Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-aprel kuni qishloq xoʻjaligi tarmoqlarini yana-da rivojlantirish, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Hozirgi global inqiroz va pandemiya sharoitida aholi bandligi va daromadini taʼminlash, iqtisodiy barqarorlikni saqlashda qishloq xoʻjaligi eng koʻp imkoniyatga ega soha hisoblanadi.
Xalqaro ekspertlarning fikriga koʻra, pandemiya oqibatida ocharchilikdan qiynalayotgan aholi soni 2 barobarga oshib, 1 milliard 600 millionga yetadi.
Mamlakatimizda ichki talabni toʻliq taʼminlash bilan birga eksportni oshirish uchun ham katta imkoniyatlar bor. Soʻnggi uch yilda sohada manfaatdorlikni oshirish, oddiy qilib aytganda, dehqon va fermerni boy qilish uchun barcha masalalar hal qilib berildi. Endi mutasaddi rahbarlaru mirishkorlar ham hosil va daromadni koʻpaytirish uchun yangicha ishlashi zarur.
Bu yil qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sohasi vakillari uchun katta sinov va keng imkoniyatlar yili boʻladi. Pandemiya va karantin qancha vaqt davom etishidan qatʼi nazar, aholining oziq-ovqatga boʻlgan ehtiyoji kamaymaydi. Shu bois meva-sabzavotchilik va chorvachilik tarmoqlarida mahsulot yetishtirish hajmini ikki barobarga oshirish vazifasi qoʻyilmoqda.
Yigʻilishda meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan 55 ta tuman, 86 ta klaster va 125 ta kooperativ bu borada yetakchi boʻlishi kerakligi taʼkidlandi. Bogʻ va tokzorlarda qator oralari, takroriy maydonlarning har bir qarichidan samarali foydalanib, 2-3-marta hosil olishni yoʻlga qoʻyish zarurligi qayd etildi.
Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Bogʻdorchilik hamda Uzumchilik agentliklari sabzavot, poliz va boshqa turdagi ekinlar ekilishini tashkil etish uchun masʼul etib belgilandi.
Ichki ishlar vazirligiga karantin qoidalariga amal qilgan holda, qishloq xoʻjaligi va ishlab chiqarish bilan bogʻliq avtotransport vositalarining erkin harakatlanishini taʼminlash boʻyicha topshiriq berildi.
Mahsulot hajmini oshirish uchun joriy yilda 124 ming gektar oborotdan chiqqan yerlarni toʻliq oʻzlashtirish lozim.
Bugungi kunda Baxmal tumanida 3 ming gektar, Qoʻshrabot tumanida 5 ming gektar, Beshariq tumanida 2 ming gektar oborotdan chiqqan yerda quduqlar qazilib, bogʻ va tokzorlar barpo qilish boshlangan. Bunday loyihalarni boshqa hududlarda ham amalga oshirish, suv chiqarib, lalmi yerlarni oʻzlashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Bu maqsadlar uchun Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish agentligi hamda Uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish agentligi jamgʻarmalariga 300 milliard soʻm ajratiladi. Tashkil etilgan bogʻ va tokzorlar, issiqxonalar aholiga 3 yillik imtiyozli davr bilan, 7 yilgacha lizing asosida beriladi.
Yana bir yoʻnalish – oʻzlashtirilgan yerning ijara huquqi muayyan oziq-ovqat turini yetishtirish sharti bilan 5-10 yilga sotiladi. Bundan tushgan mablagʻ yangi yerlarni oʻzlashtirishga sarflanadi.
Yigʻilishda urugʻlik va mineral oʻgʻitlar taʼminoti muammosi ham tahlil qilindi.
Bugungi kunda ekin urugʻlarining 25-30 foizi xorijdan olib kelinadi, qolgan qismi esa dehqonlar tomonidan turlicha tayyorlanadi.
Xitoyda eksportbop dukkakli ekinlardan 30-40 sentner hosil olinsa, Oʻzbekistonda 20 sentnerdan oshmaydi, ayrim hududlarda esa 7-8 sentnerni tashkil qiladi, xolos.
Pandemiya sharoitida urugʻliklar taʼminotida uzilishlar boʻlmasligi kerakligi aytib oʻtildi.
