Hurmatli askar va serjantlar, ofitser va generallar, Qurolli Kuchlarimiz faxriylari! Qadrli yurtdoshlar!
Oʻz hayotini Vatanni himoya qilishdek eng ulugʻ va olijanob ishga bagʻishlagan siz, azizlarni, butun xalqimizni Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 28 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu qutlugʻ ayyomda barchamiz avvalo oʻz jangovar postida doimo hushyor va sergak turib, yurtimiz sarhadlarini koʻz qorachigʻidek asrab kelayotgan mard va jasur, sodiq oʻgʻlonlarimizni, fidoyi ota-bobolarimizni, haqiqiy vatanparvar insonlarni sharaflab, ularning shaʼniga eng ezgu tilaklarimizni izhor etamiz.
Ana shunday botir va jonkuyar farzandlarni tarbiyalab voyaga yetkazgan hurmatli ota-onalarga, harbiy xizmatchilarimizga oʻz muqaddas burchini ado etishda hamisha togʻdek tayanch boʻlib kelayotgan ularning oila aʼzolariga chuqur minnatdorchilik bildiramiz.
Armiyamizning kuch-qudrati harbiy xizmatchilar bilan butun jamiyatimizning birligi va hamjihatligida, desak, ayni haqiqatni aytgan boʻlamiz.
Mana shunday buyuk maʼnaviy qudrat manbai bor ekan, hech qanday yovuz kuch Oʻzbekiston mustaqilligiga, tinch va osuda hayotimizga raxna sololmaydi, bizni demokratik oʻzgarishlar yoʻlidan ortga qaytara olmaydi.
Muhtaram doʻstlar!
Vatanimiz mustaqilligi, xalqimizning tinch, erkin va farovon hayotining mustahkam kafolati boʻlgan Oʻzbekiston Qurolli Kuchlari oʻtgan 28 yilda gʻoyat murakkab va ayni paytda shonli shakllanish yoʻlini bosib oʻtdi.
Ayniqsa, keyingi yillarda olib borilayotgan tub islohotlar natijasida milliy armiyamiz har qanday xavf-xatarga munosib zarba bera oladigan qudratli, tezkor va samarali kuchga aylanib bormoqda.
Mintaqamizda ochiqlik va milliy manfaatlarni oʻzaro hisobga olish tamoyillariga asoslangan yangi siyosatni amalga oshirish doirasida Qurolli Kuchlarimiz Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlaridagi hamkasblari bilan yaqin sheriklik aloqalarini oʻrnatdi va mustahkamlamoqda. Soʻnggi yillarda biz bir qator qoʻshma oʻquv mashgʻulotlarini birgalikda oʻtkazdik. Shuningdek, yuqori darajadagi harbiy delegatsiyalarning tashriflarini tashkil etdik, tezkor va jangovar tayyorgarlik borasida tajriba almashdik.
Bizning tobora kuchayib borayotgan bunday hamkorligimiz bugungi kunda mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni, Markaziy Osiyo deb atalmish umumiy uyimizda tinchlik va osoyishtalikni taʼminlashning muhim omiliga aylanib bormoqda.
Dunyodagi eng yuksak standartlar darajasida tashkil etilgan uzluksiz harbiy taʼlim tizimi izchil rivojlanmoqda. Hozirgi paytda yangitdan tuzilgan, mohiyat eʼtibori bilan noyob boʻlgan Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti mamlakatimizning zamonaviy oliy taʼlim muassasalari qatoridan munosib joy egalladi.
Shu bilan birga, boshqaruvning tezkor-strategik boʻgʻinida xizmat qiladigan ofitser kadrlarni tayyorlaydigan yangi fakultet tashkil etildi, Qurolli Kuchlar akademiyasida qoʻshimcha taʼlim infratuzilmalari foydalanishga topshirildi. Maxsus vazifalarni bajaradigan boʻlinmalar uchun harbiy xizmatchilar tayyorlaydigan oʻquv markazini tashkil etish jarayoni nihoyasiga yetkazilmoqda.
Milliy gvardiyaning Harbiy-texnik instituti faoliyatini takomillashtirish boʻyicha katta ishlar olib borilmoqda.
Jangovar tayyorgarlikning modernizatsiya qilingan, moslashuvchan tizimini joriy etish bilan uygʻun holda, Qurolli Kuchlarning yangi tashkiliy tuzilmaga oʻtkazilishi milliy armiyamizning jangovar tayyorgarligi va jangovar qobiliyatini bir necha barobar oshirdi.
