Xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash muhim vazifa ​
Tumanda faoliyat ko‘rsatayotgan ishlab chiqarish korxonalari u qadar ko‘p emas. Shuning uchun aholi, xususan, xotin-qizlarni ish bilan ta’minlashda bir qator muammolar mavjud.
Ana shundan kelib chiqib viloyat hokimi tashabbusi bilan tumandagi qator mahallalarda tikuv-trikotaj, pillachilik yo‘nalishlarida yangi korxonalar barpo etish va ishga tushirish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Jumladan, joriy yilning birinchi choragida tumandagi 7 mahallada yangi ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushiriladi. Ularda asosan, yoshlar va xotin-qizlar mehnat qiladi.
Andijon viloyati hokimi Shuhratbek Abdurahmonovning Marhamat tumani xotin-qizlari bilan uchrashuvida ana shu masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Viloyat hokimi Prezidentimiz tashabbusi bilan aholining turmush sharoitini yanada yaxshilash, xalqimizning hayotdan rozi bo‘lib yashashini ta’minlash borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilayotgani, ayniqsa, xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, salomatligini mustahkamlash, bandligini ta’minlash, ularni qiynayotgan muammolarni hal etish masalalariga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
– Jamiyatimiz tomonidan Alitepa mahallasida 300 o‘rinli tikuv-trikotaj korxonasi ishga tushirilmoqda, – deydi "Baraka chevarlari" mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Nizomiddin Mullajonov. – Zamonaviy tikuv dastgohlari olib kelib o‘rnatildi. Nasib etsa, xotin-qizlar bayrami arafasida korxonamiz to‘la quvvat bilan ish boshlaydi. Bugungi kunga qadar 60 ga yaqin yoshlarni ishga qabul qildik, ularni ish jarayonlari bilan tanishtirayapmiz. Korxonamiz to‘la quvvat bilan ishga tushgach, ikki smenada 450 kishi doimiy ish o‘rniga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, joriy yilda O‘qchi, Sho‘rqaqir, Toshloq, Guliston, Durafshon, Yo‘lamatol mahallalarida ham yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish, 1 ming 300 yangi ish o‘rni yaratish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Viloyat rahbari uchrashuv davomida yangi korxonalarning rahbarlari bilan suhbatda ishchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish birinchi galdagi vazifa ekanini ta’kidlab, korxonalarni belgilangan muddatlarda ishga tushirish yuzasidan zarur tavsiya va topshiriqlar berdi.
Shu kunning o‘zida ko‘plab xotin-qizlar yaqin kunlarda o‘zlari yashayotgan hududlarda faoliyatini boshlaydigan korxonalarda ishlash bo‘yicha shartnoma imzoladi.
Viloyat hokimi tadbir qatnashchilarini qiziqtirgan barcha savollarga atroflicha javob qaytardi va Marhamatda aholining turmush farovonligini yuksaltirish, bandligini ta’minlashga qaratilgan bu kabi ibratli ishlar izchil davom ettirilishini ta’kidladi.

Трудоустройство женщин – важная задача
В Мархаматском районе Андижанской области проживают свыше 165 тысяч жителей. Более 85 тысяч из них – женщины.
В районе мало производственных предприятий, поэтому существуют проблемы, связанные с обеспечением населения, в частности женщин, работой.
В этой связи по инициативе хокима области в некоторых махаллях района осуществляется системная работа по созданию и введению в эксплуатацию новых швейно-трикотажных и шелководческих предприятий. Так, в первом квартале нынешнего года в 7 махаллях района будут введены в строй новые производственные мощности, где в основном будут трудиться молодые люди и женщины.
На встрече хокима Андижанской области Шухратбека Абдурахманова с женщинами Мархаматского района состоялся обмен мнениями по этим вопросам.
photo5334610133847747878.jpg
Хоким отметил, что по инициативе Президента страны проводится широкомасштабная работа по дальнейшему улучшению условий жизни населения, обеспечению удовлетворенности народа своей жизнью, в частности, особое внимание уделяется поддержке женщин, укреплению их здоровья, обеспечению занятости, решению волнующих вопросов.
– Нашим обществом в махалле Алитепа вводится в строй швейно-трикотажное предприятие на 300 мест, – говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью "Барака чеварлари" Низомиддин Муллажонов. – Здесь установлены современные швейные станки. Наше предприятие заработает на полную мощность в преддверии Международного женского дня. На сегодняшний день уже приняты на работу около 60 молодых людей, которые знакомятся с рабочим процессом. С запуском предприятия на полную мощность в две смены постоянную работу получат 450 человек.
Более того, в нынешнем году в махаллях Укчи, Шуркакир, Тошлок, Гулистон, Дурафшон, Йуламатол ведутся работы по запуску новых производственных мощностей, созданию 1300 новых рабочих мест.
photo5334676705840835708.jpg
В ходе встречи глава области побеседовал с руководителями новых предприятий и отметил, что их первоочередной задачей является создание благоприятных условий для рабочих. Хоким дал необходимые рекомендации и поручения касательно запуска предприятий в установленные сроки.
В этот же день многие женщины подписали договоры о трудоустройстве на предприятиях, которые в ближайшие дни начнут свою деятельность по месту их жительства.
Хоким области дал подробные ответы на все интересовавшие участников мероприятия вопросы и отметил, что в Мархаматском районе будет и впредь продолжена последовательная работа, направленная на повышение уровня жизни населения и обеспечение его занятости.