Har yili mamlakatimizga 300 ming tonnaga yaqin kartoshka, shuningdek, 10-15 ming tonna urugʻlik kartoshka chet eldan olib kelinadi. Shu bois Qoʻrgʻontepa, Baxmal, Zomin, Shahrisabz, Kitob, Yangiqoʻrgʻon, Bulungʻur, Boʻstonliq tumanlari urugʻlik kartoshka yetishtirishga ixtisoslashtirilishi belgilandi.
Tizimdagi yana bir muammo – meva-sabzavot yetishtirish uchun 255 ming tonna fosforli, 290 ming tonna azotli oʻgʻit yetishmaydi. Shuningdek, oʻgʻitlarning birja savdolari orqali sotilishi ham dehqonlarga qator qiyinchiliklarni tugʻdirmoqda.
Shu bois “Oʻzkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyatiga meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan 55 ta tumanda oʻgʻit doʻkonlari tashkil etish vazifasi qoʻyildi.
– Ekinlarni ekishga oz muddat qoldi. Bu ishlarni oʻn kun ichida yakunlamasak, keyin kech boʻladi. Mablagʻ boʻlmasa, ekin ham boʻlmaydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Shundan kelib chiqib, meva-sabzavot yetishtirish va sotib olishga alohida moliyalashtirish tizimini joriy etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Serquyosh yurtimizda aprel oyining ikkinchi yarmida koʻkat, pomidor, bodring, may oyida esa gilos va oʻrik tayyor boʻladi. Eksportning 60-70 foizi ushbu mahsulotlarga toʻgʻri keladi.
Mutasaddilarga meva-sabzavotlar eksporti boʻyicha tumanlar va xoʻjaliklar kesimida aniq hisob-kitob qilib, pandemiya sharoitida yuzaga keladigan masalalarni qisqa muddatda hal qilib borish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Mamlakatimizda chorvachilikni rivojlantirishga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda. Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Toshkent viloyatining Ohangaron tumanini shu tarmoqqa ixtisoslashtirish boʻyicha alohida qarorlar qabul qilindi. Umuman, tarmoqda oldingi yillarda boʻlmagan ragʻbatlantirish mexanizmi yoʻlga qoʻyildi. Naslli mollar uchun 2 million soʻmgacha, naslli qoʻy va echkiga 400 ming soʻmdan subsidiya ajratish mexanizmi joriy etildi. Joylarda zamonaviy chorva komplekslari ishga tushirilmoqda.
Prezidentimiz endi mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirish bilan birga import qilinayotgan tovarlar oʻrnini qoplash zarurligini taʼkidladi.
Ozuqa ishlab chiqaradigan korxonalar, qoramol boqish boʻyicha oilaviy kooperatsiyalarni koʻpaytirish boʻyicha vazifalar qoʻyildi. Har bir viloyatda naslli qoramol tayyorlash va sotishga moʻljallangan xoʻjaliklar tashkil etilishi belgilandi.
Parrandachilikda ham ozuqa taʼminotini mustahkamlash va aholi bilan kooperatsiyani rivojlantirish kerak.
Yigʻilishda qayd etilganidek, kooperatsiya asosida xonadonlarda parranda boqish tajribasi keng joriy etiladi. Bunda parrandachilik korxonasi xonadonga uch kunlik joʻjalarni tarqatib, ozuqasini yetkazib beradi. Qirq kundan keyin kooperatsiyaning oʻzi goʻshtni markazlashgan holda sotib oladi.
Maʼlumki, baliqchilik uchun ham barcha huquqiy-tashkiliy asoslar yaratilgan. Oʻtgan yili yurtimizda 200 ming tonna baliq yetishtirilgan.
Bugungi kunda 38 ming gektar sunʼiy suv havzalarining atigi 0,6 foizida intensiv baliqchilik tashkil etilgan. Qolaversa, ularda hosildorlik darajasi pastligicha qolmoqda.
Yigʻilishda bu yil baliq yetishtirishni kamida 350 ming tonnaga yetkazish, sunʼiy havzalardan foydalanish samaradorligini oshirib, baliqchilik xoʻjaliklari va qayta ishlash korxonalari tashkil qilish boʻyicha qator topshiriqlar berildi.
Asalchilik tarmogʻiga eʼtibor qaratilar ekan, bu yil ishlab chiqarish hajmini 5 barobarga koʻpaytirish, oʻrmon xoʻjaliklaridagi imkoniyatlarni toʻla ishga solish muhimligi taʼkidlandi. Aholiga asalari uyalari tarqatib, ulardan mahsulot sotib oladigan asalarichilik klasterlari tashkil qilish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Qishloq aholisini uy sharoitida ish bilan taʼminlaydigan rezervlardan biri – ipakchilik sohasi. Joriy yilda 382 ming quti ipak qurti boqilishini inobatga olsak, bu kamida 750 ming odamni ish bilan band qilish degani.