Bugungi kunda bizning harbiylarimiz oʻzlarining professional tayyorgarlik darajasi boʻyicha jahondagi yetakchi mamlakatlar armiyalarining harbiy xizmatchilaridan aslo qolishmasligini soʻzda emas, amalda isbotlamoqda. Xalqaro harbiy oʻquv musobaqalarida, armiyalar oʻrtasidagi va sport bellashuvlarida Oʻzbekiston vakillari oʻzlarining mahorati, ruhan baquvvatligi, gʻalabaga boʻlgan irodasini namoyon etmoqda, buyuk ajdodlarimizning munosib vorislari ekanliklarini yaqqol koʻrsatmoqda.
Hech shubhasiz, bularning barchasi butun Oʻzbekiston xalqida, ayniqsa, yoshlarimizda milliy armiyamiz bilan faxrlanish tuygʻusini, Vatan himoyachisidek sharafli kasbga hurmat-ehtirom hissini uygʻotmoqda.
Milliy armiyamizni qurol-yarogʻ va boshqa zarur vositalar bilan taʼminlashga qodir boʻlgan mudofaa-sanoat kompleksimizni yanada rivojlantirish boʻyicha vazifalar bosqichma-bosqich hal qilinmoqda.
Chirchiq aviatsiya taʼmirlash zavodi va jangovar oʻq-dorilar ishlab chiqaradigan korxonaning modernizatsiya qilingani va texnik qayta jihozlangani bunga yaqqol misol boʻla oladi, ularda qayta tashkil etilgan ilmiy-texnik salohiyat esa mazkur tarmoqlarda ilmiy-ishlab chiqarish klasterlarini shakllantirishning asosiga aylanib bormoqda.
Iqtisodiyotning toʻlaqonli mudofaa sektorini shakllantirish boʻyicha amalga oshirayotgan ishlarimiz yaqin istiqbolda nafaqat milliy armiyamizni qurol-yarogʻ va texnika bilan taʼminlash, balki qoʻshimcha ish oʻrinlari yaratish, shuningdek, mamlakatimiz iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish imkonini ham beradi.
Xalq va armiya oʻrtasida ishonchli koʻprikka aylangan harbiy-maʼmuriy sektorlar faoliyatida muayyan yutuqlar koʻzga tashlanmoqda. Ushbu sektorlar tashkil etilganidan buyon “Xalq va armiya – bir tanu bir jondir” degan shior ostida harbiy infratuzilmalarni modernizatsiya qilish va toʻplanib qolgan ijtimoiy muammolarni hal etish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi.
Harbiy shaharchalar zamonaviy qiyofaga ega boʻldi, moddiy taʼminot xizmatlari sohasiga autsorsing tizimi joriy etildi. Oʻtgan uch yil davomida 8 mingdan ziyod harbiy xizmatchilar oilalarini qulay va shinam kvartiralar bilan taʼminlash uchun 275 ta koʻp qavatli uy-joy barpo etildi, harbiy xizmatchilarning ayollari uchun qariyb 600 ta yangi ish oʻrni yaratildi, 1 ming 900 nafar harbiy pensioner ishga joylashtirildi.
Armiyamiz unib-oʻsib kelayotgan yosh avlodni vatanparvarlik va ona yurtga muhabbat, milliy qadriyat va anʼanalarimizga hurmat, shonli tariximizni chuqur bilish ruhida tarbiyalash borasidagi ishlarga faol kirishganini alohida qayd etishni istardim. “Vatanparvar” va “Faxriylar” singari tashkilotlar, shuningdek, Mudofaa vazirligi qoshidagi Jamoatchilik kengashi yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalashni yanada kuchaytirish hamda ularda faol fuqarolik pozitsiyasini shakllantirish boʻyicha gʻoyat zarur boʻlgan ishlarni birgalikda davom ettiradi, deb ishonaman.
Shu oʻrinda Qurolli Kuchlar faoliyati ustidan fuqarolik nazoratini kuchaytirish zarurligini taʼkidlamoqchiman. Bugungi kunda mamlakatimiz parlamenti oʻzining kengaytirilgan vakolatlari doirasida “Mudofaa doktrinasi toʻgʻrisida”gi qonun va mudofaa sohasidagi boshqa huquqiy hujjatlar ijrosini nazorat qilmoqda. Oʻtgan yili Oliy Majlis Senati tomonidan Qurolli Kuchlarning qurilishi va rivojlanishi, Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy xizmatni oʻtashiga doir dolzarb masalalar yuzasidan harbiylashgan vazirlik va idoralar rahbarlarining maʼruzalari bir necha bor eshitilganini taʼkidlash lozim.
