Aholini uy-joy bilan taʼminlash boʻyicha yangi tizim joriy etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-oktyabr kuni aholini uy-joy bilan taʼminlash va ipoteka bozorini rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Eslatib oʻtish joizki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 21-oktyabrdagi “2017-2021 yillarda qishloq joylarda yangilangan namunaviy loyihalar boʻyicha arzon uy-joylar qurish dasturi toʻgʻrisida”gi qarori, oradan bir oy oʻtib, yaʼni 22-noyabrda “2017-2020 yillarda shaharlarda arzon koʻp kvartirali uylarni qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Koʻrinib turibdiki, endilikda qishloqlar ham, shaharlar ham ulkan bunyodkorlik ishlari bilan qamrab olindi. Hamma joyda uylar qurilishi jadal tus oldi.
2016-yilda davlat dasturlari doirasida qishloqlarda 13 mingta turar joy, tadbirkorlar tomonidan 13 ming 189 xonadonli uy qurilgan boʻlib, buning uchun 4 trillion 330 milliard soʻm sarflangan. 2017-yilda esa davlat dasturlari doirasida qariyb 29 mingta, jumladan, qishloqlarda 20,3 mingta, shaharlarda 8,5 mingga yaqin turar joy qad koʻtargan. Shuningdek, tadbirkorlar tomonidan 16 mingdan ziyod xonadonli uy qurilgan. Yaʼni, umumiy hisobda qariyb 45 mingta uy-joy barpo etilib, buning uchun 6,2 trillion soʻm sarflangan.
Oʻtgan yili bunyodkorlik koʻlami yanada kengaydi. Xususan, davlat dasturlari doirasida 42,2 mingta, jumladan, qishloqlarda 25,3 mingta, shaharlarda qariyb 17 ming turar joy, tadbirkorlar tomonidan jami 19,7 ming kvartiradan iborat uylar qurilgan. Yaʼni, qariyb 62 mingta uy-joy barpo etilib, 12 trillion 130 milliard soʻm sarf-xarajat qilingan.
Joriy yilning oʻtgan davrida davlat dasturlari doirasida qariyb 30 mingta, jumladan, qishloqlarda 15 mingdan ziyod, shaharlarda 15 mingga yaqin turar joy, tadbirkorlar tomonidan esa jami 19,5 ming xonadonni oʻz ichiga olgan uylar barpo etilgan. Umumiy hisobda qariyb 49,5 ming uy-joy qurilib, buning uchun 12 trillion 24 milliard soʻm yoʻnaltirilgan.
Hisob-kitoblarga koʻra, xalqimiz ehtiyojini toʻla qondirish uchun har yili 145 ming xonadondan iborat uylar qurish kerak. Buning uchun esa, qariyb 30 trillion soʻm zarur boʻladi. Bu mablagʻ davlat byudjetining 23 foizidan ziyodini tashkil etadi.
Oʻz-oʻzidan ayonki, davlat byudjetining buncha qismini birgina shu sohaga ajratib boʻlmaydi. Shuningdek, davlat xususiy sektor ishtirokisiz aholi ehtiyojini toʻla qondirishi qiyin. Shu bois, yigʻilishda ipoteka tizimiga bosqichma-bosqich bozor mexanizmlarini joriy etish, sohada xususiy sektorning oʻrnini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Yangi tizimga muvofiq, koʻp qavatli uy-joy qurilishi tadbirkorlik subyektlari tomonidan amalga oshiriladi. Davlat tomonidan yer va ipoteka krediti uchun banklarga mablagʻ ajratiladi.
Uy-joylar narxining oshib ketmasligi va hamyonbop boʻlishini taʼminlash boʻyicha ham zarur choralar koʻriladi. Xususan, 2020-yildan boshlab 16 mingta oilaga boshlangʻich badal va kredit foiz xarajatlari uchun byudjetdan subsidiya ajratiladi. Ushbu subsidiyalar orqali uylar boshlangʻich badalining 10 foizi hamda Toshkent shahri uchun 12 foiz, qolgan shaharlarda 10 foizdan yuqori kredit foizlari qoplab beriladi. Mazkur yangi tizim kelasi yildan Andijon, Namangan, Fargʻona, Buxoro, Samarqand, Toshkent viloyatlarida va poytaxtimizda tajriba tariqasida joriy etiladi. Qolgan hududlarda eski tartib saqlanib qolib, yangi tizim unga raqobatchi boʻladi.
Yigʻilishda uy-joylarni tanlashda haqiqatan muhtoj oilalarni tanlab olish mezonlari yoʻqligi, tanish-bilishchilik va suiisteʼmol holatlari borligi tanqid qilindi.
Mutasaddilarga kam taʼminlangan oilalarni tanlashning shaffof mezonini ishlab chiqish, Iqtisodiyot va sanoat vazirligining tuman (shahar) boʻlimlarida Doimiy ishchi komissiyalari tuzish boʻyicha topshiriq berildi. Komissiyada bank, moliya, soliq, mahalla va boshqa idoralar vakillari ishtirok etishi, uylarni berish keng jamoatchilik bilan muhokama qilinishi zarurligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda qishloqlarda uy-joy qurish tizimini isloh qilish masalasiga ham eʼtibor qaratildi. Bu borada ham raqobat va sifat boʻlishi uchun buyurtmachi funksiyasi “Qishloq qurilish invest” injiniring kompaniyasidan bosqichma-bosqich xususiy sektorga oʻtkazilishi belgilandi. 2020-yilda 12 mingta uy-joydan 8 mingtasi amaldagi tartib boʻyicha, 4 mingtasi xususiy sektor tomonidan qurilishi koʻzda tutilgan. Shu munosabat bilan Moliya vazirligi hamda Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga uy-joylarni xususiy sektor tomonidan qurishning yangi tartibini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Uylar narxini tushirish va sifatini oshirish uchun innovatsion qurilish materiallaridan keng foydalanish zarurligi taʼkidlandi. Masalan, gʻisht oʻrniga gazobeton va penobetondan foydalanilsa, ishlab chiqarishda gaz sarfi 8 barobar kamayadi hamda issiqlik saqlash 5 barobar oshadi.
