Besh tashabbus - beshimkoniyat
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha beshta muhim tashabbus Navoiy viloyatida ham keng targ‘ib qilinmoqda.
Navoiy shahridagi “Ma’rifat bog‘i”da5 mingdan ortiq yoshlarni besh maqsadda birlashtirgan loyiha viloyat hokimligi, Xalq ta’limi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi hamda qator tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
Tadbirda yoshlar tomonidan sahnalashtirilgan teatr tomoshalari, kuy-qo‘shiqlar ijrosi, ularning ijodiga oid hunarmandchilik, rassomchilik san’ati namunalari namoyish etildi.

Выдвинутые главой нашего государства пять важных инициатив по налаживанию работы в общественной, духовно-просветительской сфере на основе новой системы широко пропагандируются и в Навойиской области.
В "Саду просвещения" города Навои проводился объединивший более 5 тысяч молодых людей проект по пяти целям, организованный хокимиятом области совместно с областным управлением народного образования, Союзом молодежи Узбекистана и другими организациями.
На мероприятии были представлены театрализованные представления, исполнены песни и танцы, продемонстрированы образцы художественного творчества, изделия ремесленничества.