Jahondagi vaziyat shiddat bilan oʻzgarib, dunyoning ayrim mintaqalarida ahvol keskinlashib, xalqaro terrorizm va ekstremizm xavfi ortib borayotgani bizdan xalqaro va mintaqaviy vaziyatni har tomonlama tahlil va prognoz qilishni, mamlakatimiz xavfsizligi va barqarorligini taʼminlash, Qurolli Kuchlarimizning jangovar tayyorgarligi va salohiyatini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni koʻrishni talab etmoqda.
Davlat chegaralarini qoʻriqlash va himoya qilish tizimini yanada mustahkamlash, qoʻshinlarni boshqarish tizimini takomillashtirish, jangovar tayyorgarlikni tashkil etish samaradorligini oshirish, Qurolli Kuchlarni eng yangi qurol-yarogʻ va texnikalar bilan taʼminlash, mamlakatimiz mudofaa-sanoat kompleksini rivojlantirish boʻyicha faol olib borilayotgan ishlarni izchil davom ettirish zarur.
Biz yuqori malakali harbiy kadrlar tayyorlash, oʻquv-tarbiya jarayonlariga ilgʻor xorijiy tajribalarni, pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etishga, shuningdek, harbiy xizmatchilar, ularning oila aʼzolari hamda Qurolli Kuchlar faxriylarini ijtimoiy va huquqiy himoya qilishga bundan buyon ham birinchi darajali ahamiyat qaratamiz.
Vatanimizning mard va jasur himoyachilari!
Ushbu qutlugʻ bayram kunlarida hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligini nishonlash arafasida oʻz hayoti evaziga dunyo xalqlarining ozodligi va erkinligini saqlab qolishga erishgan gʻolib ajdodlarimizga yuksak hurmat va eʼtibor koʻrsatish qanchalik muhim ekanini barchamiz har qachongidan ham chuqur his etib,
bu borada katta amaliy ishlarni amalga oshirmoqdamiz.
Siz, hurmatli harbiy xizmatchilarga – askar va serjantlar, ofitser va generallar, Qurolli Kuchlarimiz faxriylariga Vatanimizga sidqidildan xizmat qilishdek sharafli vazifani ado etishda mustahkam sogʻlik, ulkan muvaffaqiyatlar, kuch-gʻayrat, oilalaringizga esa yangi – 2020-yilda fayz-baraka va baxt-saodat yor boʻlishini tilayman.

Праздничное поздравление в связи с 28-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины
Уважаемые солдаты и сержанты, офицеры и генералы, ветераны Вооруженных Сил! Дорогие соотечественники!
Искренне, от всей души поздравляю вас, посвятивших себя самому великому и благородному делу защиты Отечества и весь наш народ с 28-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины!
В этот знаменательный день, мы все, чествуя, прежде всего хранящих стоя на своих боевых постах как зеницу ока рубежи страны, мужественных, отважных и преданных сыновей, самоотверженных наших отцов и дедов, настоящих патриотов нашей Родины, выражаем в их честь самые добрые пожелания.
Выражаем глубокую признательность уважаемым родителям, воспитавшим и вырастившим таких храбрых и преданных детей, семьям военнослужащих, являющихся всегда их опорой при выполнении священного долга.
Будет правдой, если мы скажем, что сила и мощь нашей армии в единстве и солидарности военнослужащих и всего общества.
Пока у нас есть источник такой великой духовной мощи, никакая злая сила не сможет угрожать мирной и спокойной жизни, независимости Узбекистана и повернуть нас от пути демократических изменений.
Вооруженные Силы Узбекистана, являющиеся надежным гарантом независимости Родины, мирной и благополучной жизни народа, за 28 лет прошли непростой и при этом славный путь становления.
В особенности в результате проводимых в последние годы кардинальных реформ национальная армия становится мощной, мобильной и эффективной, способной достойно отразить любую угрозу.
В рамках реализации новой региональной политики, основанной на принципах открытости и взаимного учета интересов, наши Вооруженные Силы установили и укрепляют тесные партнёрские связи с коллегами из всех стран Центральной Азии. За последнее время, мы провели ряд совместных военных учений, а также обменялись визитами высоких военных делегаций, опытом в оперативной и боевой подготовке.
Наше подобное всё усиливающееся сотрудничество сегодня становится важным фактором обеспечения региональной безопасности и стабильности, мира в нашем общем Центральноазиатском доме.
Продолжает развиваться система непрерывного военного образования, организованная по самым высоким мировым стандартам. Достойное место в ряду современных высших образовательных учреждений страны сегодня занял вновь образованный, уникальный в своем роде Военный институт информационно-коммуникационных технологий и связи.
