Orolbo‘yida «mahalla yettiligi» uchun seminarlar tashkil etilmoqda
Davlatimiz rahbari topshirig‘iga asosan Prezident Xalq qabulxonasi boshchiligida Davlat boshqaruvi, Huquqni muhofaza qilish, Ichki ishlar vazirligi akademiyalari, Jamoat xavfsizligi universiteti, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi bilan mahallalarda kambag‘allik va ishsizlikni qisqartirish, jinoyatchilikni kamaytirish mavzusida o‘quv-amaliy seminarlar tashkil etilmoqda.
Orolbo‘yidagi 16 ta tuman-shahar sektorlari rahbarlari va 400 dan ziyod mahalla «yettilik»lari ishtirok etayotgan seminarlardan asosiy maqsad – aholi muammolarini o‘rganish va hal etish, sektorlar rahbarlari va «mahalla yettilik»lari faoliyati samaradorligini yanada oshirishdan iborat.
Murojaatlar bilan ishlash, ariza-shikoyatlarga sabab bo‘layotgan omillarni aniqlash va hal qilish seminarlarning asosiy mavzularidan biri bo‘ldi. Prezident virtual va Xalq qabulxonalariga joriy yilning yarmida Orolbo‘yi aholisidan 31 mingdan ortiq murojaat kelib tushgan bo‘lsa, ularning qariyb 20 mingdan ziyodi qanoatlantirilgan.
Murojaatlarning katta qismi moddiy yordam ajratish masalasida ekani ham aholi bandligini ta’minlash, daromadini oshirishni taqozo etadi. Shu bois mazkur seminarlar Sayxunobod, Uychi, G‘ijduvon tajribalari asosida hududlarni sanoatlashtirish, aholi bandligini ta’minlash, kam daromadli xonadonlarga 7 xil loyiha paketlarini taqdim qilish, «mijozbay» ishlash mexanizmini joriy etish orqali banklar faoliyatini jonlantirish kabi mavzularni qamradi.
Shuningdek, «mahalla byudjeti»ni shakllantirib, samarali boshqarish, sektor rahbarlari, «mahalla yettilik»lari faoliyatining samaradorligi xususida so‘z bordi.
Nazariy mashg‘ulotlar o‘z o‘rnida amaliyot bilan uyg‘un olib borildi. Deylik, Taxtako‘pirning Dovqara, Xo‘jaylidagi Kun nuri, Beruniy tumanining Bunyodkor, Sarkop kabi mahallalaridagi muloqotlarda mazkur hududlardagi ariza-shikoyatlarga sabab bo‘layotgan masalalar joyida aniqlanib, sektorlar rahbarlari va «mahalla yettilik»lari bilan birga ularni bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Bu kabi o‘quv-amaliy seminarlar boshqa viloyatlarda ham tashkil qilindi. Natijada ularda jami 51 tuman-shahar sektorlari rahbarlari va 1 960 ta «mahalla yettilik»lari qamrab olindi.

В Приаралье проводятся семинары для членов «махаллинских семерок»
По поручению главы нашего государства под руководством Народных приемных Президента совместно с Академией государственного управления, Правоохранительной академией, Академией Министерства внутренних дел, Университетом общественной безопасности, Советом Министров Республики Каракалпакстан организуются учебно-практические семинары по вопросам сокращения бедности и безработицы, снижения уровня преступности в махаллях.
Основная цель семинаров с участием руководителей секторов 16 городов и районов Приаралья и более 400 «махаллинских  семерок» – изучение и решение проблем населения, дальнейшее повышение эффективности деятельности «семерок».
Одной из основных тем семинара стала работа с обращениями граждан,  выявление и решение факторов, вызывающих жалобы. В первой половине текущего года в Виртуальную и Народные приемные Президента поступило более 31 тысячи обращений от населения Приаралья, из которых удовлетворены более 20 тысяч.
Большая часть обращений касается вопроса выделения материальной помощи, что предполагает обеспечение занятости населения, повышение его доходов. В этой связи на семинаре рассматривались такие темы, как индустриализация регионов на основе опыта Сайхунабадского, Уйчинского, Гиждуванского районов, обеспечение занятости населения, представление 7 проектов  малообеспеченным семьям, активизация деятельности банков через внедрение механизма работы с клиентами.
Вместе с тем речь шла о формировании «махаллинского бюджета», эффективном управлении, плодотворности работы «махаллинских семерок».
Теоретические занятия проводились одновременно с практическими. В частности, во время встреч в махаллях «Довкара» Тахтакупырского района, «Кун нури» Ходжейлийского района, «Бунёдкор», «Саркоп» Берунийского района на местах выявлялись вопросы, приводящие к жалобам. Затем совместно с руководителями секторов и членами «махаллинских семерок» были намечены меры по их устранению.
Подобные семинары были организованы и в других областях. Ими были охвачены руководители секторов 51 города и района и 1 960 членов «махаллинских семерок».