на общую сумму 20,96 миллиарда сумов. В результате реализации инвестиционных проектов на сумму 75,5 миллиарда сумов в районе создано 7 субъектов предпринимательства и обеспечено трудоустройство 318 человек.
Помощники хокима Муйнакского района были ознакомлены с IT-парком в Нурафшане, также состоялась презентация проводимой работы по развитию информационных технологий в Ташкентской области.
Гости также побывали в Ангрене. Здесь они ознакомились с деятельностью предприятия по производству автоклавных газобетонных блоков «Ecoton sharq». Стоимость проекта этого предприятия составляет 12,2 миллиона долларов. Мощность ¬– 300 тысяч кубометров продукции в год.
Была изучена деятельность предпринимателя Бегзода Мадисманова, выращивающего клубнику в тепличных условиях в махаллях Хаккарман и Ягнги Жигаристон города. Этот предприниматель получил от государства льготный кредит в размере 33 миллионов сумов. Всего за 2 месяца ему удалось заработать 40 миллионов сумов на выращенной им продукции. Помощники хокима получили ответы на интересующие их вопросы от предпринимателя из Ангрена. Также было решено начать выращивание клубники в Муйнаке.
На совещании под председательством хокима области Зоира Мирзаева обсуждалась проводимая работа по превращению Муйнакского района в «территорию, свободную от безработицы». По его словам, в социально-экономической сфере в этом году будет проведен ряд работ общей стоимостью 67,7 миллиарда сумов. В частности, будет построено 9 социальных объектов на сумму 13,6 миллиарда сумов, отремонтированы и оборудованы уже существующие. В результате в районе будет обеспечена занятость 423 человек и увеличено производство промышленной продукции на 107,2 процента.