“Zamonaviy qishloq” loyihasi muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatiga safari chogʻida “Zamonaviy qishloq” loyihasi taqdimoti bilan tanishdi.
Shu borada Paxtaobod tumani Boʻstonobod qishlogʻi hamda Qoʻrgʻontepa tumani “Yangi hayot” mahallasi uchun dastlabki reja ishlab chiqilgan. Unga muvofiq, qishloq hududlarga zarur muhandislik kommunikatsiyalari tortilib, koʻp qavatli uylar quriladi. Ular, avvalo, bir uyda koʻpchilik yashayotgan, muhtoj oilalarga beriladi.
Davlatimiz rahbari bu borada Andijon tajribasini yaratish kerakligini taʼkidladi. Buning uchun alohida loyiha ishlab chiqish, “Zamonaviy qishloq”dagi uylarni boshqa turar joylarga nisbatan arzon qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shu yerda viloyatda kambagʻallikni qisqartirish, ipoteka kreditlari asosida yakka tartibdagi uylarni qurish-taʼmirlash loyihalari muhokama qilindi.

В ходе поездки в Андижанскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта «Современное село».
Пилотные планы для реализации проекта разработаны для села Бустонобод Пахтаабадского района и махалли "Янги хаёт" Кургантепинского района. Согласно проекту, в сельской местности будет создана необходимая инженерно-коммуникационная инфраструктура и построены многоквартирные дома. Квартиры будут предоставляться в основном большим семьям, живущим на одной жилплощади, и малообеспеченным семьям.
Глава государства подчеркнул необходимость формирования андижанского опыта в этом направлении. Указано разработать отдельный проект, сделать так, чтобы дома в «Современном селе» были дешевле других.
Здесь же рассмотрены проекты по сокращению бедности в области, реновации индивидуальных домов на основе ипотечных кредитов.