Наряду с этим, образован новый факультет подготовки офицеров оперативно-стратегического звена управления, введены в эксплуатацию дополнительные объекты образовательной инфраструктуры в Академии Вооруженных Сил. Завершается процесс создания Учебного центра по подготовке военнослужащих подразделений специального назначения. Большая работа проводится по совершенствованию деятельности Военно-технического института Национальной гвардии.
Переход на новую организационную структуру Вооруженных Сил в сочетании с внедрением модернизированной гибкой системы боевой подготовки, в несколько раз повысил боеготовность и боеспособность Армии.
Сегодня наши воины не на словах, а на деле доказывают, что по уровню своей профессиональной подготовки они не уступают военнослужащим армий ведущих стран мира. На международных учениях, армейских и спортивных состязаниях, представители Узбекистана демонстрируют свое мастерство, твердость духа, волю к победе, показывают себя достойными наследниками наших великих предков.
Все это без сомнения вызывает у всего населения Узбекистана, и в особенности у молодежи, чувство гордости за нашу армию и уважение к славной профессии защитника Родины.
Поэтапно решаются задачи по дальнейшему развитию нашего оборонно-промышленного комплекса, способного обеспечить национальную армию необходимым вооружением и другими средствами.
Яркими примерами этому являются модернизированные и технически перевооруженные Чирчикский авиаремонтный завод и предприятие по выпуску боеприпасов, а воссозданный в них научно-технический потенциал становится основой формирования научно-промышленных кластеров данных отраслей.
Проводимая нами работа по формированию полноценного оборонного сектора экономики в ближайшей перспективе позволит не только обеспечить национальную армию вооружением и техникой, но и создать дополнительные рабочие места, а также диверсифицировать экономику страны.
Наблюдаются значительные достижения в деятельности военно-административных секторов, ставших надежным «мостом» между народом и армией. С момента их создания проведена масштабная работа под девизом «Народ и армия – едины» по модернизации военной инфраструктуры и решению накопившихся социальных проблем.
Военные городки получили современный облик, введена система аутсорсинга в службы тылового обеспечения. За прошедшие три года в целях обеспечения более 8 тысяч семей военнослужащих комфортабельными квартирами возведено 275 многоэтажных домов, создано около 600 рабочих мест для жен военнослужащих, трудоустроено 1,9 тысяч военных пенсионеров.
Хотел бы особо отметить активное подключение армии к воспитанию подрастающего поколения в духе патриотизма и любви к Родине, уважения наших традиций и ценностей, знания своей славной истории. Уверен, что такие организации как «Ветеран», «Ватанпарвар», а также Общественный совет при Министерстве обороны продолжат крайне востребованную совместную работу по дальнейшему усилению военно-патриотического воспитания молодежи и формированию у них активной гражданской позиции.
Наряду с этим, хочу отметить необходимость усиления гражданского контроля над деятельностью Вооруженных Сил. В рамках своих расширенных полномочий Парламент сегодня контролирует реализацию Закона об Оборонной доктрине и других законодательных актов в сфере обороны. В прошлом году Сенатом Олий Мажлиса несколько раз проведены заслушивания докладов руководителей силовых министерств и ведомств по актуальным вопросам строительства и развития Вооруженных Сил, прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
Быстроменяющаяся ситуация в мире и усугубляющаяся обстановка в отдельных его регионах, возрастающие угрозы международного терроризма и экстремизма, требуют от нас всестороннего анализа и прогноза международной и региональной обстановки, принятия комплексных мер, направленных на обеспечение безопасности и стабильности страны, повышение боеготовности и боевого потенциала наших Вооруженных Сил.
Необходимо последовательно продолжить активную работу по дальнейшему укреплению системы охраны и защиты Государственной границы, совершенствованию системы управления войсками, повышению эффективности организации боевой подготовки, оснащению Вооруженных Сил новейшими образцами вооружения и техники, развитию оборонно-промышленного комплекса страны.
Мы и впредь первостепенное значение будем придавать подготовке высококвалифицированных военных кадров, широкому внедрению в учебно-воспитательный процесс передового зарубежного опыта, педагогических и информационно-коммуникационных технологий, а также усилению социальной и правовой защиты военнослужащих, членов их семей и ветеранов Вооруженных Сил.
Мужественные и отважные защитники нашей Родины!
В эти праздничные дни и в преддверии празднования 75-летия Победы во Второй мировой войне мы реализуем большую практическую работу и как никогда глубоко чувствуем, насколько важно высокое уважение и внимание к нашим предкам – победителям, сохранившим ценой своей жизни свободу народов мира.
Желаю всем военнослужащим – рядовым и сержантам, офицерам и генералам, ветеранам Вооруженных Сил крепкого здоровья, больших успехов, сил и энергии в деле служения Отчизне, а также счастья и благополучия вашим семьям в новом 2020 году!