Oʻzbekiston xalqiga Navroʻz tabrigi
Aziz vatandoshlar! Muhtaram otaxon va onaxonlar, munis opa-singillar, qadrli aka-ukalar! Xalqimizning kelajagi, ishonchi va tayanchi boʻlgan navqiron yoshlar!
Avvalambor, barchangizni, koʻp millatli butun xalqimizni jonajon Oʻzbekistonimizga kirib kelgan Navroʻzi olam bilan chin qalbimdan samimiy tabriklab, yuksak hurmat va ehtiromimni, eng ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Hammamiz yaxshi bilamiz, Navroʻz tinchlikni, sihat-salomatlikni qadrlab, asrab-avaylab yashashga daʼvat etadi.
Tinchlik va sogʻliqni asrasak, qolgan narsalarga albatta erishamiz. Lekin hozirgi global dunyoda bu juda murakkab vazifa boʻlib qolayotganini barchamiz koʻrib-bilib turibmiz.
“Yil yilga oʻxshamaydi”, degan gap bejiz aytilmagan. Hayot hech qachon bir tekis kechmaydi. Hayot bor ekan, sinov bor, qiyinchilik bor.
Bu haqiqatni shu kunlarda yana-da chuqur his etmoqdamiz. Bugun koronavirus infeksiyasi degan jiddiy bir xavfga duch keldik. Davlatimiz, hukumatimiz bu xatarni tezroq bartaraf etish uchun barcha zarur choralarni koʻrmoqda.
Goʻzal diyorimizda yashayotgan, millati, tili va dinidan qatʼi nazar, barcha yurtdoshlarimiz yana-da jipslashib, har tomonlama tartib-intizomni saqlagan holda, yuksak onglilik va masʼuliyat koʻrsatib, moʻtabar keksalarimizning duoi fotihalari bilan bu sinovdan eson-omon oʻtamiz, deb ishonaman.
Vujudga kelgan murakkab sharoitni hisobga olib, bu yilgi Navroʻz bayramida ommaviy tadbirlar oʻtkazishni toʻxtatdik.
Fursatdan foydalanib, vaziyatni toʻgʻri tushunib, koʻrilayotgan chora-tadbirlarni qoʻllab-quvvatlayotgani uchun xalqimizga yana bir bor rahmat aytaman.
Nasib etsa, tez orada bu tashvishli kunlar ortda qoladi. Bunday sayil-tomoshalarni, toʻyu tantanalarni el-yurtimiz bilan birgalikda hali koʻp-koʻp oʻtkazamiz.
Mavjud qiyinchilik va sinovlarga qaramasdan, hayot davom etadi. Bu yil Navroʻz ayyomi xonadonlarda, oilaviy davralarda keng nishonlanmoqda.
Bugun mirishkor dehqon va fermerlarimiz katta umid bilan yerga urugʻ qadamoqda. Hudud va mintaqalarimizda “Daraxt ekib, bogʻ yaratamiz, yurtimizni yana-da obod qilamiz”, degan ezgu maqsadda millionlab koʻchatlar ekilmoqda.
Mana shu xosiyatli kunda barchamiz yilimiz qutlugʻ kelsin, dehqonlarimizning baxtini, omadini bersin, hosilimiz moʻl boʻlsin, deb niyat qilamiz.
Uzoq-yaqindagi mamlakatlar xalqlarini, Oʻzbekistonning barcha xorijiy doʻst va hamkorlarini sharqona yangi yil – Navroʻz ayyomi bilan qutlab, ularga samimiy istaklarimizni izhor etamiz.

От всего сердца поздравляю всех вас, весь многонациональный народ Узбекистана с наступлением светлого праздника Навруз и выражаю вам свое глубокое уважение и самые теплые, искренние пожелания.
Все мы хорошо знаем, что древняя философия Навруза, его суть и смысл заключаются прежде всего в сохранении мира и бережном отношении к здоровью человека.
Если в обществе будут сохраняться мир и стабильность, обеспечиваться здоровье людей, то такое общество, безусловно, достигнет своих целей. Однако, к сожалению, в нынешний век глобализации эта задача становится все сложнее.
Не случайно в народе говорят: “Год на год не приходится”. В жизни не бывает все гладко, не обходится без испытаний и трудностей.
Сегодня мы еще глубже осознаем эту истину. Мы столкнулись с такой серьезной угрозой, как инфекция коронавируса. Государство и правительство принимают все меры для ее скорейшего устранения.
Уверен, что все наши граждане, независимо от национальности, языка, вероисповедания, сплотятся еще сильнее и, сохраняя спокойствие, проявляя твердую волю, высокую сознательность и ответственность, сумеют преодолеть это испытание.
Учитывая сложившуюся обстановку, в этом году мы приостановили проведение массовых мероприятий в дни Навруза.
Пользуясь случаем, еще раз благодарю наш народ за то, что, правильно оценивая нынешнюю непростую ситуацию, поддерживает принимаемые меры.
Надеюсь, в скором времени эти тревожные дни останутся позади. И мы вместе с нашим народом отметим еще много праздников, проведем много сайилей, широких народных гуляний.
Несмотря на возникшие трудности, жизнь продолжается. В этом году праздник Навруз мы отметим в наших домах, в кругу семьи.
В настоящее время умелые дехкане и фермеры страны с большими надеждами приступили к посевным работам. Во всех регионах, повсеместно высаживают миллионы деревьев, разбивают новые сады, чтобы сделать нашу страну еще прекраснее.
В этот радостный день все мы желаем нашим трудолюбивым дехканам: пусть нынешний год будет высокоурожайным и успешным.
Поздравляем народы стран ближнего и дальнего зарубежья, всех друзей и партнеров Узбекистана с наступлением нового года по восточному календарю – праздником Навруз и выражаем им свои самые добрые пожелания.