Mamlakatimizda aholining, ayniqsa, qishloq aholisining yashash sharoitlarini yaxshilash, turmush farovonligini yuksaltirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Jumladan, Prezidentimiz tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Obod mahalla – obod xonadon – obod ko‘cha" dasturi ana shu yo‘nalishdagi ishlarni yuqori bosqichga ko‘tarishga xizmat qilmoqda.
Andijon viloyatida joriy yilda tanlab olingan 4 ta – Asaka tumanidagi Ergashobod, Oltinko‘l tumanidagi Intizom, Xo‘jaobod tumanidagi Yangi hayot hamda Shahrixon tumanidagi Oq oltin mahallalarida “Obod mahalla – obod xonadon – obod ko‘cha" dasturi doirasida qurilish, bunyodkorlik, obodonlashtirish hamda aholi muammolarini bartaraf etishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Tanlab olingan mahallalarda tuzilgan ishchi guruhlar tomonidan mahallalardagi xonadonlar o‘rganilib, xatlovdan o‘tkazildi. O‘rganish yakunlari bo‘yicha mahalla va xonadonlar toifalarga ajratilib, odamlarni qiynayotgan masala va muammolarni bartaraf etish, xususan, yo‘llar holatini, ichimlik suvi, tabiiy gaz va elektr energiyasi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilandi.
“Hududgaz Andijon” gaz ta’minoti filiali tomonidan mazkur mahallalarda aholini tabiiy va suyultirilgan gaz bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Bugungi kunda mazkur mahallalarda jami 56,8 kilometr uzunlikdagi gaz quvuri, 12 ta gaz taqsimlash qurilmasi mavjud. Dastur doirasida gaz quvurlarining 7,3 kilometr qismini ta’mirlash, 13,9 kilometr qismini bo‘yash va 10 ta gaz taqsimlash qurilmasini joriy ta’mirlash va texnik taftishdan o‘tkazish belgilangan.

В нашей стране уделяется особое внимание вопросам улучшения условий жизни населения, особенно сельского.
Реализуемая по инициативе Президента программа «Благоустроенная махалля – благоустроенный дом – благоустроенная улица» способствует повышению качества осуществляемой работы.
В этом году в отобранных в Андижанской области 4 махаллях – в Асакинском районе «Эргашобод», в Алтынкульском районе «Интизом», в Ходжаабадском районе «Янги хаёт» и в Шахриханском районе «Ок олтин» осуществляется строительная, созидательная, работа, изучаются и решаются проблемы населения.
Образованные в отобранных махаллях рабочие группы изучили условия проживания каждой семьи. Махалли и дома были разделены на категории и определены необходимые меры по улучшению состояния дорог, обеспечению питьевой водой, природным газом и электроэнергией.
Филиал газоснабжения «Худудгаз Андижан» осуществляет работу по бесперебойному снабжению населения этих махаллей природным и сжиженным газом. В этих махаллях проложено 56,8 километра газопроводов и установлено 12 газораспределительных устройств. В рамках программы будет отремонтировано 7,3 километра, произведен текущий ремонт и технический осмотр 10 газораспределительных устройств.
В махалле «Эргашобод» проложено 1,4 километра, в махалле «Интизом» - 1,86 километра газопровода, произведен текущий ремонт двух газораспределительных устройств, в махалле «Янги хаёт» отремонтировано 2,27 километра газопровода и газораспределительное устройство, а в махалле «Ок олтин» отремонтировано 1,60 километра газопровода, проверено газораспределительное устройство.
Все дома, имеющие доступ к природному газу, оснащены «умными» счетчиками. Работу осуществляют специалисты филиала «Худудгаз Андижан» в соответствии с планом. Все это позволит улучшить газоснабжение в махаллях.