Jizzax viloyat prokuraturasi tashabbusi bilan Oila va xotin-qizlar boshqarmasi hamda Jizzax shahar hokimligi hamkorligida “Inson va oila manfaati – davlat va jamiyat himoyasida” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbir Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 31 dekabrdagi “Oila institutini yanada rivojlantirish va yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda 2021 yil 18 iyundagi “Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorlari ijrosi doirasida tashkil etildi.
Tadbir avvalida Jizzax shahridagi Nuroniylar maskanida joylashgan “Oila maktabi”ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur maktabda yoshlarning nikohlarini qonuniy qayd etishlaridan avval, oila atalmish mustahkam qo‘rg‘onning sir-asrorlari, er-xotin majburiyatlari, haq-huquqlari yuzasidan maxsus o‘quv darslar o‘tiladi. Yangidan nikoh tuzadigan yoshlar belgilangan dars soatlarida qatnashgandan so‘ng, maxsus sertifikatlar topshiriladi. Tadbir tashkilotchilari va jamoatchilik vakillari “Oila maktabi” ochilish marosimidan so‘ng yosh nikohlanuvchilarga shu yerning o‘zida maxsus sertifikatlar topshirdi.
Shundan so‘ng, mahallardagi oilalar vakillari, yoshlar va xotin-qizlar uchun bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi ham tashkil etildi.
Tadbirning asosiy qismi Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyida bo‘lib, unda shahar va tumanlar hokim o‘rinbosarlari, Oila va xotin-qizlar bo‘limi boshliqlari, nizoli oilalar hamda ajrim yoqasiga kelib qolib, yarashtirilgan oilalar va Jizzax shahar “mahalla yettiligi” uchun ma’naviy tadbir tashkil etildi. Unda viloyat hokimi Ergash Saliyev so‘zga chiqib, hududdagi oilalar bilan ishlash holatlari, ularni qo‘llab-quvvatlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida atroflicha to‘xtaldi.
Tadbirda, oilalarni mustahkamlashga qaratilgan videoroliklar va sahna ko‘rinishlari namoyish etildi.

Интересы семьи – под защитой государства
По инициативе Джизакской областной прокуратуры совместно с Управлением по делам семьи и женщин и хокимиятом города Джизака проведено мероприятие на тему «Интересы человека и семьи – под защитой государства и общества».
Мероприятие было организовано в рамках реализации постановлений Кабинета Министров от 31 декабря 2020 года «О мерах по дальнейшему развитию семьи и подготовке молодежи к семейной жизни» и от 18 июня 2021 года «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов самоуправления граждан».
До начала мероприятия  состоялось открытие «Школы семьи», расположенной в «Нуронийлар маскани» города Джизака.  В этой школе проводятся специальные образовательные занятия, посвященные основам крепкой семьи, обязанностям и правам супругов. Будущим молодоженам после посещения этих занятий вручают специальные сертификаты. Сразу после проведения открытия «Школы семьи» организаторы мероприятия и представители общественности вручили брачующимся специальные сертификаты.
Затем была организована ярмарка вакансий для представителей семей махалли, молодежи и женщин.
Основная часть мероприятия состоялась во Дворце культуры Джизакского государственного педагогического университета. Здесь   было организовано   мероприятие для заместителей хокимов городов и районов, начальников отделов семьи и женщин, а также конфликтующих и примирившихся семей, «махаллинской семерки» Джизака.  На нем выступил хоким   области Эргаш Салиев, который подробно рассказал о работе с семьями в регионе, проводимых мероприятиях по их поддержке.