“Oʻzbekipaksanoat” uyushmasi va Mehnat vazirligiga bu boradagi ishlarni samarali tashkil etish, yaxshi hosil olgan xonadonlarga qoʻshimcha mablagʻlar ajratish topshirildi.
– Ushbu chora-tadbirlar natijasida minglab fuqarolarimizni ish bilan taʼminlash, daromadlarini koʻpaytirishga erishamiz. Bozorlarimizda mahsulot koʻp boʻladi. Har bir vazir, sektor rahbari buni yuragidan oʻtkazib, mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashda mening oʻrnim qanday boʻladi, degan savolga vijdonan javob berishi kerak, – dedi Prezident.
Videoselektor yigʻilishida qishloq xoʻjaligi tarmoqlari rahbarlari, viloyat hokimlari axborot berdi. Hududlarga biriktirilgan mutasaddilar va hokimlarning pandemiya davrida amalga oshirayotgan ishlari tanqidiy koʻrib chiqildi.

Год серьезных испытаний и широких возможностей для представителей аграрной и продовольственной сферы
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 14 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам дальнейшего развития отраслей сельского хозяйства, увеличения объемов производства продовольственной продукции.
В нынешних условиях глобального кризиса и пандемии наибольшими возможностями для обеспечения занятости и доходов населения, сохранения экономической стабильности имеет сельское хозяйство.
По мнению международных экспертов, в результате пандемии численность голодающего населения вырастет в 2 раза и достигнет 1 миллиарда 600 миллионов.
В нашей стране имеются большие резервы как для полного обеспечения внутреннего спроса, так и для наращивания экспорта. За последние три года были решены все вопросы, необходимые для повышения заинтересованности в занятии сельским хозяйством, проще говоря, для обогащения дехкан и фермеров. Теперь ответственным руководителям и земледельцам необходимо работать по-новому, чтобы получить больше урожая и прибыли.
Этот год станет серьезным испытанием для представителей аграрной и продовольственной сферы и вместе с тем предоставит им большие шансы. Независимо от того, на сколько продлится пандемия и карантин, потребность населения в продуктах питания не снизится. Поэтому ставится задача двукратного увеличения объемов заготовки продукции в плодоовощеводстве и животноводстве.
На совещании отмечалось, что локомотивом в этом направлении должны выступить 55 районов, специализированных на плодоовощеводстве, 86 кластеров и 125 кооперативов. Указано на необходимость эффективного использования каждой пяди садов и виноградников, в том числе пространства между рядами, повторных площадей, достичь получения 2-3 урожаев.
Министерство сельского хозяйства, Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства и Агентство по развитию виноградарства и виноделия определены ответственными за организацию посадки овощных, бахчевых и других видов культур.
Министерству внутренних дел поручено обеспечить беспрепятствованное движение автотранспорта, задействованного в сельском хозяйстве и на производстве, следуя правилам карантина.
Для увеличения объемов заготовки необходимо полное освоение в нынешнем году 124 тысяч гектаров выведенных из оборота земель.
В настоящее время на 3 тысячах гектарах Бахмальского, 5 тысячах гектарах Кушрабатского, 2 тысячах гектарах Бешарыкского районов, выведенных из оборота, сооружены скважины и начата разбивка садов и виноградников. Отмечена важность реализации аналогичных проектов и в других регионах, освоения богарных земель.
На эти цели фондам Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства и Агентства по развитию виноградарства и виноделия будет выделено 300 миллиардов сумов. Новые сады, виноградники и теплицы будут предоставлены населению в лизинг сроком до 7 лет с трехлетним льготным периодом.
Кроме того, намечено продавать освоенные земли на правах аренды сроком на 5-10 лет с условием заготовки определенного вида продовольственной продукции. Поступившие от этого средства будут направляться на освоение новых земель.
На совещании проанализирована проблема снабжения семенами и минеральными удобрениями.
В настоящее время 25-30 процентов семян ввозится из-за рубежа, остальная часть заготавливается дехканами.
Если в Китае из зернобобовых культур получают 30-40 центнеров урожая, то в Узбекистане этот показатель не превышает 20 центнеров, а в некоторых регионах составляет и того меньше – 7-8 центнеров.
