Islom Karimov tavalludiga bagʻishlangan tadbirlar oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tavalludi kuni munosabati bilan xotira tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 yanvar kuni Samarqand shahriga tashrif buyurdi.
Islom Karimov mustaqil Oʻzbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, oʻzbek xalqining ulugʻ va ardoqli farzandi edi. U mamlakatimizni mustabid tuzum qaramligidan ozod qilib, halokat yoqasiga kelib qolgan yurtimizni qayta tiklagan. Ogʻir qiyinchiliklar va sinovlarga qaramay, tarixan qisqa davrda yurtimizni jadal rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirgan.
Birinchi Prezidentimiz oʻzining serqirra siyosiy faoliyati, olijanob insoniy fazilatlari bilan Vatanimiz tarixida oʻchmas iz qoldirgan. Nafaqat Oʻzbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obroʻ-eʼtiborga sazovor boʻlgan.
photo5373152659260943229.jpg
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan Islom Karimov xotirasiga munosib hurmat-ehtirom koʻrsatilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2017 yil 25 yanvardagi “Oʻzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdugʻaniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, bu borada keng koʻlamli chora-tadbirlar amalga oshirildi. Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tuzildi. Toshkent davlat texnika universiteti, Asaka shahridagi avtomobil zavodi, Fargʻona shahridagi Sanʼat saroyi, Toshkent xalqaro aeroporti, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyat markazlaridagi koʻchalarga Islom Karimov nomi berildi. Toshkent, Samarqand va Qarshi shaharlarida buyuk Yoʻlboshchimizning haykali oʻrnatildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 noyabrdagi qaroriga asosan buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimov tavalludining 80 yilligi mamlakatimizda keng nishonlandi.
Birinchi Prezidentimiz dafn qilingan Samarqand shahridagi Hazrati Xizr majmuasi yonida ulugʻvor maqbara bunyod etildi. Bu yodgorlik yurtdoshlarimiz qadami uzilmaydigan muqaddas ziyoratgohga, yoshlar uchun katta tarbiya maskaniga aylandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu yodgorlik majmuasiga tashrif buyurib, Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Qurʼon tilovat qilindi.
Davlatimiz rahbari yodgorlik majmuasini saqlash, atrofini obodonlashtirish, ziyoratchilarga qoʻshimcha qulayliklar yaratish zarurligini taʼkidladi.
Shundan soʻng Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida ehson oshi berildi. Unda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, ziyolilar, yoshlar ishtirok etdi.
Samarqand Islom Karimov hayoti va faoliyatida alohida oʻrin tutadi. Maʼlumki, Birinchi Prezidentimiz ushbu qadimiy shaharda tugʻilgan, uning har tomonlama rivojlanishiga katta eʼtibor qaratgan. Sohibqiron Amir Temur tavalludining 660 yilligi, Mirzo Ulugʻbek tavalludining 600 yilligi munosabati bilan bu yerda qator bunyodkorlik ishlari amalga oshirilgan. 2007 yilda YUNЕSKO shafeligida Samarqand shahrining 2750 yilligi keng nishonlangan. Imom Buxoriy, Burhoniddin Margʻinoniy, Abu Mansur Moturidiy maqbaralari, Shohi Zinda yodgorligi, Ulugʻbek rasadxonasi va boshqa tarixiy qadamjolar obod qilingan. Oʻnlab zamonaviy inshootlar, xiyobonlar, favvoralar barpo etilgan.
Keyingi yillarda qad rostlagan Islom Karimov maqbarasi va haykali Samarqanddagi ana shu obod maskanlar qatoriga qutlugʻ qadamjo boʻlib qoʻshildi.
Shu kuni Samarqand viloyati jamoatchiligi Registon maydoni yaqinida oʻrnatilgan Islom Karimov haykali poyiga gullar qoʻydi.
Qarshi shahrida ham buyuk Yoʻlboshchimiz haykali poyiga gullar qoʻyildi. Poytaxtimiz va viloyatlarda Birinchi Prezidentimiz tavallud kuniga bagʻishlangan madaniy-maʼrifiy tadbirlar, xotira kechalari oʻtkazildi.

В нашей стране проходят памятные мероприятия в связи с днем рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 января возложил венок к подножию памятника Исламу Каримову в Ташкенте.
Основатель нашего независимого государства, выдающийся государственный и политический деятель, великий сын узбекского народа, Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Абдуганиевич Каримов, освободив нашу Родину от тоталитарного строя, возродил страну, оказавшуюся в то время на краю пропасти. Несмотря на трудности и тяжелые испытания, за исторически короткий период он превратил Узбекистан в современное демократическое государство, развивающееся динамичными и стабильными темпами.
Ислам Каримов своей многогранной политической деятельностью, благородными человеческими качествами оставил неизгладимый след в многовековой истории нашей Родины. Как яркая, выдающаяся личность и государственный деятель, он пользовался огромным уважением и авторитетом не только в Узбекистане, но и в мировом сообществе.
Президентом Шавкатом Мирзиёевым достойно увековечивается память Ислама Каримова. Широкомасштабная работа проведена в соответствии с постановлением главы нашего государства "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года. Был образован Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова. Его имя присвоено Ташкентскому государственному техническому университету, Асакинскому автомобильному заводу, Дворцу искусств города Ферганы, международному аэропорту “Ташкент”, центральным улицам в Республике Каракалпакстан, города Ташкента и областных центров. В Ташкенте, Самарканде и Карши установлены памятники Первому Президенту.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 ноября 2017 года широко отмечено 80-летие со дня рождения великого государственного и политического деятеля Ислама Каримова.
Рядом с комплексом Хазрати Хизр в городе Самарканде, где погребен Первый Президент, возведен величественный мавзолей. Он стал местом, которое нескончаемым потоком посещают наши соотечественники, центром огромного духовно-воспитательного значения.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил этот мемориальный комплекс и почтил память Ислама Каримова. Были прочитаны суры из Корана.
Глава государства отметил необходимость бережного сохранения комплекса, благоустройства его территории, создания дополнительных удобств для посетителей.
Затем в Комплексе форумов города Самарканда был подан поминальный плов. В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, аксакалы, молодежь.
Самарканд занимал особое место в жизни и деятельности Ислама Каримова. В этом древнем городе родился Первый Президент, который уделял большое внимание его всестороннему развитию. Здесь осуществлена масштабная созидательная работа в связи с 660-летием со дня рождения Сахибкирана Амира Темура и 600-летием со дня рождения Мирзо Улугбека. В 2007 году под эгидой ЮНЕСКО был широко отмечен 2750-летний юбилей Самарканда. Благоустроены мавзолеи Имама Бухари, Бурханиддина Маргинони, Абу Мансура Мотуриди, комплекс Шахи-Зинда, обсерватория Улугбека и другие исторические памятники. Возведены десятки современных сооружений, аллей и фонтанов.
В последние годы этот ряд достопримечательных мест и центров духовности пополнили мавзолей Ислама Каримова и памятник в его честь.
В этот же день общественность Самаркандской области возложила цветы к подножию памятника Исламу Каримову у площади Регистан.
Цветы были возложены и к памятнику Первому Президенту в городе Карши. В столице и областях состоялись культурно-просветительские мероприятия, вечера памяти.