Yigʻilishda, shuningdek, shaharsozlik normalarini takomillashtirish, qishloqlarda qurilayotgan uylarni muhandislik infratuzilmasiga ulash, ekin yerlariga oʻzboshimchalik bilan uy-joy qurilishining oldini olish va muhofazasini kuchaytirish masalalari ham muhokama qilinib, zarur chora-tadbirlar koʻrsatib oʻtildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 октября провел совещание по вопросам обеспечения населения жильем и развития ипотечного рынка.
Следует напомнить, что 21 октября 2016 года Президент Республики Узбекистан принял постановление “О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы”, месяц спустя – 22 ноября того же года – “О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы”. В соответствии с этими документами широкомасштабная созидательная работа охватила и села, и города страны. Повсеместно развернулось масштабное строительство жилья.
В 2016 году в сельской местности было построено 13 тысяч домов в рамках государственных программ, частным сектором – многоэтажных домов на 13 тысяч 189 квартир. На эти цели было направлено 4 триллиона 330 миллиардов сумов. В 2017 году в рамках государственных программ возведено почти 29 тысяч единиц жилья, в том числе 20,3 тысячи - в селах и около 8,5 тысячи - в городах. Вместе с тем предпринимателями построены многоэтажные дома на более чем 16 тысяч квартир. В общей сложности было возведено почти 45 тысяч домов на сумму 6,2 триллиона сумов.
В прошлом году масштабы созидательной работы расширились. В рамках государственных программ построено 42,2 тысячи единиц жилья, в том числе 25,3 тысячи - в селах и почти 17 тысяч - в городах, частным сектором возведены многоэтажные дома на 19,7 тысячи квартир. На строительство почти 62 тысяч домов было направлено 12 триллионов 130 миллиардов сумов.
За минувший период 2019 года возведено почти 30 тысяч домов в рамках государственных программ, включая более 15 тысяч – в сельской местности и около 15 тысяч – в городах, предпринимателями построены многоэтажные дома на 19,5 тысячи квартир. На строительство в общей сложности 49,5 тысячи домов направлено 12 триллионов 24 миллиарда сумов.
По расчетам, для полного удовлетворения потребности населения в жилье необходимо ежегодно строить 145 тысяч квартир. На это требуется почти 30 триллионов сумов, что составляет более 23 процентов государственного бюджета.
Естественно, выделение значительной части государственного бюджета на одну лишь жилищную сферу нецелесообразно. Более того, без участия частного сектора государству сложно полностью обеспечить потребность населения в жилье. В связи с этим на совещании обсуждены вопросы поэтапного внедрения рыночных механизмов в систему ипотечного кредитования, повышения роли частного сектора в жилищном строительстве.
Новая система предусматривает порядок, в соответствии с которым возведение многоэтажного жилья будет осуществляться субъектами предпринимательства. Государством будет выделяться земля, а также средства банкам для ипотечных кредитов.
Будут приняты необходимые меры по недопущению роста цен на жилье и обеспечению его доступности. Так, начиная с 2020 года 16 тысячам семей из бюджета будут выделены субсидии на внесение начального взноса и оплату процентов по кредиту. Посредством субсидий заемщикам будут покрываться 10 процентов начального взноса, а также проценты по кредитам в части, превышающей 12 процентов в городе Ташкенте и 10 процентов в остальных городах. Эта новая система будет внедрена в качестве эксперимента в Андижанской, Наманганской, Ферганской, Бухарской, Самаркандской, Ташкентской областях и в городе Ташкенте. В остальных регионах сохранится действующая система, она будет конкурировать с новой.
На совещании подвернуто критике отсутствие четких критериев отбора реально нуждающихся в жилье семей, наличие злоупотреблений в этой процедуре.
Ответственным лицам поручено разработать прозрачные критерии отбора малообеспеченных семей, формирования постоянных рабочих комиссий в районных (городских) отделах Министерства экономики и промышленности. В состав комиссий должны входить представители банков, финансовых, налоговых, махаллинских и других ведомств, вопрос выделения домов должен решаться путем широкого общественного обсуждения, отмечалось на совещании.
Отдельное внимание уделено реформированию жилищного строительства в сельской местности. Чтобы и в этой сфере были конкуренция и, как следствие, качество, функция заказчика будет поэтапно передана от инжиниринговой компании “Кишлок курилиш инвест” частному сектору. В 2020 году 8 тысяч из 12 тысяч домов будут построены по действующему порядку, остальные 4 тысячи – частным сектором. Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности поручено разработать новый порядок строительства жилья частным сектором.
Отмечена необходимость широкого использования инновационных строительных материалов для снижения стоимости и повышения качества жилья.
К примеру, использование газобетона и пенобетона вместо кирпича позволит восьмикратно снизить расход газа при производстве и пятикратно увеличить теплоемкость.
На совещании рассмотрены также вопросы совершенствования градостроительных норм, подключения возводимых в селах домов к инженерным коммуникациям, предотвращения самовольного строительства жилья на посевных площадях, усиления охраны таких участков, поставлены соответствующие задачи.
По обсужденным на совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц и определены приоритетные задачи на перспективу.