Указано, что в условиях пандемии недопустимы перебои в снабжении семенами.
Ежегодно в нашу страну импортируется около 300 тысяч тонн картофеля, в том числе 10-15 тысяч тонн семенного. В связи с этим Кургантепинский, Бахмальский, Зааминский, Шахрисабзский, Китабский, Янгикурганский, Булунгурский, Бостанлыкский районы будут специализированы на заготовку семенного картофеля.
Очередная проблема – для нужд плодоовощной сферы необходимо 255 тысяч тонн фосфорных, 290 тысяч тонн азотных удобрений. Кроме того, реализация удобрений через биржу создает ряд трудностей для дехкан.
В связи с этим Акционерному обществу "Узкимёсаноат" поручено организовать в 55 районах, специализированных на плодоовощеводстве, точки по продаже удобрений.
– До посадки культур осталось мало времени. Если не завершим эту работу в десятидневный срок, потом будет поздно. Не будет средств, не будет и посадок, – отметил глава государства.
С учетом этого дано указание внедрить отдельную систему финансирования для заготовки и закупки фруктов и овощей.
Во второй половине апреля можно будет собирать урожай помидоров, огурцов, зелени, а в мае поспеют черешня и абрикос. На долю этих товаров приходится 60-70 процентов экспорта.
Ответственным лицам поручено точно рассчитать экспорт плодоовощной продукции в разрезе районов и хозяйств, и в короткий срок решать связанные с этим вопросы, которые могут возникнуть в условиях пандемии.
В нашей стране уделяется особое внимание и развитию животноводства. Были приняты постановления по соответствующей специализации Республики Каракалпакстан и Ахангаранского района Ташкентской области. Налажен уникальный механизм стимулирования отрасли: внедрено выделение субсидий в размере до 2 миллионов сумов на выращивание породистого скота, 400 тысяч сумов – породистых овец и коз. На местах вводятся в строй современные животноводческие комплексы.
Президент отметил, что отныне наряду с увеличением производства продукции необходимо замещать импорт.
Поставлена задача увеличить число предприятий, производящих корма, семейные кооперации животноводства. В каждой области будут организованы хозяйства по откорму и продаже молодняка породистого скота.
Укреплять кормовую базу и развивать кооперацию с населением требуется и в птицеводстве.
На совещании отмечалось, что будет широко внедряться опыт выращивания птицы на основе кооперации домохозяйств. При этом птицеводческое предприятие обеспечит семьи трехдневными цыплятами и кормом. Сорок дней спустя кооперация централизованно закупит заготовленное мясо.
Как известно, необходимые организационно-правовые основы созданы и для рыбоводства. В прошлом году в стране было заготовлено 200 тысяч тонн рыбы.
Интенсивное рыбоводство налажено лишь в 0,6 проценте искусственных водоемов площадью 38 тысяч гектаров. Более того, уровень их продуктивности остается низким.
На совещании даны поручения по доведению объема заготовки рыбы до 350 тысяч тонн в текущем году, повышению эффективности использования искусственных водоемов, развитию интенсивного рыбоводства, организации рыбоводческих хозяйств и перерабатывающих предприятий.
Касательно пчеловодческой отрасли отмечалось, что важно нарастить в этом году заготовку меда в 5 раз, полностью задействовать для этого возможности лесных хозяйств. Определены задачи по созданию пчеловодческих кластеров на основе раздачи населению пчелиных ульев с дальнейшей закупкой произведенной продукции.
Одним из резервов для обеспечения занятости сельского населения в домашних условиях является шелководство. Учитывая, что в текущем году намечено выкормить гусеницы шелкопряда в объеме 382 тысяч коробов, это позволит обеспечить занятость не менее 750 тысяч человек.
Ассоциации “Узбекипаксаноат” и Министерству занятости и трудовых отношений поручено эффективно организовать данную работу, простимулировать семьи, получившие высокий урожай.
– В результате этих мер мы достигнем обеспечения тысяч наших граждан работой, увеличения их доходов. Каждый министр, руководитель сектора должен сердцем осознать это и ответить перед совестью на вопрос: какова моя роль в обеспечении продовольственной безопасности страны? – заявил Президент.
Руководители отраслей сельского хозяйства, хокимы областей отчитались по обсужденным на видеоселекторном совещании вопросам. Работа закрепленных за регионами ответственных лиц и хокимов областей, проводимая ими в период пандемии, подвергнута критическому пересмотру.