Orol dengizining 706 ming gektardan ziyod maydonida o‘rmonlashtirish tadbirlari olib borildi
Orol dengizining qurigan maydoniga «yashil qoplama» – himoya o‘rmonzorlarini barpo qilishning navbatdagi mavsumi yakuniga etdi. Mo‘ynoq tumaniga qarashli sobiq Vozrojdenie oroli va Qorao‘zak tumani huxudidagi Aqpetkey massivida samolyotda urug‘ ekish va ko‘chat o‘tqazish ishlari olib borildi.
–2019-2020 yillarda dengizning qurigan maydoniga, ya’ni Vozrojdenie va Aqpetkey hududlariga 700 ming gektar maydonda «yashil qoplama» – himoya o‘rmonzorlari barpo qilish uchun cho‘l o‘simliklarini ekish belgilangan edi. Mart oyi oxirlarida belgilangan rejalar ortig‘i bilan bajarildi – Orolning suvi qurigan 706 ming 401 gektar maydonida o‘rmonlashtirish ishlari olib borildi, – deydi Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Erniyaz Akimniyazov. – Reja bo‘yicha 100 ming gektar maydonda ko‘chat ekish, 510 ming gektar maydonda samolyot yordamida urug‘ sepish hamda 90 ming gektar maydonda texnika yordamida urug‘ ekish mo‘ljallangan bo‘lsa, haqiqatda 40 ming 284 gektar maydonda ko‘chatdan ekildi, 663 ming 103 gektar maydonga texnikalarda (samolyot, delьtaplan va traktorlarda) urug‘ sepildi. Mavsum davomida qariyb 167 ming gektar er maydoni ekishga tayyorlandi.
O‘rmonlashtirish tadbirlari uchun 2 ming 770 tonnaga yaqin cho‘l o‘simliklari urug‘lari tayyorlandi. Shundan 600 tonnaga yaqini Mo‘ynoq tumani aholisi tomonidan to‘plandi. Ekishga asosan saksovul urug‘lari, undan tashqari qorabaraq, qandim, cherkez va boshqa cho‘l o‘simliklari tayyorlandi va ekildi.
Orolning qurigan tubida o‘rmonlashtirish tadbirlariga 850 ta texnika (jumladan 4 ta samolyot) va 2500 dan ortiq ishchilar jalb qilindi.
Mazkur tadbir 2019 yil dekabrь oyida boshlangan bo‘lib 2020 yil mart oyi oxirlarida reja ortig‘i bilan bajarildi. Bundan oldingi masumda (2018 yil dekabrь va 2019 yil mart oylari) 460 ming gektardan ortiq maydonda cho‘l o‘simliklari ekilgan edi.
Umuman, o‘rmonlashtirish tadbirlari dengiz chekingandan keyin, ya’ni o‘tgan asrning 80 yillarida boshlangan bo‘lib, qariyb 40 yil davomida atigi 400 ming gektar maydon o‘rmonlashtirilgan edi. 2018 yilgacha, ya’ni yangi o‘rmonlashtirish davri boshlangunga qadar, Mo‘ynoqda o‘rmonlashtirish tadbirlariga atigi ikkita traktor (T28 markali) va 10-15 ishchi jalb qilingan bo‘lsa, bugungi kunda bu ko‘rsatkich bir necha yuz barobarga oshgan.

На площади свыше 706 тысяч гектаров Аральского моря проведена работа по высадке леса.
Завершился очередной сезон возведения «зеленого покрытия» - защитных лесов на высохшей части Аральского моря.
На территории бывшего острова Возрождение при Муйнакском районе и на массиве Акпеткей в Кораузякском районе самолетом посажены семяна и саженцы.
- В 2019-2020 годах на площади высохшей части моря, то есть на территории острова Возрождение и Акпеткей, было обозначено возведение «зеленого покрытия» на площади 700 тысяч гектаров - посадка пустынных растений для возведения защитных лесов, - говорит заместитель председателя Комитета по лесному хозяйству Республики Каракалпакстан Ернияз Акимниязов. - В конце марта обозначенный план был выполнен с профицитом – на площади 706401 гектар высохшего Арала проведена работа по посадке леса. Было запланировано на площади 100 тысяч гектаров посадить саженцы, а на площади 510 тысяч гектаров – самолетом разбросать семяна, на площади 90 тысяч гектаров – посадить семяна при помощи техники. В реальности на площади 40284 гектара посажены саженцы, на площади 663103 гектара разбросаны семена. В течение сезона подготовлено к посадке почти 167 тысяч гектаров земельной площади.
Для мероприятий по посадке леса подготовлено почти 2770 тысяч тонн семян пустынных растений. Из них почти 600 тонн собрано населением Муйнакского района. Для посадки в основном подготовлены семена саксаула, соляноколосника, кандыма, солянки и других пустынных растений.
К мероприятиям по посадке леса на высохшем дне Аральского моря привлечено 850 единиц техники (в том числе четыре самолета) и свыше 2500 рабочих.
Это мероприятие началось в декабре 2019 года, в конце марта 2020 года план выполнен с профицитом. В предыдущий сезон (декабрь 2018 года и март 2019 года) на площади свыше 460 тысяч гектаров были посажены пустынные растения.
Мероприятия по посадке леса начались после начала высыхания моря в начале 80-х годов прошлого века, почти в течение 40 лет на площади 400 тысяч гектаров был посажен лес.
До 2018 года, то есть до начала нового периода посадки леса, в Муйнаке к мероприятиям по посадке леса было привлечено всего два трактора и 10-15 рабочих, на сегодняшний день этот показатель вырос в несколько сотен раз.