“Sirli mijoz” institutidan foydalanishda huquqbuzarliklar va vakolatni suiisteʼmol qilishga undovchi usullarni qoʻllash taqiqlanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 25 fevralda “Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro reytinglar va indekslardagi oʻrnini yaxshilash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Adliya vazirligining Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro reytinglardagi oʻrnini monitoring qilish va baholash milliy tizimini yaratish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berildi.
Shuningdek, qarorga muvofiq, “davlat xizmatlarining sirli mijozi” instituti joriy etiladi. Bundan koʻzlangan asosiy maqsad – koʻrsatilayotgan davlat xizmatlari sifatini yaxshilash, aholining davlat organlari faoliyatidan qoniqishi darajasini hamda ularning xodimlari kasbiy mahoratini oshirishdir.
Shuningdek,
• “davlat xizmatlarining sirli mijozi” institutidan foydalanish doirasidagi chora-tadbirlar Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etiladi;
• “davlat xizmatlarining sirli mijozi” institutidan foydalanishda huquqbuzarliklar va vakolatni suiisteʼmol qilishga undovchi usullarni qoʻllash taqiqlanadi;
• “davlat xizmatlarining sirli mijozi” instituti maʼmuriy tartib-qoidalar amalga oshirilishi qulayligi va davlat organlari, shuningdek, ularning xodimlari tomonidan davlat xizmatlarini koʻrsatishda normativ-huquqiy hujjatlar talablari, xodimlarning professionalligi va tezkorligi, ularning aholi bilan muomala qilish etiketi darajasini baholaydi;
• maʼlumotlarni yigʻish uchun haqiqiy “mijoz” koʻrinishida monitoringni amalga oshiruvchi xodimlar va boshqa shaxslar (“sirli mijozlar”)dan foydalaniladi;
• “sirli mijoz” tomonidan monitoring nafaqat bevosita obyektlarga tashrif buyurishlar, balki monitoring amalga oshirilayotgan davlat xizmatlariga qarab boshqa vositalar (telefon qoʻngʻiroqlari, elektron pochta orqali murojaat qilish va boshqalar) orqali ham amalga oshirilishi mumkin;
• “davlat xizmatlarining sirli mijozi” monitoringi natijalari shaxsiy boʻlmagan shaklda rasmiylashtiriladi hamda qonun hujjatlari va huquqni qoʻllash amaliyotini takomillashtirish uchun tegishli davlat xizmatlarini koʻrsatadigan vazirlik va idoralarga majburiy tartibda koʻrib chiqish uchun taqdimnomalar yuboriladi;
• “davlat xizmatlarining sirli mijozi” monitoringi natijalari tegishli davlat xizmatlarini koʻrsatadigan vazirlik hamda idoralar xodimlarini javobgarlikka tortish uchun asos boʻlmaydi va tavsiyaviy koʻrinishga ega boʻladi;
• “davlat xizmatlarining sirli mijozi” instituti faoliyatini yuritish bilan bogʻliq xarajatlar Adliya organlari va muassasalarini rivojlantirish jamgʻarmasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladi.

Принято постановление Президента «О мерах по повышению позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах».
В соответствии с постановлением будет создана Национальная система мониторинга и оценки позиции Республики Узбекистан в международных рейтингах.
Составной частью Национальной системы мониторинга определено измерение качества управления и эффективности политики, оценка происходящих в стране трансформационных процессов.
В качестве первоначального этапа формирования деятельности Национальной системы мониторинга за исследовательскими институтами закреплены международные рейтинги.
На них возложена задача по определению методологических и иных составляющих международных рейтингов, имплементация их в действующее законодательство, выявление основных факторов, определяющих низкие показатели Республики Узбекистан в международных рейтингах.
В целях улучшения качества государственных услуг будет внедрен институт «тайного покупателя государственных услуг».
В срок до 1 апреля 2019 года будет создан единый портал «Республика Узбекистан в международных рейтингах».
На данном портале будут публиковаться ежегодные отчеты по международным рейтингам, а также рекомендации международных организаций и экспертов по улучшению состояния дел по соответствующим направлениям с указанием сроков проведения изучений и публикации отчетов.
В срок до 1 апреля 2019 года будет утверждена методология рейтингов, основанная на положительном опыте зарубежных стран, с учетом национальных интересов Узбекистана.
Будут разработаны «дорожные карты» по улучшению позиций Узбекистана в международных рейтингах, в том числе с учетом сведений и результатов изучения исследовательских институтов.