Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida 2 may kuni “Har bir oila – tadbirkor” dasturi ijrosini taʼminlash, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish borasidagi ishlar tahliliga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Maʼlumki, 2018 yil 7 iyunda Prezident qarori bilan “Har bir oila – tadbirkor” dasturi qabul qilingan va unda barcha tashkiliy, moliyaviy choralar belgilab berilgan edi. Joriy yil 7 martda bu boradagi yana bir muhim hujjat – davlatimiz rahbarining “Hududlarda aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Ushbu qarorga muvofiq, maqsadli jamgʻarmalardan qoʻshimcha 5 trillion soʻm mablagʻ yoʻnaltirildi. Umuman, tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash uchun joriy yilda tijorat banklari orqali barcha hududlarga 6 trillion 200 milliard soʻm yoki 700 million dollardan ziyod mablagʻ ajratildi.
Yigʻilishda ushbu mablagʻlarni oʻzlashtirish qoniqarsiz ekani yoki oʻz holiga tashlab qoʻyilgani taʼkidlandi. Jumladan, mart-aprel oylarida tikuvchilik, hunarmandchilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilikni rivojlantirish, yengil konstruksiyali issiqxonalar qurish, maishiy xizmatlarni yoʻlga qoʻyish uchun yillik mablagʻlarning 19 foizi ajratilgan, xolos.
– Bu raqamlar tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash, pul ajratish uchun masʼul boʻlgan rahbarlar yil yakunini kutib oʻtirganidan dalolat beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Oqibatda aholi, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb qilish, bandligini taʼminlash, oilalarning moddiy farovonligini yaxshilash kechikmoqda.
Kreditlar ajratish va oʻzlashtirishni jadallashtirish, sektorlar rahbarlari, tijorat banklari va jamoat tashkilotlarining bu boradagi masʼuliyatini oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Kam taʼminlangan oilalarga alohida eʼtibor bergan holda ularni tadbirkorlikka oʻrgatish talab darajasida emasligi qayd etildi.
Yigʻilishda Oilaviy tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash markazlari faoliyati tahlil qilinib, ularga yuklatilgan vazifalar – boʻsh turgan maydonlarni qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirish, binolarni ishlab chiqarish va xizmatlarni yoʻlga qoʻyish uchun tadbirkorlarga ajratish ishlari yetarli darajada tashkil etilmagani koʻrsatib oʻtildi.
“Har bir oila – tadbirkor” dasturi ijrosi joylarda mutlaqo qoniqarsiz tashkil etilgani uchun Respublika komissiyasi rahbarlari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari hamda Markaziy bank hududiy boshqarmalari rahbarlari ogohlantirildi.
Videoselektor yigʻilishida mazkur dastur ijrosini sifatli taʼminlash uchun zarur chora-tadbirlar belgilab berildi.
Dastur ijrosini joylarda taʼminlash uchun har bir hududga bevosita respublikadan masʼullar biriktiriladi. Ular viloyat va tumanlarga shaxsan borib, ishlar holatini joyida oʻrganadi. Toʻrtta sektor rahbarlari bilan dasturni sifatli amalga oshirish choralarini koʻradi.
Imtiyozli kreditlarga ehtiyojni aniqlash boʻyicha uyma-uy yurish tizimi yoʻlga qoʻyiladi. Bunga iqtisodiy kompleks xodimlari bilan birga Xalq qabulxonalarining joylardagi xodimlari, mahalla raislari, xotin-qizlar qoʻmitasi, Yoshlar ittifoqi va kasaba uyushmalari vakillari jalb etiladi.
Prezidentimiz sarflangan mablagʻ yaxshi samara berishi, oilalarga farovonlik olib kirishi uchun uni maqsadli ajratish zarurligini taʼkidladi. Shu bois joylardagi sektorlar rahbarlari murojaat qilgan har bir tadbirkorga roʻyxat asosida kredit ajratilishi va maqsadli foydalanilishi uchun masʼul boʻladi. Viloyat, shahar va tumanlar hokimlarining birinchi oʻrinbosarlari hamda soliq idoralari rahbarlari dastur doirasidagi tovarlarning oʻz muddatida va sifatli yetkazib berilishiga koʻmaklashadi.
Tadbirkorlikni rivojlantirishda hududlarning oʻziga xos xususiyatlari, anʼanaviy hunarmandlik yoʻnalishlarini inobatga olish ham muhim. Misol uchun, Rishton tumanida kulolchilik, Margʻilonda ipakchilik, Chustda doʻppidoʻzlik va pichoqchilik, Oltiariqda bogʻdorchilik va uzumchilik yoʻnalishlari uchun zamin bor. Shu kabi imkoniyatlardan foydalanib, “bir mahalla – bir mahsulot” tamoyili asosida tadbirkorlikni rivojlantirish zarurligi taʼkidlandi.
