Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi tomonidan Toshkent viloyati hokimligi bilan hamkorlikda Boʻka tumanida ommaviy sayyor qabul oʻtkazildi.
Tumanning eng olis hududlaridan biri – Ravot qishlogʻida tashkil etilgan muloqotda viloyat va tuman sektorlari, boshqarma va tashkilotlar, tijorat banklari rahbarlari, viloyat sudlari raislari, murojaatchi fuqarolar va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Barcha darajadagi rahbarlarning eng chekka hudud aholisi bilan bevosita muloqotga kirishayotgani, ularga munosib ish va turmush sharoiti yaratish borasida bor kuch va imkoniyatlar ishga solinayotgani odamlarning adolatga, davlatga, ertangi kunga ishonchini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Eng muhimi, aholining mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarga daxldorlik tuygʻusini yuksaltirib, dunyoqarashini tubdan oʻzgartirish, yaratuvchanlik va tashabbuskorligini oshirishga zamin yaratayotir.
– “Mustaqil Oʻzbekiston“ fermerlar uyushmasi hududida 5 ta mahalla mavjud boʻlib, 10 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi, – deydi “Katta Ravot“ mahalla fuqarolar yigʻini raisi Erkin Ismatov. – Jumladan, bizning mahallada qariyb 2 ming 900 nafar kishi yashaydi. Albatta, aholining yoʻl, kommunal xizmat, taʼlim, tadbirkorlik va fuqarolik hujjatlari bilan bogʻliq muammolari bor. Qishlogʻimiz tuman markazidan ancha olisda joylashgani bois, ha deganda markazga borib kelishning imkoni yoʻq. Chekka qishloqlarda mana shunday muammolar borligini bilib, ularni hal etish uchun respublika va viloyat tashkilotlari rahbarlari kelayotgani bizni behad quvontirdi.
Sayyor qabulda har bir murojaatchining arzi-holi diqqat bilan tinglanib, ularning eʼtiroziga sabab boʻlgan holatlarni hokimlik, masalaga daxldor boshqarma, tashkilot va korxonalar rahbarlari ishtirokida chuqur tahlil qilgan holda bartaraf etish choralari koʻrildi. Aksariyat murojaatlarda keltirilgan qonun buzilishi holatlari va boshqa ijtimoiy-iqtisodiy muammolar joyida hal etildi.
– Oʻgʻlim “Sharof bobo Toir oʻgʻli“ fermer xoʻjaligi rahbari, – deydi 74 yoshli Suyun bobo Sharopov. – Yozda 2 tonna urugʻlik kartoshka olish boʻyicha shartnoma tuzdi. Bank shartnomaga muvofiq, 15 million soʻmni urugʻlik yetkazib beruvchi MCHJga oʻtkazdi. Keyin urugʻni olish uchun MCHJga bordik. Urugʻi sifatsiz boʻlgani uchun olmadik. Muammo shundaki, MCHJdagilar xohlasang shu, deb pulimizni qaytarib bermayapti. Bank esa yoʻq kartoshka urugʻi uchun kreditiga 18 foizdan toʻlov hisoblashda davom etmoqda. Xullas, bormagan eshigim qolmadi. Bugun esa mutasaddi rahbarlar qishlogʻimizga oʻzlari keldi. Arzimni shaxsan viloyat hokimi eshitib, hal etish boʻyicha mutasaddilarga topshiriq berdi. Buning uchun barcha rahbarlarga, avvalo, ularni biz kabi chekka qishloq aholisi bilan muloqot qilish, muammolariga yechim topish uchun yuborgan davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildiraman.
Aholi bilan ochiq muloqotlar mobaynida qishloq aholisining 40 ga yaqin murojaati tinglanib, maʼlum qismi joyida bartaraf etildi. Maʼlum muddat, yaʼni atroflicha oʻrganish yoki vaqt taqozo etiladigan murojaatlar boʻyicha tegishli mutasaddilarga vazifa belgilanib, ijrosi nazoratga olindi.
Sayyor qabul doirasida bepul tibbiy koʻrik tashkil etilib, malakali terapevt, ortoped, pediatr, UTT shifokori, EKG mutaxassisi tomonidan qishloq aholisi, ayniqsa, ayollar va bolalar chuqurlashtirilgan tibbiy koʻrikdan oʻtkazildi.
Shuningdek, boʻsh ish oʻrinlari, arzonlashtirilgan kitob va oziq-ovqat savdo yarmarkalari tashkil etildi.

Администрацией Президента Республики Узбекистан совместно с хокимиятом Ташкентской области проведен массовый выездной прием в Букинском районе.
В мероприятии, организованном в одном из самых отдаленных населенных пунктов района – селе Равот, приняли участие руководители областных и районных секторов, управлений и организаций, коммерческих банков, председатели районных судов, представители широкой общественности.
Налаживание непосредственного диалога руководителей всех уровней с населением самых отдаленных территорий, содействие улучшению его условий жизни и труда служат дальнейшему укреплению доверия людей к государству, уверенности в завтрашнем дне, веры в справедливость. Самое главное, повышается чувство сопричастности граждан к реализуемым в нашей стране реформам, создаются условия для коренного изменения их мировоззрения, повышения инициативности.
– На территории ассоциации фермеров “Мустакил Узбекистон” расположено 5 махаллей, в них проживают свыше 10 тысяч человек, – говорит председатель схода граждан махалли “Катта Равот” Эркин Исматов. – В нашей махалле живет почти 2900 человек. У нас есть проблемы, связанные с дорогами, коммунальным обслуживанием, образованием, предпринимательством. Махалля расположена далеко от районного центра, поэтому у ее жителей нет возможности регулярно туда ездить. Нас очень радует тот факт, что руководители республиканских и районных организаций знают о существовании подобных проблем и приехали к нам, чтобы решить их.
На выездном приеме внимательно заслушаны и проанализированы жалобы и предложения граждан, совместно с ответственными за их решение руководителями управлений приняты соответствующие меры. Случаи нарушения закона и другие социально-экономические проблемы, указанные в обращениях, решены на месте.
– Мой сын – руководитель фермерского хозяйства “Шароф бобо Тоир угли”, – говорит 74-летний Суюн Шаропов. – Летом он заключил договор на покупку 2 тонн семенного картофеля и взял кредит в банке. В соответствии с договором банк перечислил 15 миллионов сумов организации по доставке семян. Мы пошли к поставщику, чтобы забрать семена, но отказались от покупки, так как они оказались низкого качества. Проблема в том, что данная организация не вернула нам деньги. Однако банк продолжает начислять 18-процентный платеж за несуществующие семена картофеля. Я обращался во все инстанции. Сегодня ответственные руководители сами приехали к нам в село. Мое обращение лично выслушал хоким области, дал поручения соответствующим должностным лицам. Благодарен главе нашего государства за то, что он направляет ответственных руководителей в такие села, как наше, для решения волнующих жителей проблем.
В ходе открытых диалогов с населением заслушано почти 40 обращений, определенная часть решена на месте. По обращениям, требующим времени на изучение, возложены задачи на соответствующих ответственных работников, исполнение взято под контроль.
В рамках выездного приема организован бесплатный медицинский осмотр с участием квалифицированных терапевтов, ортопедов, педиатров, специалистов УЗИ и ЭКГ.