Moʻynoq yangi qiyofaga kirmoqda
Prezidentimiz 2018 yil 15-16 noyabr kunlari Qoraqalpogʻiston Respublikasiga tashrifi davomidashahar va tumanlar qiyofasini tubdan yangilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash, xorijiy investorlarni keng jalb qilish, aholiga barcha qulayliklarni yaratish borasida muhim vazifalar belgilab bergan edi.
Xususan, Moʻynoq tumanini kompleks rivojlantirish dasturi qabul qilinib, 2019-2021yillarda jami 1 trillion 485 milliard soʻmlik qurilish-rekonstruksiya ishlarini amalga oshirish koʻzda tutilmoqda. Shundan joriy yilda 40 ta ijtimoiy soha obyektida bunyodkorlik ishlari bajariladi. Hozirda amfiteatr, madaniyat saroyi, sport kompleksi, Yoshlar markazi kabi obyekt va koʻp qavatli turar-joylar qurilmoqda. Markaziy koʻchalardagi yoʻllarni taʼmirlash, elektr energiyasi, ichimlik suvi va tabiiy gaz tarmoqlarini yangilash, obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlariga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda.
- Orol muzeyi binosini qurmoqdamiz, - deydi “Beruniy Agroqurilish” MCHJ ish yurituvchisi Yusufboy Nurullayev. - Ayni paytda temir-beton va gʻisht terish ishlari qizgʻin bajarilyapti. Yangi muzey binosi mustaqilligimizning 28 yillik bayrami arafasida foydalanishga topshiriladi. Ushbu maskanga kelgan turistlar koʻrgazma zalidagi eksponatlar va 3D kinozalida Orol tarixi toʻgʻrisidagi filmlarni tomosha qiladi.

Муйнак приобретает новый облик
Президент страны во время своего визита в Республику Каракалпакстан 15-16 ноября 2018 года определил важные задачи по коренному обновлению облика городов и сел, поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, широкому привлечению иностранных инвесторов, созданию необходимых условий населению.
Принята программа комплексного развития Муйнакского района, предусматривающая проведение в 2019-2021 годах строительно-ремонтных работ на 1 триллион 485 миллиардов сумов. Из них в текущем году строительные работы будут проводиться на 40 объектах социальной сферы. В настоящее время начато строительство амфитеатра, Дворца культуры, спортивного комплекса, Центра молодежи и многоэтажных жилых домов. Отдельное внимание уделяется ремонту дорог центральных улиц, обновлению сетей питьевого водопровода и природного газопровода, благоустройству и озеленению.
- Мы возводим здание музея Арала, - говорит управляющий делами ООО "Беруни Агрокурилиш" Юсуфбой Нуруллаев. - Сейчас бетонируем и кладем кирпич. Здание нового музея будет сдано в эксплуатацию накануне празднования 28-летия независимости. Прибывающие сюда туристы смогут ознакомиться с экспонатами, а в 3D-кинозале посмотрят фильмы об Арале.