Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumanida uy bekalari uchun “Tomorqa – daromad manbai” mavzusida muloqot va mahorat darsi oʻtkazildi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasi hamda Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari viloyat kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Xalq deputatlari mahalliy Kengashlar deputatlari, viloyat, tuman va shaharlar xotin-qizlar qoʻmitasining masʼul xodimlari, “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi viloyat boshqarmasi va shahar-tumanlar boʻlimlari vakillari, xotin-qizlar bilan ishlash va oilalarda maʼnaviy-axloqiy qadriyatlarni mustahkamlash boʻyicha mutaxassislar ishtirok etdi.
“Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan xotin-qizlar bandligini taʼminlash, uy bekalarining maqsadli, daromadli ijtimoiy mehnat bilan band boʻlishi borasida mamlakatimizda olib borilayotgan ishlar oʻz samarasini berayotgani taʼkidlandi. Tomorqadan unumli foydalanish evaziga daromadli qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirish va sotish orqali oilalar farovonligini yuksaltirish mumkin.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi partiya fraksiyasi aʼzosi Gulshana Xudoyorova “Har bir oila – tadbirkor” dasturining mazmun-mohiyatini haqida atroflicha soʻz yuritdi. Tumanda tomorqasidan yaxshi daromad olayotgan oilalar tajribasi eshitildi. Ana shunday uy bekalaridan biri Sanobar Tillayeva ishtirokchilarga oʻz tomorqasida mahorat darsi oʻtdi. 12 sotixli issiqxonada limon va turli koʻkatlar yetishtirish boʻyicha tajribasi bilan oʻrtoqlashdi.
– Harakat qilgan, mehnat qilgan odam kam boʻlmaydi, – deydi Sanobar Tillayeva. – Issiqxonamizda 5 kishi doimiy qoʻshimcha ish bilan taʼminlangan. Oʻtgan yili 20 million soʻm daromad qildik. Aslida, gap mablagʻda emas, oilaviy mehnat qilsang, hovling yashnab tursa, buning tarbiyaviy ahamiyati katta.

В Сайхунабадском районе Сырдарьинской области состоялся мастер-класс для домохозяек на тему "Приусадебный участок – источник дохода".
В мероприятии, организованном совместно Движением предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партией Узбекистана и областным советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и местных Кенгашей народных депутатов, ответственные лица областных, городских и районных комитетов женщин, отделов научно-практического исследовательского центра "Оила", специалисты по работе с женщинами и укреплению духовно-нравственных ценностей в семье.
Отмечалось, что работа, осуществляемая в нашей стране по обеспечению занятости женщин, в частности домохозяек, целевым, доходным социальным трудом в рамках программы "Каждая семья – предприниматель", дает ожидаемые результаты. За счет эффективного использования приусадебного участка повышается благосостояние семей.
Член партийной фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Гулшана Худоёрова подробно рассказала о сути и содержании программы "Каждая семья – предприниматель". Изучен опыт семей района, получающих неплохой доход с приусадебного участка. Домохозяйка Санобар Тиллаева провела на своем приусадебном участке мастер-класс по выращиванию лимонов и зелени на 12 сотках теплицы.
– Трудящегося человека минует бедность, – говорит С.Тиллаева. – В нашей теплице дополнительной работой обеспечены 5 человек. В прошлом году мы получили 20 миллионов сумов прибыли. Честно говоря, дело даже не в деньгах. Совместный семейный труд имеет большое воспитательное значение.