O`zbekistonda turistik mahallalar, qishloqlar va ovullar paydo bo`ladi
Yaqin kelajakda O`zbekistonda Turizm mahallalari, Turizm qishloqlari hamda Turizm ovullari paydo bo`ladi. Bu haqda Prezidentning "O`zbekiston Respublikasida turizm sohasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to`g`risida"gi Farmonida ko`zda tutilgan.
Bosh vazir o`rinbosari Aziz Abduhakimov Prezidentning mazkur farmoni yuzasidan jurnalistlarga batafsil ma`lumot berar ekan, 2019 yilning 1 noyabridan boshlab Turizmni rivojlantirish davlat qo`mitasi eng yuqori turizm salohiyatga ega bo`lgan fuqarolar yig`inlari (shaharcha, qishloq, ovullar hamda shahar, shaharcha, qishloq va ovullarning mahallalari) ro`yxatini shakllantira boshlashini qayd etdi.
Fuqarolar yig`inlari hududlarida 20 tadan kam bo`lmagan oilaviy mehmon uylari yaratilgan va sayyohlar uchun kamida 5 xil xizmat turi (yashash va/yoki ovqatlantirish xizmatlaridan tashqari) ko`rsatilgan taqdirda, ularga "Turizm mahallasi", "Turizm qishlog`i" yoki "Turizm ovuli" maqomi beriladi.
2020 yildan boshlab ushbu maqom berilgan fuqarolar yig`ini "Obod qishloq" va "Obod mahalla" davlat dasturlariga kiritiladi.

В Узбекистане появятся туристические махалли, кишлаки и аулы
Всем известно, что традиции, культура и образ жизни местного населения являются мощным туристическим потенциалом, и важно это не потерять.
С 1 ноября Государственный комитет по развитию туризма начнет формировать перечень сходов граждан (поселков, кишлаков, аулов, а также махаллей городов, поселков, кишлаков и аулов), обладающих наибольшим туристским потенциалом. Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан». Населенным пунктам имеющие не менее 20 семейных гостевых домов и оказывающие не менее 5 видов услуг для туристов (за исключением услуг по проживанию и питанию) будет присваиван статус «Туристская махалля», «Туристский кишлак» или «Туристский аул». В 2020—2021 годах до 5 сходов граждан, которым присвоен «туристский» статус, будут в приоритетном порядке включены в государственные программы «Обод кишлок» и «Обод махалла».