Oʻz biznesini yoʻlga qoʻyish istagi koʻpchilikda bor. Lekin buning uchun zarur uskunani qayerdan olishni hamma ham bilavermaydi. Shu bois yigʻilishda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda har bir hududda doimiy ishlovchi mini-texnologiyalar koʻrgazmalarini tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Davlat veterinariya qoʻmitasiga zotli chorva mollarini olib kelish va aholiga yetkazib berish vazifasi topshirildi.
Ommaviy axborot vositalari orqali oilaviy tadbirkorlikni targʻib qilish, muvaffaqiyatli tadbirkorlar faoliyatini yoritish, sektorlar va mahallalarda seminarlar oʻtkazish lozimligi qayd etildi.
Mutasaddilar qilinadigan ishlar yuzasidan “Har bir oila – tadbirkor” dasturi ijrosi va yigʻilishda qayd etilgan vazifalar boʻyicha axborot berdi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 мая состоялось видеоселекторное совещание, посвященное организации качественного исполнения программы "Каждая семья - предприниматель" и анализу проводимой работы по широкому привлечению населения к предпринимательству.
Как известно, программа "Каждая семья - предприниматель" была принята постановлением Президента от 7 июня 2018 года, в котором определены все необходимые для ее реализации организационные и финансовые меры. 7 марта текущего года был принят еще один важный документ в этом направлении - постановление Президента "О дополнительных мерах по широкому привлечению населения к предпринимательству и развитию семейного предпринимательства в регионах".
В соответствии с этим постановлением из целевых фондов направлено дополнительно 5 триллионов сумов. В целом на поддержку предпринимательских инициатив в текущем году через коммерческие банки по стране выделены финансовые ресурсы на 6 триллионов 200 миллиардов сумов, или в эквиваленте более 700 миллионов долларов.
На совещании отмечено, что процесс освоения этих средств идет неудовлетворительно или вовсе пущен на самотек. Так, в марте-апреле на развитие швейного производства, ремесленничества, птицеводства, рыбоводства и пчеловодства, строительство теплиц легкой конструкции, налаживание оказания бытовых услуг выделено лишь 19 процентов от предусмотренных на эти цели средств.
– Эти цифры свидетельствуют о том, что руководители, ответственные за развитие предпринимательства и выделение денег, дожидаются окончания года, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Вследствие этого замедляются темпы привлечения населения, особенно молодежи и женщин, к предпринимательству, обеспечения их занятости и роста материального благополучия семей в целом.
Даны поручения по активизации выдачи и освоения кредитов, повышению ответственности руководителей секторов, коммерческих банков и общественных организаций.
Отмечалось, что работа по вовлечению населения в предпринимательство с акцентом на малообеспеченные семьи проводится не на должном уровне.
На совещании проанализирована деятельность центров по поддержке семейного предпринимательства и указано, что не выполняются возложенные на них задачи, включая выделение предпринимателям неиспользуемых площадей и зданий под выращивание сельхозпродукции, для налаживания производства и оказания услуг.
За совершенно неудовлетворительный уровень организации исполнения программы "Каждая семья - предприниматель" на местах предупреждены руководители соответствующей республиканской комиссии, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также руководители территориальных управлений Центрального банка.
На совещании определены необходимые меры по обеспечению качественного исполнения программы.
Так, для организации реализации программы непосредственно на местах за каждым регионом будут закреплены ответственные лица республиканского уровня. Они лично посетят области и районы, изучат положение дел. Совместно с руководителями четырех секторов примут меры по качественному исполнению мероприятий программы.
Будет налажена система подворного обхода для уточнения потребности в льготных кредитах. К этому процессу наряду с сотрудниками экономического комплекса будут привлечены работники народных приемных на местах, председатели махаллей, представители Комитета женщин, Союза молодежи и профсоюзов.
Для того, чтобы выделенные средства дали ощутимый результат, служили благополучию семей, необходимо выделять их целенаправленно, отметил Президент. В связи с этим руководители секторов на местах будут нести ответственность за выделение кредитов и их целевое использование. Первые заместители хокимов областей, городов и районов, а также руководители налоговых органов будут содействовать своевременной и качественной доставке товаров в рамках программы.
При развитии предпринимательства важно также учитывать специфику регионов, традиционные для определенного района направления ремесленничества. К примеру, это керамика в Риштане, шелководство в Маргилане, изготовление тюбетеек и ножей в Чусте, садоводство и виноградарство в Алтыарыкском районе. Отмечена необходимость развивать предпринимательство с учетом принципа "одна махалля - один вид продукции".
Желание наладить собственный бизнес есть у многих. Однако не все знают, откуда взять необходимое оборудование. В связи с этим на совещании Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента при сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой поручено организовать в каждом регионе постоянно действующие выставки мини-технологий.
На Государственный комитет ветеринарии возложена задача доставить населению породистый скот.
Указано на необходимость пропаганды семейного предпринимательства через средства массовой информации, освещения деятельности успешных предпринимателей, проведения бизнес-семинаров.
Ответственные лица представили информацию о ходе реализации программы “Каждая семья - предприниматель” и дальнейшей работе по исполнению данных на совещании поручений.